Steve CarellSteven John Carell sa narodil 16.8.1962 v Concorde štáte Massachusetts (USA) a patrí k najpopulárnejším tváram americkej komédie poslednej dekády. Tento všestranný komik, ktorého matka Harriet bola Američanka a otec Edwin Caroselli bol pôvodom Talian (priezvisko si zmenil skôr ako sa Steve narodil), vyrastal v Concorde. Jeho prvotným plánom sa bolo stať právnikom a nie hercom, ale keď vypisoval prihlášku do školy, v ktorej mal uviesť dôvod prečo sa chce stať právnikom a on nebol schopný odpovede, tak ju neposlal. Najprv pracoval ako poštový doručovateľ, ale s tým po pár mesiacoch skončil, lebo podľa jeho vlastných slov v tomto konkrétnom povolaní bol veľmi, veľmi zlý.

Neskôr začal vystupovať so skupinou The Second City (1991), kde sa viac priblížil k herectvu a v tom istom roku dostal svoju prvú menšiu filmovú rolu ako Tesio vo filme „Kučeravá Sue“. V roku 1996 sa dostal do povedomia divákov televízie ako scenárista, ale aj ako predstaviteľ niekoľkých charakterov vo variete šou „The Dana Carvey Show“. Potom hral v rôznych televíznych seriáloch ako napríklad v sitcome „Over the top“ (1997) alebo „Watching Ellie“ (2002-2003). Potom sa opäť vrátil na filmové plátna a to v roku 2003 vo filme „Bruce všemohúci“ po boku Jima Carreyho a Morgana Freemana. Zahral si rolu Evana Baxtera, ktorý nahradil Brucea (Jim Carrey) v hlásateľskej stoličke a stáva sa jeho úhlavným nepriateľom a arogantným rivalom. V roku 2004 prišiel film „Hlásateľ: Príbeh Rona Burgundyho“, ktorý rozpráva príbeh Rona (Will Ferrell) amerického hlásateľa v 70-tych rokoch, ktorý tvrdí, že ženy môžu hlásiť len počasie a nie správy. No jeho novým kolegom sa stane žena (Christina Applegate) a tu nastáva boj medzi oboma pohlaviami. Steve tu predstavoval rosničku Bricka Tamlanda. A taktiež sa objavil vo filme Woodyho Allena „Melinda a Melinda“.

Steve Carell

Rok 2005 bol pre neho bohatý na nakrúcanie. Účinkoval vo filme „Moja krásna čarodejnica“, kde si zahral len malú úlohu ako strýko Arthur. V tomto filme sa čarodejnica Isabel (Nicole Kidman) pokúša zmeniť svoj život a bez svojich schopností viesť normálny život. Stretáva herca Jacka Wyatta (Will Ferrell), ktorý ju chce obsadiť do svojho seriálu, aby obnovil svoju hereckú kariéru. V komédii „40 rokov panic“ sa predstavil v hlavnej roli ako Andy Stitzer, ktorý je ešte stále panicom, aj keď už má 40 rokov. Jeho priatelia o tom nevedia a v okamihu ako sa to dozvedia, pokúšajú sa jeho nelichotivú situáciu zmeniť. Film ako stvorený pre Steva, ktorý zvládol svoju rolu bravúrne, je poprepletaný množstvom vtipov a bol vyhlásený Americkým filmovým inštitútom za jeden z 10-tich najlepších filmov roku 2006. Ale pre Carella sa v tej dobe stal dôležitejším komediálny seriál „Office“ (2005-2007, remake britského sitcomu), vysielajúci na NBC. V tomto seriáli si hrá hlavnú rolu Michaela Scotta, šéfa ktorý vždy niečo pokazí a je neskonale trápny. Hoci premiérová séria mala len priemerné ratingy, už druhá priniesla veľký úspech, pretože humorné scénky sa čím ďalej tým viac zlepšujú. Tomu nasvedčuje aj jeho plat v tretej sérii, ktorý sa vyšplhal na výšku 175 000 dolárov za jednu epizódu. Dokonca mal aj flexibilnú pracovnú dobu počas nakrúcania Evana všemohúceho, cez týždeň točil Evana a cez víkend Office.

„Za plotom“ (2006) je animák, kde sa zvieratká prebudia zo zimného spánku a zistia, že ich les zmizol a pred nimi sa objavil živý plot. Postupne sa ho pokúšajú preskúmať. Tu Steve prepožičal svoj hlas hyperaktívnej veveričke Hammymu. Potom prišiel film, ktorý je úplne iný ako Stevove predošlé. Je to nezávislá čierna komédia „Malá Miss Sunshine“ (2006), ktorá sa vyznačuje nezvyčajným sarkastickým pohľadom na Ameriku a americkú rodinu. Predstavil tu strýka Franka učiteľa filozofie, ktorý sa pokúsil spáchať samovraždu potom ako ho podviedol jeho priateľ-študent. Býva pri svojej sestre Sheryl a s jej manželom a dvoma deťmi. Syn Dwayne, fanatický nasledovateľ Nietszeho nerozpráva a osemročná dcéra Olive sa chce stať malou miss Amerika. Ešte tu máme starého otca, ktorý berie kokain a pripravuje s Olive jej scénku na miss. Celkom podarená americká rodina, ktorá spolu prežíva humorné, ale aj morbídne situácie.

Steve Carell

No a dostávame sa k jeho zatiaľ poslednému natočenému filmu a to k pokračovaniu divácky úspešného Brucea všemohúceho pod názvom „Evan všemohúci“ (2007). Okrem hlavnej hereckej úlohy Evana Baxtera sa podieľal na filme aj ako producent. Zahrala si tu aj Lauren Graham a tiež Morgan Freeman. Evan je úspešný moderátor, kandiduje za kongresmana a aj sa ním stane. Stále hlása heslo, že chce zmeniť svet, až sa Boh rozhodne, že mu to umožní a preto chce od neho, aby mu postavil archu presne takým istým spôsobom ako Noe v Starom zákone. No takisto to nemá ľahké v dnešnej dobe ako Noe a neustále musí prekonávať veľa prekážok. V tejto role sa mohol dokonale vyblázniť a prejaví sa ako vynikajúci komik, ktorému jeho rolu uveríte. Takisto si polepšil aj platovo. Kým za 40-ročného panica dostal 500 000 dolárov, za rolu Evana už 5 000 000 dolárov.

Ešte niečo nakoniec z jeho súkromia. Vedie šťastný rodinný život so svojou manželkou Nancy Walls, tiež herečkou (od roku 1995 sú manželia), s ktorou sa zoznámil v kurze (1990-1996 vyučoval v kurze ako improvizovať pri komédii). Majú spolu dve deti a to dcéru Anne (2001) a syna Johna (2004). Steve Carell sa zapísal medzi úspešných súčasných komikov a aj v budúcnosti si môžeme byť istý, že ho budeme vídať v ďalších filmoch. Bol prezentovaný ako najzábavnejší muž na obálke magazínu Life. A vďaka filmom Hlásateľ: Príbeh Rona Burgundyho a 40 rokov panic sa stal členom v skupine Holywood’s Frat Pack Group. Skupina vedená Benom Stillerom, Jackom Blackom, Willom Ferrellom, Vinnceom Vaughnom a Lukeom Wilsonom sa už stala najlepšie zarábajúcou skupinou v rámci modernej komédie.