Salma_HayekNa začiatok každého profilu sa snažím vymyslieť pár viet, ktoré by danú osobu vystihovali. Čím viac sa teraz snažím, tým menej vecí ma napadá. Musím sa priznať, že Salmu poriadne ani nepoznám a nikdy ma ničím neoslovila. Ťažko sa mi hľadá stručná charakteristika. Možno bude stačiť obyčajná a výstižná fráza – je mexická herečka, ktorá sa ako – tak preslávila v americkom filmovom priemysle. Čo vy na to?

Tak poďme od začiatku. Narodila sa 2. septembra 1966 v mexickom Veracruz. Po svojich predkoch zdedila španielsko-libanonský pôvod, ktorý sa naplno prejavil hlavne pri jej výchove a vzťahu k náboženstvu. Je teda zrejmé, že vyrastala vo veľmi veriacej rodine a to sa odrážala na celom jej živote. V dvanástich rokoch bola poslaná do kresťanskej školy v Louisianne a odtiaľ zase do Houstonu. Neviem či sa nudila alebo len rada cestovala, ale onedlho sa vrátila späť do Mexika. Tu sa prihlásila na univerzitu a študovala medzinárodné vzťahy. Skoro však pochopila, že tento obor nemá príliš spoločné s herectvom a jednoducho odišla. Začala účinkovať v miestnom divadle a postupne prišla remeslu na chuť.

Národný úspech zaznamenala, v čom inom ako v klasickej mexickej telenovele. Všetci ju poznali a okrem postarších tetičiek, ktoré každý deň sedeli pred televíziou a napäto sledovali kto s kým, kedy a ako, si získala aj srdcia mnohých mladých mužov. Všetkých však prekvapila, keď sa rozhodla, že má na viac ako len chabé vrieskanie a nariekanie za José Armandom, a odišla do Los Angeles.

Po roku chodenia na kurzy angličtiny a herectva dostala prvú rolu v „Mi Vida Loca“, čo však neprinieslo žiadnu extra popularitu. Jej skutočným nástupom na scénu bol film „Desperado“ (1995). Režisér Robert Rodriguez potreboval skutočnú mexickú krásavicu a tú našiel práve v Salme. V podstate tam ide o klasickú zápletku, kedy sa nahnevaní muž stoj, čo stoj chce pomstiť gangsterovi, ktorý zabil jeho milovanú ženu.

Salma_HayekSalma zjavne na režiséra Rodrigeuza dokonale zapôsobila, pretože hneď o rok stála opäť pred kamerou. „From Dusk Till Down“ je niečo na spôsob akčnej fantasy, kedy obyčajní smrteľníci bojujú s nemŕtvymi (upírmi, ak by niekto nechápal). Dej je opäť situovaný do Mexika a hlavnými hviezdami sú George Clooney, Quentin Tarantino a Harvey Keitel.

Ale posuňme sa ďalej. Povedala by som, že roky 1997/98 boli prelomové v kariére tejto cudzinky. Objavila sa vo filmoch ako „The Hunchback“, „Breaking up“ či v známom „Fools Rush In“, ktorý sme na Slovensku mali možnosť vidieť najmenej desaťkrát. Pre mňa osobne je vcelku zaujímavým projektom „Klub 54“, ktorý veľmi presvedčivo vypovedá o hrách a nástrahách jedného s vychytaných newyorských klubov. Stretáva sa tu parta ľudí, ktorí sú navonok rozdielni, a predsa majú niečo spoločné. Rovnako ako „Foll Rush In“ je u nás známa snímka „The Faculty“, kde je však ťažko hovoriť o nejakom veľkom hereckom výkone zo strany Salmy.

Rok 1999 by bolo asi najlepšie vymazať zo Salminej filmografie. Okrem podivného „Wild Wild West“ si zahrala aj v priam zúfalom „The Dogma“. Nechcem vám nútiť svoj názor, a preto ak máte radi niečo fakt pritiahnuté za vlasy, sadni pred svoje obrazovky a vychutnajte si to. Ja sa toho s radosťou zrieknem.

Keď sa tak pozerám na projekty, do ktorých sa zapojila v novom miléniu, mám pocit, akoby som oproti nej ani nežila. Je toho toľko, že si naozaj neviem predstaviť, ako to všetko dokázala zvládnuť. Mieša sa tam neuveriteľné množstvo žánrov a postavy, ktoré stvárnila sú skutočne rôznorodé. Začala s čiernou komédiou „Timecode“ a crimi – comedy „Chain Of Fools“, následne si zvolila malú úlohu v trilery „Traffic“, na chvíľku sa zastavila pri dokumentárnej tvorbe „Searching of Debra Winger“, ústrednú rolu si zahrala v strhujúcom príbehu extravagantnej maliarky Fridy Kahlo (nominácie na Oscara a Zlatý Glóbus, pozn. šéfredaktora) a napokon v roku 2003 zaklincovala toto obdobie, pokračovaním k filmu Desperado – „Once Upon a Time in Mexico“. Uf, to bolo náročné a to som ešte neskončila.

Režisér Brett Rater sa v roku 2003 pustil do projektu s názvom „After The Sunset“. Do hlavných rolí, vynikajúcich zlodejov pokladov, dosadil Salmu Hayek a jedného z mnohých Jamesov Bondov, Pierca Brosnana. Motívom celého príbehu je lúpež vzácnych diamantov a následné prenasledovanie zlodejov agentom FBI. Jednoduché a prosté, ako známa hra na mačku a myš.

Salma_Hayek„Láska zabíja,“ povedal a mal pravdu. Film, nakrútený podľa skutočnej udalosti, s názvom „Lonely Hearts“, vypovedá o drastickom vraždení manželského páru na konci štyridsiatych rokov. Martha Beck (Salma Hayek) a Raymond Fernandez (Jared Leto) sa priam vyžívali v okrádaní a zabíjaní mladých žien túžiacich po láske. Dlho sa im darilo prchať pred zákonom až napokon prišiel ich osudový deň. Boli zatknutí, vypočúvaní a nakoniec odsúdení na trest smrti. Obaja zomreli v roku 1951 na elektrickom kresle a dodnes sa skutočne nevie koľko žien zavraždili.

A sme pomaly na konci. Tento rok isto neušlo vašej pozornosti, že Salma sa objavila po boku svojej kamarátky Penélope Cruz vo filme „Bandidas“ a okrem toho je tu snímka, ktorá ma presne dnes premiéru s názvom „Ask the Dusk.“ Takže, hybaj do kina!

Čo sa týka chlapov a Salmy, je to dosť zložité, pretože sama si svoje súkromie poriadne stráži. Mala známosti ako Edwart Atterton, Josh Lucas či Edward Norton, ale nič viac sa nevie. Kto vie prečo?