MichelleWilliams Michelle Ingrid Williams vyrastala v malom mestečku Kalispell, v štáte Montana, kde sa 9. septembra 1980 narodila. Jej otec bol burzový maklér a zrejme po ňom zdedila obchodnícke gény, keďže v šestnástich rokoch vyhrala Robbins Trading Company World Cup Championship of Futures Tarding, kde dokázala zdesaťnásobiť 10 000 dolárov, čo bol druhý najlepší výsledok v histórii tejto súťaže. V tom čase už mala za sebou Santa Fe Christian High School, po ktorej sa osamostatnila od rodičov a naplno sa začala venovať herectvu.

Pred kamerou debutovala ako štrnásťročná v rodinnom filme Lassie. V nasledujúcich štyroch rokoch sa objavila v niekoľkých ďalších filmoch, no išlo len o veľmi malé úlohy. Prvou významnejšou úlohou bola Molly Cartwell v pokračovaní známej hororovej série Halloween H20(1998). K tomu istému roku sa viaže aj zrod jej najvýznamnejšej postavy, ktorou bola problémová Jen Lindley v populárnom teenagerskom seriáli Dawsonov svet. Vďaka tomuto seriálu získala obrovskú popularitu, no nepodľahla jej a v ďalších rokoch sa rozhodla venovať hraniu hlavne v nezávislých filmoch, v ktorých nemala veľkú šancu stať sa filmovou hviezdou. No aj keď boli tieto filmy pomerne neznáme, vďaka svojej kvalite sa určite nestratili.

MichelleWilliams Najskôr to bola televízna dráma o vzťahoch lesbičiek Keby steny mohli hovoriť 2 (2000). V nasledujúcom roku si zahrala v dvoch zaujímavých drámach, najskôr po boku Christiny Ricci v Prozac Nation a potom jednu z dvojice kamarátok v Me Without You. Po ročnej pauze prišli ďalšie zaujímavé projekty – kriminálna dráma Svet podľa Lelanda a The Station Agent, v oboch však hrala len menšie úlohy. Hlavnú úlohu jej ponúkol významný nemecký režisér Wim Wenders v dráme Krajina hojnosti (2004), kde stvárnila bojovníčku za práva menšín.

Pre Michelle sa stal významným rok 2005, keď dostala úlohu v romantickej dráme s homosexuálnou tematikou Skrotená hora režiséra Anga Leeho. Stvárnila tu manželku kovboja Elma, ktorý však miluje iného muža. Nielenže za svoj výkon získala Zlatý Glóbus a nomináciu na Oscara za herečku vo vedľajšej úlohe, ale s predstaviteľom jej filmového manžela, Heathom Ledgerom sa zblížila natoľko, že sa zasnúbili a v októbri 2005 sa im narodila dcérka Matilda Rose. Ich šťastie však netrvalo dlho a v septembri 2007 sa rozišli, čo Heath znášal veľmi ťažko až do svojej tragickej smrti v januári tohto roku.

MichelleWilliamsMichelle si po narodení dieťaťa nedopriala veľa odpočinku a v krátkom čase sa objavila v ďalších troch filmoch, z ktorých ten posledný, hovoriaci o živote hudobníka Boba Dylana I’m Not There prichádza práve do našich kín. O tom, že nechce ani v ďalších rokoch poľaviť v hereckej kariére hovorí aj to, že jej filmovací kalendár je už zaplnený nielen na tento, ale aj na nasledujúci rok. Môžeme sa tak na ňu tešiť napríklad aj v režijnom debute originálneho scenáristu Charlieho Kaufmana Synecdoche, New York, ale aj v mnohých iných zaujímavých filmoch.

Keď sa nejaký herec stane hviezdou televízneho seriálu, len veľmi ťažko sa dokáže vymaniť z područia postavy, ktorá ho tak preslávila. Zrejme všetci to potom skúšajú aj vo filme, no len veľmi malé percento z nich dokáže uspieť. Aby to dosiahli, musia byť talentovaní, usilovní a v neposlednom rade si musia vyberať aj tie správne scenáre. Michelle všetky tieto podmienky spĺňa a je tak pravdepodobné, že tou oscarovou nomináciou ešte nepovedala svoje posledné slovo.