Milla JovovichMilitza Jovovich sa narodila 17. decembra 1975 v ukrajinskom Kyjeve. Otec Bogi bol lekár a matka Galina, podobne ako neskôr slávna dcéra, herečkou. Malá Milla už v detstve prevyšovala svojich rovesníkov inteligenciou, keď v troch rokoch recitovala ruských básnikov. Po tom, čo rodina emigrovala do Ameriky, získala prvú detské úlohu vo filme Spojenie dvoch mesiacov (Two Moon Junction, 1988). Vtedy si ju začali všímať aj modelingoví agenti. V deviatich rokoch sa po prvýkrát objavila na profesionálnych fotografiách, a tak sa začala jej závratná modelingová kariéra. Na titulke talianskeho módneho časopisu Lei sa ukázala už ako jedenásťročná. Prišli ďalšie ponuky na módne časopisy a aj prvé reklamy. Jej honoráre rástli až na desať tisíc dolárov denne a okrem modelingu sa začala venovať aj filmu. Z tohto obdobia je najvýraznejšou úloha v Návrate do Modrej lagúny (Return to the Blue Lagoon, 1991) a producenti ju začali volať slovanská Brooke Shields. Reakcie na film boli rozporuplné, no v roku 1992 zaň získala nomináciu na najlepšiu mladú herečku a najhoršiu novú hviezdu zároveň.

Po biografickom filme Chaplin (1992), kde si zahrala s Robertom Downeym Jr., si dala od nakrúcania pauzu a vyskúšala svoju hudobnú polohu. Nahrala hudobný album The Divine Comedy, ktorý bol zmesou folku a popu. Ako osemnásťročná s ním koncertovala po niekoľkých amerických mestách, no po krátkom čase sa vrátila k modelingu a herectvu. Na druhý pokus uspela v konkurze o najdôležitejšiu úlohu jej kariéry. Získala rolu dokonalej bytosti Leeloo v Piatom elemente (Le Cinquième élément). Rok 1997 bol pre ňu zlomový a vďaka vizuálnemu blokbastru sa po boku Bruca Willisa dostala do povedomia širokej verejnosti. Dokonca sa podieľala aj na tvorbe mimozemského jazyka, ktorým Leeloo vo filme rozpráva. Režiséra Luca Bessona ohúrila natoľko, že si ju zanedlho vzal a obsadil ju ako hlavnú postavu do svojho ďalšieho filmu Posol: Príbeh Johanky z Arku (Jeanne d’Arc, 1999).

Milla JovovichKlasický príbeh o negramotnej vidiečanke, ktorá sa postaví na čelo francúzskych vojsk nijak zvlášť neoslnil a manželstvo prominentného páru dlho nevydržalo. Po poslednej klapke Johanky sa dali rozviesť. V tomto čase sa stala vyhľadávanou modelkou a herečkou. Objavila sa v exkluzívnom kalendári Pirelli či videoklipe Lennyho Kravitza. Wim Wenders si Millu vybral spolu s Melom Gibsonom do tragikomickej romance Million Dollar Hotel (2000), kde prispela svojím nevšedným hlasom i na soundtrack. Pod scenár a hudbu k netradičnej dráme sa podpísal líder skupiny U2, Bono Vox. Milla si zahrala mentálne zaostalú Eloise, ktorú miluje rovnako pomalší Tom Tom v podaní Jeremyho Daviesa. Ich vzťah sa odohrával v platonicko-filozofickej rovine. Nasledovali nevýrazný western Vykúpenie (The Claim, 2000) s Wesom Bentleym a vydarená paródia modelingového sveta Zoolander Bena Stillera.

V roku 2002 sa upísala masovo veľmi úspešnému projektu Resident Evil. Túto videohru mala rada už od detských čias, keď ju hrávala so svojím bratom. So stvárnením postavy Alice okamžite súhlasila. Počas nakrúcania sa naučila karate, kick-box a okrem jednej scény zvládla všetky kaskadérske kúsky úplne sama. Za túto postavu ju hudobná stanica VH-1 vyhlásila za Queen of Kick-Butt, čo znamená kráľovná kopancov. Podľa jej vlastných slov týmto filmom získala v Hollywoode svoje malé miestečko. Do tej doby si hraním na živobytie nezarobila. Uvažuje ako pravá obchodníčka. Plánuje hrávať iba v akčných snímkach, pretože sa na ne nezameriava toľko herečiek a, navyše, sú dobre platené.

Milla JovovichSéria Resident Evil je natoľko úspešná, že sa momentálne v kinách premieta jej piate pokračovanie. V roku 2004 nakrútili pokračovanie Resident Evil: Apokalypsa, v roku 2007 niesla trojka podtitul Zánik a v roku 2010 k sérii pribudol Afterlife. Štvrtým dielom sa vrátil na režisérsku stoličku pôvodný autor Paul W. S. Anderson. Medzičasom nakrútila nevydarené akčné sci-fi Ultraviolet (2006) Kurta Wimmera, ktoré malo veľmi podobný námet ako Resident Evil, len namiesto zombie použili upírov. Ďalšie sci-fi, Štvrtý druh (The Fourth Kind, 2009) tiež nezožalo veľa úspechu. K akcii sa navrátila dobrodružným Dokonalým únikom (A Perfect Getaway, 2009).

Tento rok sme ju mohli vidieť v prerobených Troch mušketieroch (The Three Musketeers, 2011) Paula W. S. Andersona. Zosobnila tu úlohu Milady de Winter. Jej obsadzovanie do Andersonových filmov nie je náhoda. V súkromí už niekoľko rokov tvoria pár a v roku 2007 sa im narodila dcéra Ever Gabo. Podľa časopisu Forbes je Milla Jovovich jednou z najlepšie platených modeliek súčasnosti s ročným príjmom cez desať a pol milióna dolárov za modeling, za čo vďačí aj kontraktu s kozmetickým gigantom L´Oreal. Venuje sa jóge, meditácii, bojovým umeniam a založila charitatívny fond na pomoc ukrajinským deťom. Dlhonohá kráska sa v minulosti hlásila za legalizáciu marihuany. Ako šestnásťročná sa vydala za hereckého kolegu Shawna Andrewsa, no pre jej vek bol zväzok anulovaný. Milla je ľaváčka, hoci vo filmoch vždy strieľa pravou rukou. Táto nenapraviteľná workoholička si nedávno založila aj vlastnú módnu značku Jovovich-Hawk. Momentálne ju môžeme zazrieť na plátnach kín v Resident Evil: Retribution, kde nemilosrdne kosí zombíkov na kusy. Ktovie, čím nás Militza prekvapí nabudúce.