TildaSwinton Katherine Matilda Swinton prišla na svet 5. novembra 1960 v Londýne. Vďaka tomu, že jej otec pochádzal z jednej z najvýznamnejších škótskych rodín, vyrastala v prostredí britskej šľachty a vzdelania sa jej dostalo na tých najprestížnejších školách. Jednou z jej spolužiačok bola dokonca aj Diana, neskoršia britská princezná. Po vyštudovaní anglickej literatúry na univerzite v Cambridgei sa začala venovať divadlu. Na krátky čas sa stala členkou Royal Shakespeare Company, no účinkovala aj na iných javiskách po celej krajine, na ktorých žala úspechy nielen v Shakespearovských inscenáciách, ale aj v úlohe Mozarta v Puškinovej hre Mozart a Salieri.

Kľúčové pre jej filmovú kariéru bolo stretnutie s experimentátorským režisérom Derekom Jarmanom, ktorého filmy sa vyznačovali netradičným výtvarným stvárnením a homosexuálnou tematikou a ktorý ju obsadil do siedmych svojich filmov, vrátane jej filmového debutu, životopisného portrétu renesančného maliara Caravaggio (1986). Výraznejšie však zabodovala až v ich šiestom spoločnom filme, ktorým bol Edward II. (1991), príbeh anglického kráľa a jeho milenca, za ktorý získala Volpiho pohár na MFF v Benátkach.

TildaSwinton Nasledujúci rok jej priniesol možno jej životnú rolu. V adaptácii románu Virginie Woolfovej Orlando stvárnila titulnú postavu, ktorá putuje štyrmi storočiami, pričom berie na seba mužskú aj ženskú podobu. Táto úlohe jej priniesla aj medzinárodný úspech, no trvalo ešte niekoľko rokov, kým sa dostala výraznejšie do povedomia filmových divákov po celom svete. Čiastočne sa tak stalo vďaka filmu Pláž s Leonardom DiCapriom v hlavnej úlohe a niekoľkým ďalším úlohám v známych amerických filmoch – Vanilkové nebo (2001) s Tomom Cruisom, či Adaptácia (2002) s Nicolasom Cagom.

Jej tak trošku chlapčenský výzor je asi hlavnou príčinou toho, že dosť často dostáva neženské postavy. Takou je aj archanjel Gabriel v komiksovej adaptácii Constantine (2005). V tom istom roku sme ju mohli vidieť aj vo filme kráľa nezávislých filmov Jima Jarmuscha Zlomené kvety, ako aj v komerčnej fantasy Letopisy Narnie, kde na seba vzala podobu zlej kráľovnej. Ďalšiu skvelú hereckú príležitosť dostala v thrilleri Michael Clayton, za ktorý si prekvapujúco odniesla Oscara za najlepšiu ženskú vedľajšiu úlohu.

Tilda Swinton vďaka svojej vysokej štíhlej postave, alabastrovej pleti a vlasom hrdzavej farby nepôsobí ako typická filmová hviezda a ona sa ňou ani nesnaží byť. Oveľa lepšie sa cíti v menších úlohách a keď už má stvárniť niektorú z hlavných postáv, tak jedine v nejakom menšom filme. Uvidíme, či zisk najprestížnejšej filmovej ceny nejako výrazne ovplyvní jej život a hlavne hereckú kariéru, alebo pôjde aj naďalej vo vyšliapaných koľajach. Nerada totiž na seba strháva prílišnú pozornosť, chce sa len nerušene venovať herectvu a popri tom vychovávať dvojičky Xaviera a Honor, ktoré má s manželom, scenáristom Joshom Byrneom.