Thomas Jane

Ivan Kučera
Profil

ThomasJane Americký herec Thomas James nepatrí medzi mega hviezdy a dokonca ani medzi hviezdy. Avšak Hollywood, dvojnásobne tak svet filmu obecne, to nie sú len herci za dvadsať miliónov a štyridsať percent zo zisku, ale aj dlhoroční pracanti, ktorých si nikto nevšíma a ak áno, venuje im trpezlivý úsmev a mávne rukou. Nezakríknime to, ale zdá sa, že nakoniec Jane na Slovensko predsa len príde v mrazivom no dlho odkladanom a prekladanom horore Stephen King: Hustá hmla. Thomas James (* 22. 2. 1969 v americkom meste Baltimorr) je sympatický herec, ktorý sa preslávil vo svete filmu tým, že ho skoro zožrali žraloky v horore Rennyho Harlina Zradná hlbočina (1999), kde stvárnil nebojácneho lovca žralokov s pošramoteným výpisom z registra trestov, pričom v snímke ho vtedajší kritici prirovnávali k mladšej verzii Christophera Lamberta – na ktorého sa skutočne po fyzickej stránke riadne podobá. V nasledujúcich rokoch však Thomas dokázal, že na to má i bez hlúpych porovnávaní, ktoré nikam nevedú. Ale dodnes to nie je tak úplne ono a Thomasova zaujímavá kariéra je plná zakopnutí, zlých rozhodnutí a dobre mienených pokusov, ktoré vypálili strašne. Možno o to je nám bližší a o to viac si zaslúži úspech, ktorý raz proste musí prísť.

Prvú polovicu 90. rokov strávil v spoločnosti nevydarených hororov (Buffy, zabíjačka upírov/1992), akčných béčok (Pyunova Nemesis/1993) a premárnených príležitostí (komiksová Vrana: Mesto anjelov/1996). Už v roku 1997 však stvárnil jednu zo záporných rolí v áčkarskom hite Johna Woo Tvár toho druhého z produkcie Michaela Douglasa. Po ďalších menších rolách (Malickov netradičný vojnový epos Tenká červená čiara/1998) prišla spomínaná Zradná hlbočina (v Českej republike Útok z hlbín), pričom v tom istom roku sa mihol i v ďalšom (po Hriešnych nociach/1997) filme Paula Thomasa Andersona, mozaikovo cenenej melodráme Magnólia. Prekombinovaný koprodukčný dusný triler Podozrenie (2000) neurobil dieru do sveta, ale jednak v ňom Thomas hral po boku velikánov a krásavíc (Hackman, Bellucciová) a jednak jeho rolička, značne rázovitý kolega policajta Morgana Freemana, rozhodne ľahko zabudnuteľný nebol. Ani pokus o erotickú drámu, Siedmy hriech (2001), nedopadol najlepšie, ale znova tu hral s hercami, od ktorých sa mohol čo-to naučiť (Jolieová, Banderas) a po slabej komédii Jednoducho sexi (2002) dostal konečne titulnú rolu. Mal tridsaťštyri rokov.

ThomasJane V atmosférickej kriminálke Správny policajt (2003) sa predstavil ako policajt Andre Stander, ktorý sa odmietne pozerať na nepokojnú rasovo politickú situáciu v Južnej Afrike, odhodí rodinný odznak a vykročí na cestu zločinca, s ktorým to nemôže dopadnúť dobre. Hoci rola ponúkla Thomasovi množstvo rôznych hereckých polôh (a zaujímavý príbeh inšpirovaný skutočnou postavou), nebolo to akosi ono (u nás išla snímka priamo na video). O nič lepšie nedopadol ani sci-fi horor podľa Kinga Pavučina snov (2003), keď sa z vysoko rozpočtového ambiciózneho projektu vykľula kuriózna zmes mimozemšťanov vyliezajúcich z ľudských zadkov. Znova sa zopakovalo, že na svete sú producenti, ktorí majú Thomasa radi a občas to risknú s jeho obsadením (viď. napríklad komiksový prepadák Kat s Johnom Travoltom/2004), ale hoci im to nekomplikuje búrlivou povahou ani vyloženým nedostatkom talentu, stále čaká na svoju rolu s veľkým začiatočným písmenom.

V posledných rokoch znova preukázal svoju lásku k temným až priamočiaro hororovým projektom, konkrétne v Mäsiarovi (2006) režírujúceho herca Davida Arquettea (Dewey z trilógie Vreskot), ktorému zároveň pomáhal s produkovaním, a konečne v Stephen King: Hustá hmla (2007), výborne hodnotenom horore milovaného režiséra Franka Darabonta (Vykúpenie z väznice Shawshank), kde znova siahol po titulnej úlohe priemerného otca priemernej rodiny, ktorý pre svojho syna urobí prvé posledné. V dohľadnom čase sa s príjemne dozrievajúcim Thomasom Janeom ráta do nového filmu upadajúceho režiséra McTiernana Run, hrá v adaptácii stolnej hry The Mutant Chronicles (2008) po boku Rona Perlmana, objaví sa s Diane Laneovou a Mickeym Rourkeom v Killshot Johna Maddena (Zamilovaný Shakespeare) a chystá sa režírovať nadprirodzený triler The Dark Country. Tak veľa šťastia, raz to musí prísť.