ReeseWitherspoonKeď si predstavíte anjela v ženskej podobe, asi žiadna z celebrít vám nepríde na um skôr, než práve Reese Witherspoon. Jemné črty tváre a dlhé blond vlasy však nie sú tým jediným, čo túto južanskú krásku zdobia. Na to, aby v džungli zvanej Hollywood dokázala uspieť by to totiž bolo trošku málo. Okrem distingvovaného správania dievčaťa z dobrej rodiny sa vyznačuje vytrvalosťou, cieľavedomosťou a v neposlednom rade riadnou dávkou inteligencie. Práve vďaka týmto vlastnostiam je dnes držiteľkou Oscara a jednou z najlepšie zarábajúcich herečiek na svete, hoci pôvodne vôbec neplánovala byť herečkou, ale lekárkou.

Narodila sa v štáte Louisiana 22. 3. 1976 v rodine lekára a detskej sestry. Časť svojho detstva strávila v Nemecku, kde jej otec slúžil ako dôstojník americkej armády. Do školy však už chodila na prestížnu Harpeth Hall v Nashville. Pred kamerou sa objavila pomerne skoro, už ako sedemročná vystupovala v reklamách a herectvo sa jej tak zapáčilo, že začala navštevovať kurzy herectva. Stále to však brala len ako koníček a možnosť trošku si popri vreckovom privyrobiť, no filmové ponuky na seba nenechali dlho čakať. V štrnástich si ju všimol režisér Robert Mulligan a ponúkol jej hlavnú úlohu dospievajúcej Dani, ktorá prežíva prvú lásku vo filme The Man In the Moon (1991). Nasledovalo niekoľko televíznych filmov, z ktorých najzaujímavejším bol Wildflower (1991) po boku Patricie Arquette a pod režijnou taktovkou Diane Keaton.

Po skončení strednej školy sa čakalo, že Reese pôjde študovať buď medicínu, alebo herectvo, no ona sa rozhodla pre anglickú literatúru na Stanfordskej univerzite, ktorú však nedokončila a radšej sa rozhodla naplno venovať filmu. Jej vzhľad nevinnej blondínky priamo zvádzal k tomu, aby bola obsadzovaná do úloh obetí šialených maniakov a vrahov v rôznych hororoch a thrilleroch, no ona chcela ísť úplne inou cestou a tak si takýto typ vyskúšala iba vo filme Milenec alebo vrah (1996), kde ju terorizoval Mark Wahlberg a odmietla úlohy v hororoch Vreskot a Viem, čo ste robili minulé leto. Na nepoznanie bola v úlohe „Červenej čiapočky“ v satire Maniak (1996), kde jej správanie a slovník určite ani zďaleka nekorešpondovali s jej dovtedajším vnímaním slušne vychovanej dievčiny.

ReeseWitherspoonAj napriek skvelému hereckému výkonu si na ďalšie dobré ponuky musela dlhšie počkať. Taká prišla v roku 1998 od režiséra Roberta Bentona, keď si mala zahrať po boku Paula Newmana, Gena Hackmana a Susan Sarandon v dráme Súmrak. Film príliš neoslovil divákov ani kritikov, no kariéra mladej herečky bola už vtedy rozbehnutá naplno. Veľkú zásluhu na tom mal aj originálny príbeh súrodencov, ktorí sa prostredníctvom ovládača dostanú do starého televízneho seriálu vo fantasy komédii Pleasantville. Účinkovanie v teenagerských filmoch jej bolo proti srsti, no jej priateľ Ryan Phillippe ju presvedčil, aby zobrala úlohu panenskej Annette v modernom spracovaní Laclosovho románu s mierne upraveným názvom Veľmi nebezpečné známosti (1999). Film sa stal hitom a Reese sa okamžite zaradila medzi najväčšie hollywoodske hviezdy. Svoju pozíciu potvrdila aj úlohou až chorobne ambicióznej stredoškoláčky, ktorá sa túži stať prezidentkou triedy za každú cenu v podarenej satire Kto z koho (1999).

Toto obdobie bolo pre ňu priaznivé nielen v pracovnom, ale aj v súkromnom živote. 5. júna 1999 si s Ryanom povedali spoločné áno a tri mesiace na to sa im narodila dcérka Ava Elizabeth. Táto radostná udalosť spôsobila, že sa novopečená mamička na chvíľu zo strieborného plátna odmlčala, aby sa v roku 2001 vrátila v plnej paráde filmom Pravá blondínka. Príbeh vždy do ružova oblečenej „barbie“, ktorá sa rozhodne vyštudovať právo na Harvarde sa stal obrovským hitom a trhovú cenu hlavnej predstaviteľky, ktorá zaň zobrala päťmiliónový honorár, ešte znásobil. Zákonite muselo nasledovať pokračovanie Pravá blondínka 2 (2003), ktoré síce bolo taktiež divácky veľmi úspešné, no o kvalitách tejto komédie sa je škoda zmieňovať. Ešte predtým si zahrala v romantickej komédii Dievča na roztrhanie (2002), po ktorej nasledovala zmena v podobe dvoch výletov do anglickej histórie. Najskôr to bolo spracovanie divadelnej hry Oscara Wildea Je dôležité mať Filipa (2002) a o dva roky neskôr Trh márnosti podľa novely Williama Makepeaceho.

ReeseWitherspoonPri hereckých hviezdach je ťažké určiť, ktorá filmová úloha bola pre nich tou životnou. Mala by to byť tá, ktorá sa väčšine ľudí pri ich mene vybaví ako prvá, no za životnú možno považovať aj tú, ktorá so sebou prinesie tie najväčšie filmové ocenenia. V tom prípade sa jej Reese dočkala v roku 2005, keď si zahrala (a zaspievala) June Carterovú, životnú aj spevácku partnerku Johnnyho Casha v životopisnej dráme Walk the Line. Popri hromade ocenení sa jej ušli aj tie najprestížnejšie Oscar a Zlatý Glóbus v kategórii Herečka v hlavnej úlohe. Nasledovala romantická komédia A čo ak je to pravda? (2005), kde sa objavila v netradičnej úlohe ducha. Po vedľajšej úlohe v modernej rozprávke Penelope (2006) sme ju mohli vidieť v úlohe zúfalej manželky, ktorá sa snaží vypátrať, čo sa stalo s jej manželom, pracujúcim pre CIA, v politickom thrilleri Unesený (2007) a pred pár týždňami prišiel do kín jej zatiaľ posledný film Vianoce na štvrtú (2008).

Reese Witherspoon dokazuje, že sa vymanila zo škatuľky, ktorú zvyčajne herečky jej vzhľadu mávajú a dokáže stvárniť akýkoľvek charakter v najrozmanitejších druhoch filmov. Určite by jej nemal nikto za zlé, keby prebrala žezlo kráľovnej romantických komédií po už dohasínajúcej Meg Ryan, no momentálne úlohy v takýchto filmoch pre ňu nie sú prioritou, ale sú len jednou z častí jej hereckého spektra. Či sa to niekedy v budúcnosti zmení, záleží len na nej, ale pre takú talentovanú herečku by upriamenie sa len na jeden žáner bola veľká škoda.

V poslednej dobe však nepôsobí len ako herečka, ale aj ako producentka, keďže vlastní produkčnú spoločnosť. No nielen film je pre ňu v živote dôležitý, ešte väčší dôraz kladie na svoju rodinu. Síce pred pol rokom jej manželstvo stroskotalo (ako to už v Hollywoode býva zvykom), no ešte predtým dala život synovi Deaconovi (2003) a na svoje dve deti nedá dopustiť.