Penélope Cruz„Najťažšia vec na svete je presláviť sa na základe vášho dobrého looku, a potom sa pokúšať presvedčiť ľudí, že ste serióznou herečkou. Nikto vás nebude brať celkom vážne, ak už ste raz známa ako krásna žena.“

28. apríla 1974 prišla na svet v slnečnom Madride, dnes už celosvetovo známa dáma, Penélope Cruz Sanchéz. Najstaršie dieťa automechanika Eduarda a kaderníčky Encarny. Brat Eduardo je dnes futbalista a sestra Monica tanečnicou flaminga.

Penélope, ako väčšina jej kolegov, už od malička inklinovala k umeniu, najmä k baletu a jazzu. Deväť rokov študovala klasický balet. Neskôr strávila štyri roky pod vedením Cristina Rota a ďalšie tri učením sa španielskeho baletu. Svoj debut zaznamenala začiatkom 90´ rokoch v El Laberinto Griego a nasledujúce obdobie svojho života zasvätila práve divadlu.

Ešte chvíľu si musela počkať kým si našla svoj priestor v preplnenom filmovom priemysle. Veci sa dali do pohybu po tom, ako ju magazín „People“ umiestnil medzi 50 najkrajších žien na svete. Pre mužov sa stala múzou, pri ktorej sa im zastavoval dych.

V sedemnástich si zahrala vo svojich prvých filmoch, oscarovom Belle époque a A Tale of Ham and Passion. Prvý menovaný získal okrem najvyššieho filmového ocenenia aj mnoho Goyas, čo je španielsky ekvivalent Academy Awards.

Penélope CruzNasledovalo niekoľko španielskych snímok, s ktorých spomeniem Life flesh, Abre Los Ojos či veľmi zaujímavú The Girl of Your Dreams. La Niña de tus ojos alebo Dievča tvojich snov, je skvelá španielska trilógia odohrávajúca sa počas druhej svetovej vojny. Filmový štáb prichádza na miesto, aby natočil koprodukčnú snímku. Tu sa však všetko zamotáva, keď sa mladá hviezdička celého projektu Macarena Granada zapletie s režisérom. Aby toho nebolo málo, prejaví o ňu záujem aj Goebbels, ktorý jej dá jasne najavo, že ak sa nepodvolí jej vôli, ľahko zruší celú filmovačku. Film plný napätia a naozaj vydarenej zápletky, posunul Cruz znova o niečo vyššie.

V 1998 si po prvýkrát zahrala v anglickej snímke The Hi-Lo Country a o rok neskôr v koprodukčnej romantickej dráme Muž, ktorému tečie do topánok. Stvárnila tu barmanku Louise pracujúcu v Londýne.

O rok neskôr sa vrátila späť do Španielska, aby si zahrala v dráme Všetko o mojej matke (pôvodný názov Todo Sobre Mi Madre). Film, kritikou ospevovaný a šťastlivo uvedený na festivale v Cannes, si obľúbilo mnoho ľudí po celom svete. Najvýstižnejšie túto snímku charakterizuje dozaista tento výrok: „Jedno grécke príslovie hovorí, že len ženy, ktoré umyli svoje oči slzami, vedia vidieť jasne.“ Naozaj vrelo odporúčam.

Do klasickej hollywoodskej veľkovýroby sa dostala filmom Chilli, sex a samba (Woman on Top), kde si zahrala vášnivú kuchárku Isabelle, ktorá odíde od svojho manžela a skúša šťastie v San Franciscu. Televízna show je úspešná vďaka jej nesmiernej charizme a vášni, ktorú vkladá do každého jedla.

Penélope CruzAzda najväčší projekt jej dovtedajšej kariére prišiel v roku 2000 All The Pretty Horses. Zahrala si tu po boku Matta Damona, s ktorým istý čas chodila.

Blow alebo Kokaín je film plný drog, ktorý dokonalo odhaľuje zákutia kšeftovania s týmito ilegálnymi látkami. Na jednej strane zobrazuje šťastie z ľahko zarobených peňazí, no na tej druhej špinavosť celého biznisu.

Počas nakrúcania snímky Mandolína kapitána Corelliho sa vraj Penélope zamilovala do svojho hereckého kolegu Nicolasa Cagea. Túto informáciu však nikdy ani jeden z nich nepotvrdil.

Začiatky nového tisícročia priniesli mnoho skvelých filmov od famózneho Vanilkové nebo (remake filmu Abre Los Ojos), božsky hriešneho Without News Of God, zauzleného Walking Up in Reno končiac kontroverzným a trošku bláznivým Fanfán Tulipán. Veľmi zaujímavá snímka je Inkognito (Masked and Anonymous) z roku 2003. Dej je situovaný do prostredia chamtivosti, zloby a nekončiaceho mamonárstva i egoizmu. Ocitáme sa v blízkej budúcnosti, kde sa ľudia snažia splatiť svoje hriechy akoukoľvek cestou. V hlavných úlohách sa predstavia Bob Dylan, Jeff Bridges, John Goodman a samozrejme Penélope Cruz.

Spolu s oscarovou Charlize Theron sa v roku 2004 pustila do projektu Head in the Clouds. Strhujúci príbeh počas 30´ rokov, kedy vojna ohrozovala celý svet. Dej je situovaný do Paríža, kde sa o jeden apartmán delia traja priatelia. Gilda – vášnivá fotografka, Guy – írsky učiteľ a Mia – žena na úteku. Aj keď sa ich cesty rozídu napriek tomu ostanú navždy prepojený. Ako už napokon naznačuje aj úvodný slogan: „Tri životy. Jeden osud.“

Penélope CruzVyše hodinová dráma Noel hovorí o piatich ľuďoch, ktorí sa počas vianočných sviatkoch stretli v New Yorku. Každý má svoj malý, aj keď významný príbeh. Po boku Penélope si zahrala aj skúsená Susan Sarandon.

„Dobrodružstvo má novu tvár…“ a rok 2005 nový kinový hit Sahara. Pod taktovkou Brecka Eisnera vznikla dobrodružná komédia o hľadaní pokladu v ďalekej Afrike. Na cestu sa vydáva bádateľ Dirk Pirk aj so svojím priateľom Al Giordinom. Pri pátraní po stratenej lodi, v ktorej sa má podľa legendy ukrývať veľký poklad, sa priatelia stretávajú s mladou doktorkou Evou Rojas a spoločne sa vydávajú na cestu. Kto má rád trošku fantasy, nech sa páči. Pozrite si. O rok neskôr prišiel menej známy film The Loop, na ktorom Penny spolupracuje (tak ako v predošlom) so svojím priateľom Matthewom McConaugheym. V kinách by sa mal objaviť niekedy v tomto roku.

6. júla 2006 má u nás premiéru snímka trošku westernovského poňatia Sexy Pistols (Bandidas). Muži zákona budú nasledujúce obdobie márne hľadať (Wanted – Dead or Alive) dve dračice Selmu Hayek a Penélope Cruz. Osobne takéto filmy moc nemusím, ale možno motyka vystrelí a mne sa to bude páčiť. No a ak by ste ešte stále nemali Cruzovej dosť tak vás môžem trošku navnadiť. 30. novembra tohto roku bude u nás premiéra filmu Volver. Niečo z deja: po smrti sa vracia duch Maury do rodného mesta, kde má možnosť konfrontovať celý svoj život. Stretáva sa tu so svojou dcérou Raimundou (Penélope) a celou jej rodinou. Zase trošku fantasy, ale môže to byť vcelku zaujímavé. Veď napokon, nechajme sa prekvapiť.

Zo súkromného života tejto divy asi len toľko, že sa ľahko zamiluje (a často) do svojich hereckých kolegov. Či už to bol Tom Cruise, Nicolas Cage, Matt Damon a napokon aj Matthew McConaughey. Má to ale šťastie.