Shia LaBeouf

Dalibor Šerfel
Profil

Shia LaBeoufNa prvý pohľad vyzerá dosť nenápadne. Keby ste ho stretli, určite by ste nepovedali, že je to jedna z najväčších hereckých hviezd mladej generácie, pravidelne sa však objavuje v rebríčkoch vychádzajúcich hviezd na popredných miestach a dostáva jednu hlavnú úlohu za druhou v komerčne mimoriadne úspešných filmoch.

Shia Saide LaBeouf sa narodil 11. Júna 1986 v Los Angeles. O význame jeho mena existujú rôzne dohady. Tým najznámejším, ktorý pomáha rozširovať aj samotný herec je, že krstné meno Shia znamená v hebrejčine „Chvála Bohu“ a priezvisko LaBeouf znamená po francúzsky „hovädzie mäso“, čiže dokopy by to malo byť „Chvála Bohu za hovädzie mäso“. Toto vysvetlenie síce znie zaujímavo, no nie veľmi vierohodne, keďže hovädzie mäso sa vo francúzštine píše trošku odlišne – LeBoeuf.

Vzťah k umeniu zrejme zdedil po svojich rodičoch, jeho otec Jeffrey vystupoval ako klaun v San Franciscu a nejaký čas strávil aj vo Francúzsku, kde študoval Commedia dell’Arte. Matka Shayna bola zase baletnou tanečníčkou z New Yorku. Shia mal odmalička komediálny talent, najskôr zabával svojimi vystúpeniami len kamarátov a susedov, no neskôr začal robiť stand-up comedy aj v kluboch v okolí svojho domova. A tak si už v desiatich rokoch zohnal agenta a postupne začal vystupovať aj vo významnejších predstaveniach, či v televízii. Prvýkrát na seba upozornil v seriáli Stevensovci (2000-2002), kde stvárnil nevyspytateľného žiaka, ktorý veľmi nezapadá do úspešnej rodiny. Za svoj výkon získal cenu Daytime Emmy. Popri tomto seriáli zbieral ďalšie herecké skúsenosti aj v iných televíznych filmoch a jeho prechod na filmové plátno prišiel až v roku 2003.

Shia LaBeoufNajskôr to bola malá úloha v nie veľmi podarenom pokračovaní Charlieho anjelov, no ešte v tom istom roku sa objavil aj v hlavnej úlohe menej známych filmov Bitka o Shaker HeightsDiery, v ktorom mu sekundovali také hviezdy ako Sigourney Weaver a Jon Voight, ktorý sa stal jeho mentorom. Jeho spolupráca so známymi hercami pokračovala aj ďalej, po boku Willa Smitha si zahral vo vydarenom sci-fi Ja, robot (2004) a s Keanu Reevesom vo filmovom spracovaní komiksu Constantine (2005). Jeho prvým filmovým úspechom bol Golfový sen (2005), kde výborne zvládol úlohu mladého golfového šampióna. Nasledoval hviezdne obsadený Atentát v Ambassadore (2006) a po ňom už Shiov megaúspešný rok 2007.

Odštartoval to thriller v štýle Hitchcockovho Okna do dvora, s názvom Disturbia a zaklincovala megaúspešná akčná rozprávka Transformers, ktorá vystrelila jeho honorár do sedemciferných čísel. Rok 2008 pre neho znamenal predovšetkým spoluprácu s režisérskym velikánom Stevenom Spielbergom, ktorý ho prirovnal k mladému Tomovi Hanksovi. Ako producent so Shiom spolupracoval na thrilleri Oko dravca, ktorý mal pod taktovkou režisér Disturbie D.J. Caruso a ako režisér na dlho očakávanom štvrtom pokračovaní dobrodružstiev profesora histórie Indiana Jones a Kráľovstvo kryštálovej lebky.

Minulý rok nechýbal v druhej časti Transformers: Pomsta porazených, ktorá bola tiež mimoriadne komerčne úspešná, no tento rok ho máme možnosť vidieť v úplne inej hereckej polohe.

Shia LaBeoufPodobne ako Charlie Sheen v pôvodnom filme, aj vo Wall Street: Peniaze nikdy nespia hrá Shia finančného dravca, ktorý má veľké ciele ohľadom svojho pôsobenia v mekke burzových obchodov. Na budúci rok je už plánovaná premiéra tretích Transformers a v mene všetkých filmových fanúšikov dúfam, že sa tentoraz tržby už nevyšplhajú tak vysoko, aby došlo aj na štvrtú časť.

Pri pohľade na jeho filmografiu by sa mohlo zdať, že Shia LaBeouf sa stáva akýmsi novodobým akčným hrdinom, no do parametrov Arnieho, Slya, či mladších Vina Diesela alebo Dwayna Johnsona má poriadne ďaleko. Stále je to len taký obyčajný chlapec, ktorý sa tým hrdinom stane akosi náhodou, takže v tomto žánri jeho budúcnosť nevidím. Ale nechajme sa prekvapiť.


Fest Anča 2023