Sandra_BullockSandra Annette Bullock (čo je jej celé meno) sa narodila 26. júla 1964 v Arlingtone vo Virginii. Matka Helga pochádzala z Nemecka a to bol aj dôvod, prečo prvé roky svojho života prežila práve v tomto európskom štáte. Celé hodiny trávila v divadle, kde sa pozerala na svoju maminku, ktorá sa živila ako operná speváčka. Zžila sa s umeleckým prostredím priam dokonalo. Začala chodiť do speváckeho krúžku resp. spevokolu a popritom navštevovala klasickú nemeckú školu. Keďže otec bol Američan a chcel, aby jeho dcéra vedela nielen plynule nemecky, ale aj anglicky, zohnal jej tútora, s ktorým sa malá Sandy (ako jej hovoria známi) učila každé popoludnie.

V desiatich sa vrátili späť do USA, kde študovala na Washington – Lee High School. Ako sama potvrdila, neboli to najkrajšie roky jej života. Prišla do školy ako cudzinec z Európy a deti ju medzi seba nebrali. Obliekala sa inak, bola vychovaná inak,…slovom ani náhodou nezapadla.

Všetko sa zmenilo, keď sa z nej stal teenager. Sandy dospela, jej telo i tvár opekneli a ani sa nenazdala a patrila medzi vychytané rozlieskavačky. Vyťažila zo získaných skúseností z čias detstva a prihlásila sa do dramatického súboru. Samotný učiteľ potvrdil, že bola vskutku výnimočná. Počas celého štúdia bola vnímaná ako krásna dievčina s veľkým talentom, čo určite posilnilo jej sebavedomie. Prihlásila sa na Karolínsku univerzitu v Greenville odbor herectvo. Jej zvedavosť a odhodlanie nenechalo na seba dlho čakať a tri semestre pred promóciou odišla do New Yorku. Tu spoznala, čo je to skutočný život. Aby sa mohla plne oddať hraniu, potrebovala peniaze. A tak pracovala a učila sa, no hlavné pre ňu bolo, že robila niečo pre to, aby sa jej splnil sen.

Na televízne obrazovky sa dostala už v roku 1987 s titulom Hangmen, čo však nebol jej skutočný príchod na scénu. Za ten sa považuje projekt No Time Flat. Je to hra, ktorá presvedčila filmové spoločnosti, aby dali šancu tejto talentovanej hnedovláske. Začali krušné časy pre Sandru, ale isto to bolo jedno z jej najšťastnejších období. Ešte len skúšala ako chutí sláva a zdá sa, že jej skutočne ulahodila. Rokom 1989 odštartovala svoju listinu zvanú „filmografia“ na plné obrátky. Zapísali sa do nej snímky ako Bionic Showdown, The Preppie Murder, Inc. Religion a Who Shot Patakango.

Sandra_BullockVyzeralo to dobre. Začiatkom deväťdesiatych rokov dostala úlohu v seriáli Working Girl, na ktorom sa do značnej miery podieľala Melanie Griffith. Nakoniec z tohto projektu nič nebolo a jeho vysielanie bolo pozastavené. Sandra to komentuje výrazom „totálny prepadák“. Aby nemala život taký jednoduchý o dva roky neskôr si zahrala v ďalšom prepadáku s názvom Love Potion No. 9. Asi jediné pozitívum celého podieľania sa na tomto snímku, bol vzťah Sandry s hereckým kolegom Tate Donovanom. Aj keď ťažko sa to dá považovať za niečo kladné, keď väčšina ľudí absolútne nechápala, ako si mohla vôbec niečo začať s takým podradným hercom. Spoločne sa presťahovali do Los Angeles. Na dotieravé otázky novinárov a ľudí z okolia Sandra odpovedala stručne: „Človek, ktorý ma skutočne potrebuje, je pre mňa vždy najdôležitejší.“

Ale posuňme sa ďalej, lebo pred nami je celé desaťročie v živote pani Bullock. Príletom do hviezdneho Hollywoodu (ako sa tomuto mestu na západe USA hovorí) sa jej kariéra spomalila. Venovala sa väčšmi domácnosti a všednému životu, ako budovaniu vlastnej budúcnosti (je známa ako veľmi šikovná „kutilka“). Občas sa našla menšia rolička, ale nebolo to nič svetoborné.

Rokom 1993 sa veci rapídne zmenili. Jednak získala malú, ale dôležitú úlohu v strhujúcom trilery The Vanishing, ale aj rolu v The Thing Called Love. Zaujímavé je, že počas nakrúcanie The Thnig Called Love si zlomila nos, keď jej sestra Gesine otvárala dvere od garáže.

Rok 1994 a s ním prišiel aj film, ktorý urobil výraznú čiaru pod celkovou kariérou Sandry, Speed. Spolu s Keanu Reeves stvárnili akčnú dvojku, ktorá bojuje s časom, teroristom, životom, smrťou, ale hlavne s rýchlosťou! Každý tvrdil, že by part v tejto snímke Sandra nemala brať, lebo bude len ďalšou zo zabudnuteľných žien vedľa veľkého hrdinu. Hold, mýlili sa. Film sa stal trhákom.

Sandra_Bullock Onedlho na to zazvonil u Sandrinho agenta telefón a v slúchadle sa ozval Joel Schumacher. Ponúkol jej rolu v Batman Forever, ktorú hneď aj odmietla, pretože sa chystala na svoju prvú hlavnú úlohu vo filme While You Were Sleeping. Rola si vyžadovala veľa energie, pretože išlo o komédiu, ktoré jednoducho musia mať šťavu. Nebolo to pre ňu ľahké, hlavne ak vezmeme do úvahy, že v tej dobe sa rozišla s Tateom. Ale práve v takýchto chvíľach sa pozná, aký ma kto silný charakter. A že ten Sandrin bol sakra HARD! Dokázala to v ďalšom snímku The Net. Je to príbeh o mladej žene, ktorá sa nevedomky zapletie do veľkého reťazca podvodov a počítačových machinácii. Vydáva sa na dovolenku, kde sa zoznamuje s neznámym mužom a ovplyvnená svojou slepou dôverou, ocitáva sa na nemocničnom lôžku, ako celkom niekto iný. Vie, kto v skutočnosti je, ale všetci jej tvrdia, že to tak nie. Nikto jej neverí, nemá žiadnu blízku osobu, za ktorou by mohla ísť. Ak vás Sandra doteraz nepresvedčila, že je skutočne telom i dušou herečka, po vzhliadnutí tejto drámy zmeníte názor. Bola presvedčivá a diváka rozhodne donútila, aby aspoň na chvíľku zauvažoval nad tým, ako by sa zachoval on, keby sa niečo podobné stalo. Tu sa objavili aj dve nominácie na Golden Globe, ale tomu sa snáď nikto nemôže diviť.

Zaskvela sa aj v snímkach ako A Time to Kill či Speed 2. Za menej podarený film sa dá považovať Practical Magic. Vypovedá príbeh o sestrách čarodejkách, ktoré sa vyžívajú v kúzlach. Ich jediným problémom je, že každý muž, s ktorým sa zapletú, zomrie. A tak jedna prichádza o milovaného manžela a druhá o milenca, ktorého samy zlikvidujú a zahrabú na záhradu. Všetko sa začne uberať akýmsi divným smerom, keď mŕtvy muž zrazu príde z druhého sveta. Je to niečo veľmi nevkusné, nudné a to aj napriek spojeniu mien Sandra Bullock a Nicole Kidman.

Sandra_BullockKaždý určite pozná komédiu Forces of Nature (Živelná pohroma), kde si zahrala po boku Bena Afflecka. Vytvorili zvláštnu dvojicu ľudí, ktorí mali tak ďaleko k sebe a predsa si boli blízki. Na slabí výkon Bena je asi zbytočné upozorňovať, lebo mnohým z nás je jasné, že bez Sandry by ten film nestál za nič.

Skutočne parádny kúsok vo filmografii tejto dámy je snímka 28 Days. Ide o niečo medzi komédiou a drámou. Okrem vykreslenia dokonalého sveta alkoholika a človeka na dne, nám príbeh otvára aj iné stránky ľudského života. Dostávame sa do prostredia, kde nie je dôležité kým ste boli, ale iba to, kým sa môžete stať. Smrť tu nie je východiskom, ale napriek tomu v nej niekto vidí jediné riešenie svojich problémov. Cesta je pre každého iná a je len na nás, akým smerom vykročíme. Film 28 Days sa dá charakterizovať aj takto: „jemne satirický, komický, dramatický, ale najmä realistický.“ Je to skutočná lahôdka medzi celou tou plejádou kino hitov, ktoré Sandra natočila.

Fajn, filmy ako Miss Congeniality a jej následne pokračovanie, poznáme všetci. Písať o nich, hovoriť o nich či špekulovať nad hereckým obsadením je naozaj zbytočné. Patria do skupiny „preflákaných snímok“, ktorých sme sa dosýta najedli, keď bežali v našich kinách (a niekto až prejedol).

Sandra_BullockV kriminálnom trilery Murder by Number sa dostávala Sandra do role, ktorá jej sadla väčšmi ako pri gýčoch nedávno spomínaných. Ako špecialistka na vraždy je na stope dvom vrahom, ktorí utekajú pred spravodlivosťou. Jej partnerom je neskúsený mladík, ktorý ešte len zisťuje (a zistí), že prax je niečo iné ako teória. Spoločne čelia zločinu a pod vplyvom nepriameho nátlaku nachádzajú vzájomnú reč. Je to rozhodne „film pre chlapcov“ s väčšou dávkou akcie, napätia a hlavne s peknou ženskou v hlavnej úlohe!

Nikdy nie je neskoro povedať: Ľúbim ťa.“ A tak sa Hugh Grant a jeho kamarátka Sandy Bullock rozhodli, že urobia spoločný projekt, z ktorého vyšla klasická romantická komédia s tradičným happyendom. Prijemné, ale aj priemerné.

Pomaly sme sa dopracovali ku koncu. Filmom The Lake House sa končí filmografia slečny/pani (ťažko sa dá rozhodnúť pre jedno z oslovení) Bullock. No nebudeme smutní. Ani tento zoznam nie je celkom zatvorený. Verte, že na sklade je už niečo, na čo sa pomaly môžeme tešiť. Ale nechajte sa prekvapiť.