/V detstve tichá a nepriebojná, v súčasnosti vysoko uznávaná herečka po celom svete. Niekto sa dostane ku sláve ako „slepá hus k zrnu“ a iný na sebe tvrdo pracuje až kým sa nedostaví výsledok. Ako to bolo v prípade Michelle Pfeiffer? Poďme však od úplného začiatku…

Narodila sa 29. apríla 1958 v Santa Ana (štát Kalifornia). Pochádza zo vcelku veľkej rodiny. Otec Richard, mama Donna a traja súrodenci Rick, DeDee a Lori. Detstvo a najmä dospievanie bolo ťažkou etapou v živote Michelle. Po nástupe na Fountain Valley High School sa stala terčom posmechov a detskej šikany. Kvôli príliš veľkým perám a zvláštnej chôdzy v štýle kačice, ju prezývali Michelle Mudturtle (špinavá korytnačka alebo niečov tom zmysle). Keď neskôr nabrala na objeme a dala sa ostrihať “a lá škriatok”, nikto na svete nedokázal zastaviť bandu posmievajúcich sa pubertiakov. Michelle sa uzavrela do seba a prešla do klasickej defenzívy.

Prvýkrát sa prejavila v štvrtej triede na divadelnom predstavení školy. Rodičia boli na ňu nesmierne hrdí, ale to nezmenilo nič na fakte, že ich rodina príliš peňazí nemala a Michelle si musela popri škole privyrábať. Pomáhala otcovi s rôznymi domácimi prácami a keď dovŕšila vek, kedy mohla legálne pracovať, našla si viaceré brigády, ako napríklad výpomoc v škôlke, predavačka v klenotníctve, obchode s oblečením či drogérií,…

/Počas puberty nepatrila k parte študentov chodiacich na pláže, zabávajúcich sa a milujúcich “popularitu a peniaze”. Aj keď časom sa všetko dalo do poriadku, Michelle v skutočnosti dokončila iba tretí ročník strednej školy. Po tom sa rozhodla pre Community college, odbor súdny reportér. Tam nevydržala dlho a po roku odišla na Golden West College skúsiť psychológiu. Žiaľ, ani tu sa nezdržala. Párkrát bola vyhodená, párkrát sa vrátila, ale nakoniec to (ľudovo povedané) zabalila. Vždy ju to tiahlo k psychológii, maľovaniu a samozrejme herectvu. Nikdy si však nebola istá sama sebou. Keď jej však učiteľka Caren Cooney povedala, že má istý talent, akoby nabrala na sebavedomí a rozhodla sa ísť za svojím srdcom. Raz ju oslovila istá spoločnosť (presnejšie Beauty Pageants) a navrhla jej či by sa nestala ich “tvárou”. Michelle nebola nadšená touto ponukou, pretože sa domnievala, že jej vzhľad je viac než čudný (a k tomu TÁ chôdza). Nakoniec však súhlasila a vzápätí vyhrala súťaže ako Miss Orange County či Miss Los Angeles pageant. Cesta, ktorou sa náhle začala uberať Michelle sa ani náhodou nepozdávala jej autoritatívnemu oteckovi. Nejedenkrát jej povedal, že nakoniec aj tak skončí ako rozvedená žena po tridsiatke s dieťaťom po boku. Michelle sa ale nemienila len tak ľahko vzdať. Bojovala proti skeptickým rečiam otca a snažila sa ho presvedčiť, že raz sa naozaj stane slávnou a neskončí ako skrachovalec.

/Odsťahovala sa do Hoolywoodu, pracujúc vo Vons a navštevujúc všetky možné konkurzy, o ktorých sa len dopočula. Šťastie skúsila v Charlie’s Angels ako Tiffany Welles a svoj debut zaznamenala vo Fantasy Island, kde mala jedinú repliku „Who is he, Naomi?“. Potom prišlo pár menších roličiek vo Falling In Love Again, Bad cats,…Dalo by sa povedať, že sa jej začalo celkom slušne dariť, čo samozrejme zanechávalo čoraz väčšie stopi na jej súkromnom živote. Vynárali sa pochybnosti o jej talente, vzhľade a samotnom živote, čo ju doviedlo až k poradenskému kultu. Stala sa z nej vegetariánka, zaoberala sa rôznymi metafyzickými úkonmi. Na jednej strane jej to pomohlo – nefajčila, nepila, nedrogovala. Ale nič nie je iba čierne alebo biele. Uvedomovala si, že postupne stráca kontrolu nad svojím životom. Sama o sebe povedala, že bola v tom období ako „vygumovaná“.

Pomocná ruka prišla úplne nečakane. V Beverly Hills Playhouse si ju všimol režisér Peter Horton. Vlastne, prvý dojem nebol vôbec pozitívny, ako by si mnoho ľudí mohlo myslieť. Považoval ju za priemernú herečku, ničím výnimočnú. Až keď Michelle spoznal bližšie, zistil čo všetko sa v nej skrýva. Pomáhal jej prekonať životnú krízu. Vedel, že je talentovaná a tak jej ponúkol rolu v Split Image. Vzal ju do San Francicsa a ukázal jej, čo v skutočnosti život je. Nabrala silu a odpútala sa od kultu.

/Horton sa stal pre ňu nepostrádateľnou osobou, priam na ňom lipla. Nakoniec sa v roku 1981 v Santa Monice vzali. Michelle o Peterovi: “Bol mojím prvým poriadnym priateľom.” Nasledovala úspešná etapa jej života. Zahrala si v Splendour In The Grass, The Children Nobody Wanted,… V roku 1981 oslovili Michelle tvorcovia filmu Grease 2. Ponúkli jej rolu, ale mala pocit, že to nie je pre ňu. Nevedela tancovať a oni to od nej požadovali. Michelle opäť nabrala odvahu a šla do toho. A vyplatilo sa. Spievala, tancovala, hrala,…proste a jednoducho bola fascinujúca. Opäť to však so sebou prinieslo nepríjemné okamžiky. Michelle sa objavila na plagátoch s Maxwellom Caulfieldom (ako by povedali američania) TOO HOT! Čiže nič príjemné. V novinách si ľudia mohli prečítať “fantastické” titulky o tom, aký je film prepadák a že má naozaj ďaleko od úspešného. Všetci vnímali Michelle ako drzú hviezdičku snažiacu sa všetkými možnými cestami presláviť. Čo bolo ťažké pre pre osobu, ktorá tak veľmi chcela, aby ju brali vážne. Na istý čas sa utiahla do ústrania a pomáhala svojmu manželovi s rôznymi projektami.

Na plátno sa vrátila o dva roky neskôr vo filmoch One too many a Scarface. O štyri roky neskôr prišiel veľký prielom, film The Witches Of Eastwick, kde si Michelle zahrala slobodnú matku a novinárku z malého mesta Sukie Ridgemont. V tomto období jej manželstvo skrachovalo aj vďaka narastajúcej sláve. Odsťahovala sa a začala študovať stredovekú filozofiu na UCLA. Za film Dangerous Liaisons bola nominovaná na Golden Globe a rovnako tak aj na Oscara. V roku 1989 prišla ďalšia nominácia na Oscara, výhra Golden Globe, milióni fanúšikov po celom svete, a to všetko vďaka snímke The Fabulous Baker Boys (Báječní Bakerovi chlapci). Osobne ma najviac zaujala vo filme Frankie & Johnny z roku 1991. Spolu s Al Pacinom vytvorili nevšednú dvojicu, ktorá sa do mojej mysle zapísala na veky (verím, že aj mnohým iným). Po tom sa prakticky nezastavila. V kuse nakrúcala jeden film za druhým, získavala nominácie a následne samotné ocenenia.

/V druhej polovici devädesiatich rokov zažívala snáď najplodnejšie obdobie svojej kariéry. Objavovala sa vo filmoch žánrovo radených ku komédiam prípadne drámam. Za spomenutie určite patrí snímka One fine day (1996), kde si zahrala po boku Georga Clooneyho, či A Thousand Acres (1997). Neustále dávala verejnosti najavo, že každým filmom môže byť lepšia a lepšia. Dôkazom sú A Midsummer Night’s Dream (Sen noci svätojánskej) a na Slovensku veľmi často vysielaný film The Deep End of the Ocean (Stratení v mor), kde Michelle bravúrne stvárnila citové rozpoloženie matky po strate jedného zo synov. Z ďalších titulov spomeniem psychologickú drámu I A Sam (2001) a What Lies Beneath (Pod povrchom). Bez povšimnutie nesmie ostať film White Oleander (2002), v ktorom si zahrala vedľajšiu rolu matky – umelkyne, ktorá využíva svoju krásu a pôvab, aby zvádzala mužov a manipulovala s nimi. Nakoniec však sama doplatí na svoje intrigy (niekto to môže považovať za dôvtip), zamiluje sa, ale muž o ktorého má záujem, ju podvádza. Zo žiarlivosti ho zavraždí a následne je odsúdená na 35 rokov väzenia.

V roku 2003 zapredala svoj hlas do rozprávky Sinbad: Legend Of The Seven Seas. V súčasnosti sa môžeme tešiť na jej najnovší film I Could Never Be Your Women, ktorý bude mať premiéru nasledujúci rok, čiže 2006.

A jej súkromný život? V rokoch 1981-1988 bola vydatá za Peter Hortona a od roku 1993 žije so scenáristom a producentom Davidom E. Kellym. Spolu majú dve deti, Claudiu Rose (adoptovaná v roku 1993) a syna Jacka Henryho (narodil sa v roku 1994). Napriek posmechu počas detstva je Michelle často umiestňovaná medzi najkrajšie ženy sveta, podľa odborníkov má priam dokonale súmernú tvár a môže sa pýšiť titulom najlepšie sa obliekajúcej ženy.

Čo dodať na záver…zdá sa, že v tomto prípade zahral predsa len istú rolu osud, aj keď bez talentu a húževnatosti, ktorú Michelle má, by nebola tam, kde dnes je.