SamuelJackson Keď mal 45 rokov, takmer nikto ho nepoznal, no Samuel Leroy Jackson sa svojej veľkej túžby stať sa filmovou hviezdou nevzdal a vyplatilo sa. Dnes je z neho akčná hviezda prvej veľkosti a patrí medzi najobsadzovanejších hercov vôbec.

Narodil sa 21. decembra 1948 vo Washingtone, no vyrastal v Chattanooga, v štáte Tennessee, vychovávaný matkou a starými rodičmi v jednoduchých pomeroch. V časoch jeho dospievania bolo pre amerických obyvateľov čiernej pleti veľmi ťažké presadiť sa vo svete „bielych“. Jackson sa chcel stať niekým výnimočným a aby to dosiahol, musel na tom pracovať oveľa viac ako ostatní. Po ťažkom rozhodovaní o tom, čomu sa chce v živote venovať, sa nakoniec rozhodol pre štúdium architektúry na Morehouse College v Atlante. Aby sa zbavil koktavosti, zapísal sa do hereckých kurzov a tie sa mu natoľko zapáčili, že si zmenil odbor na herectvo. Bol rád stredobodom pozornosti a preto sa nemožno čudovať, že sa aktívne zapájal do rôznych protestov a demonštrácií za zrovnoprávnenie černošských študentov. Kvôli tomu bol aj podmienečne vylúčený zo školy.

Po škole chcel preraziť vo svete filmu, no okrem mihnutia vo filme Together for Days (1972) sa mu ušlo len pár reklám a tak sa rozhodol skúsiť svoje šťastie v New Yorku. Stal sa tu členom černošskej divadelnej spoločnosti Negro Ensemble Company, kde pôsobilo aj niekoľko ďalších neskorších hviezd ako Morgan Freeman, či Denzel Washington. Až v roku 1981 sa dočkal ďalšej filmovej úlohy, keď sa za ňu dá považovať postava „druhý gangster zľava“ vo filme Miloša Formana Ragtime. Jeho výzor ho predurčoval práve pre postavy gangsterov a až oveľa neskôr sa dokázal tohto zaškatuľkovania zbaviť a stáť aj na tej opačnej strane ako policajt. Ani ďalšie roky neznamenali obrat k lepšiemu a popri divadle si musel vypomáhať aj ako vrátnik v hoteli.

SamuelJackson Koncom osemdesiatych rokov sa konečne začínal vo filme objavovať častejšie, no všetko to boli postavičky ktoré boli na plátne len pár sekúnd, aj keď občas to bolo aj v nejakých známejších filmoch – Cesta do Ameriky (1988), More lásky (1989), Mafiáni (1990). Očakávaný úspech však stále neprichádzal a tak sa Jackson dal na drogy a alkohol. Jeho cieľavedomosť mu ale nedovolila padnúť na úplné dno a tak sa dobrovoľne prihlásil na protidrogové liečenie. Hneď po jeho úspešnom skončení mu režisér Spike Lee, s ktorým už predtým spolupracoval na filmoch School Daze (1988), Do the Right Thing (1989) a Mo‘ Better Blues (1990) ponúkol paradoxne úlohu narkomana vo filme Jungle Fever (1991) a Jackson v nej naplno mohol využiť svoje skúsenosti. Hoci to tiež bola len malá úloha, dostal za ňu ocenenie na MFF v Cannes a konečne sa tak trochu zviditeľnil.

Filmových ponúk mal čoraz viac, no nebol vôbec vyberavý a bral ich všetky zaradom, vďaka čomu sa mu filmografia utešene rozrastala, no na výraznejšiu úlohu stále čakal. Z toho množstva filmov stoja za zmienku Vysoká hra patriotov (1992), Pravdivá romanca (1993), Menace II Society (1993), Jurský park (1993) a prvé väčšie úlohy stvárnil vo filmoch Nabitá zbraň 1 (1993), a Amos a Andrew (1993). Prišiel rok 1994 a v ňom kultová postava v kultovom filme, gangster Jules Winfield recitujúci bibliu pred tým, ako ide niekoho zastreliť z neho spravila hviezdu prvej veľkosti a medzi siedmymi nomináciami na Oscara pre Pulp Fiction: Historky z podsvetia bola aj jedna pre samotného Jacksona. Ani tento obrovský úspech neznamenal poľavenie v počte natočených filmov za rok a tak sa uňho pravidelne striedali lepšie filmy s horšími. Zaujal kladnými postavami vo filmoch Smrtonosná pasca III (1995), Dlhý bozk na dobrú noc (1996), či v dráme Kedy zabiť (1996), kde si za úlohu zúfalého otca mstiaceho sa za znásilnenie svojej dcéry vyslúžil nomináciu na Zlatý Glóbus. Ďalšia nominácia vzišla z druhej spolupráce s Quentinom Tarantinom a tým filmom bola Jackie Brownová (1997).

SamuelJacksonBol na vrchole, o čom svedčí aj to, že dostával takmer výlučne len hlavné postavy a čoraz viac medzi nimi začali prevládať kladné nad zápornými. Tá v krimithrilleri Vyjednávač (1998), kde sa stal teroristom proti svojej vôli je tak na rozhraní, ale dá sa považovať skôr za kladnú. Nasledovali výlety do podmorského sveta vo filmoch Sféra (1998) a Zradná hlbočina (1999) a po nich už prišla medziplanetárna sága Star Wars: Epizóda I (1999) a postavu Mace Windua si zopakoval aj v nasledujúcich dvoch epizódach (2002 a 2005). Vo filme M. Night Shyamalana Vyvolený (2000) mal nezvyčajnú úlohu krehkého človeka Elijaha Prica a znovu sa tu stretol s Brucom Willisom. V ďalších filmoch sa ale vrátil späť k imidžu „drsného negra“. Či už to bol Drsný Shaft (2000), xXx (2002) alebo S.W.A.T. – Jednotka rýchleho nasadenia (2003). Medzi posledné filmy, v ktorých sme ho mohli vidieť aj v našich kinách patria horory Hady v lietadle (2006) a Izba 1408 (2007).

Už tridsať rokov je ženatý s herečkou LaTanyou Richardson, čo je vo svete showbiznisu málo vídaný úkaz a majú spolu dcéru Zoe (1982). Dnes jeho filmografia obsahuje cez sto filmov a aj napriek tomu, že Samuel L. Jackson oslávi tento rok šesťdesiatku, stále točí minimálne štyri filmy ročne. Takto mu to vyhovuje. Rád sa zúčastňuje večierkov celebrít, necháva sa voziť v limuzíne, proste si naplno vychutnáva ovocie, ktoré so sebou prináša úspech a sláva, na čo musel tak dlho čakať.