RusselCrowe Keď sa z obyčajného človeka stane hviezda, zvyčajne začne mať aj hviezdne maniere. Len máloktorá osobnosť zostane naďalej sama sebou. Medzi tých pár určite patrí aj tento protinožec, ktorý sa netají tým, že nemá rád Hollywood a všetok ten humbuk okolo. Oveľa lepšie sa cíti medzi dobytkom na svojej farme v Austrálii. Dosť známe sú aj jeho účasti na divokých večierkoch s množstvom alkoholu, na ktorých sa občas nevyhne ani nejakej tej bitke.

Narodil sa na Novom Zélande 7. 4. 1964, no už keď mal štyri roky, presťahoval sa s rodičmi do austrálskeho Sydney. Keďže otec aj matka boli zamestnaní ako pomocníci pri natáčaní, malý Russell sa odmalička motal okolo ľudí z filmovej brandže a už vtedy si zaumienil, že sa stane hercom. Ešte v detskom veku dostal pár menších roličiek v televízii, no austrálskou detskou hviezdou sa nestal, lebo v štrnástich rokoch prišlo sťahovanie späť na Nový Zéland. V tom období ho ešte viac ako film zaujímala hudba a tak založil kapelu, v ktorej vystupoval pod menom Rus LeRoc. Ich hudba ale nestála za veľa a tak sa všetko jeho úsilie začalo sústreďovať na hranie. Po škole sa teda vrátil do Austrálie a skúšal šťastie na rôznych divadelných konkurzoch. Zahral si v známych muzikáloch Pomáda a The Rocky Horror Picture Show.

RusselCrowe Vo filme debutoval v roku 1990 a o rok neskôr sa objavil aj v prvom významnejšom filme, mrazivej romantickej komédii The Proof. Naplno však zabodoval až vo filme Romper Stomper (1992), kde sa veľmi presvedčivo zhostil hlavnej úlohy násilníckeho skinheda. Úlohou homosexuála v dráme The Sum of Us (1994) preukázal svoju hereckú všestrannosť. V tom čase si ho už vyhliadla Sharon Stone, ktorú uchvátil svojim výkonom v Romper Stomper, pre úlohu jej lásky vo westerne Rýchli a mŕtvi (1995). Crowe zaznamenal vydarený hollywoodsky debut, po ktorom okamžite nasledovali ďalšie ponuky. Zápornú postavu si zopakoval v sci-fi Virtuozita (1995), kde bol z neho virtuálny sériový vrah.

Po niekoľkých menších filmoch prišiel v roku 1997 film, vďaka ktorému sa stal celosvetovou celebritou. Atmosferická retro kriminálka L.A. – Utajené skutočnosti mala tú smolu, že v tom istom roku vzkriesil James Cameron Titanic zo dna Atlantiku, inak by sa jej určite ušli viac ako len 2 Oscary. Po malej pauze sa Crowe vrátil späť medzi prvú ligu v dráme Dymová clona (1999), kde stvárnil o dvadsať rokov staršieho amerického vedca, ktorý sa rozhodne postaviť svojmu bývalému zamestnávateľovi – tabakovej spoločnosti tým, že povie pravdu o škodlivosti a návykovosti fajčenia. Odmenou mu bola nominácia na Oscara, ktorého získal hneď ďalší rok ako neohrozený Gladiátor v rovnomennom historickom veľkofilme Ridleyho Scotta. Je veľmi sporné, či práve v tomto filme podal svoj najlepší herecký výkon, v každom prípade však ide o jeho najznámejšiu postavu. Nasledoval menší oddych v podobe akčného thrilleru Skúška života (2000), aby sa opäť predviedol v plnej paráde v životopisnej dráme Čistá duša (2001). Práve postavu matematika Johna Nasha, trpiaceho schizofréniou, možno považovať za jeho životnú a preto je dosť nepochopiteľné, že sa za ňu ocitol len medzi nominovanými na Oscara.

RusselCroweV roku 2003 sa prevtelil do roly kapitána Jacka Aubreyho v ďalšom veľkofilme Master and Commander: Na opačnom konci sveta. Nasledovala krátka herecká prestávka, počas ktorej sa oženil s herečkou Danielle Spencerovou, s ktorou sa síce zoznámil už v roku 1990, no nežili spolu po celý čas. S Russellom sa začiatkom tohto storočia spájali mená ako Nicole Kidman či Meg Ryan, no nakoniec sa jeho vyvolenou stála práve Danielle, s ktorou má medzičasom dve deti. A práve jeho syn, ktorý sa narodil koncom roku 2003 bol hlavným dôvodom, prečo sa rozhodol dať si na čas s herectvom pokoj. V roku 2005 ale neodolal ponuke Rona Howarda, s ktorým už spolupracoval na Čistej duši, zahrať si boxera Jamesa Braddocka, ktorý sa z ničoho stal športovou legendou v dráme Druhá šanca. Minulý rok nadviazal na úspešnú spoluprácu s Ridleym Scottom nenápadnou komédiou Dobrý ročník a tento rok v tejto spolupráci pokračujú efektnou mafiánskou drámou Americký gangster. Zhodou okolností prichádza v tomto období do našich kín okrem nej aj ďalšia pochúťka, v ktorej kraľuje Russell Crowe – western 3:10 Vlak do Yumy. Nielen že patrí medzi najlepších hercov súčasnosti, ale navyše má aj dobrý odhad, čo sa týka scenárov, čo potvrdzujú aj jeho posledné filmy a tak treba len čakať, v čom sa zaskvie najbližšie.