Michael Douglas

Filip Dóša
Profil

Michael_DouglasMusím hneď na začiatku priznať, že Michaela Douglasa som kedysi vôbec nepovažoval za vynikajúceho herca. Vážil som si ho predovšetkým ako oscarového producenta kultového Formanovho snímku Prelet nad kukučím hniezdom, ale jeho herecké kvality som nepovažoval za nijak prelomové, len mierne nadpriemerné. Názor som však zmenil asi pred desiatimi rokmi, keď som si prvý krát pozrel jeho Volný pád. Tento film sa stal ihneď mojim obľúbeným. Bol to herecký koncert, na ktorý asi nikdy nezabudnem. Len ma trochu mrzí, že práve tento jeho výkon Akadémia, udeľujúca filmové ceny ignorovala a nedocenila.

Americký herec a producent, syn slávneho otca Kirka Douglasa, sa narodil 25. septembra 1944 v New Brunswick (New Jersey, USA). Jeho matkou je britská herečka Diana Dillová, ktorá bola vydatá za Kirka Douglasa 8 rokov. Za ten čas mu stihla porodiť dvoch synov, Michaela a Joela. Ich rodičia sa nerozišli v zlom, ale po rozvode vyrastal Michael so svojou matkou v Connecticute, kde navštevoval prestížnu školu Choate Rosemary Hall vo Wallingforde. Prvú malú úlohu vytvoril po boku svojho otca vo westerne The Big Sky (1952). Neskôr študoval na vojenskej akadémii (Black Fox Military Academy). Po ukončení štúdia, v roku 1962 pracoval ako asistent réžie, resp. strihu na filmoch, v ktorých hral jeho otec (Lonely are the Brave, The Heroes of Telemark, Cast a Giant Shadow). Herectvo vyštudoval na Kalifornskej univerzite v Santa Barbare. Mimochodom, práve tam sa zoznámil s Dannym DeVitom, s ktorým obýval spoločnú izbu. Zrodilo sa silné priateľstvo a neskôr vznikli aj spoločné filmové projekty. Vzdelanie si Michael doplnil ešte na divadalnej škole Neighborhood Playhouse v New Yorku a na American Place Theatre, kde študoval pod vedením Wynna Handmana a Sanforda Meisnera.

Michael_DouglasPrvý krát na svoje herecké kvality upozornil vo filme Hail, Hero! (1969), kde si zahral mladého „hipisáka“, ktorý dobrovoľne opúšťa vysokú školu a vstupuje do americkej armády v čase krutej vietnamskej vojny. Snímok, natočený podľa rovnomennej novely Johna Westona bol Michaelovým debutom a získal za neho dokonca nomináciu na Zlatý glóbus za objav roka.

Skutočnú popularitu však dosiahol až v rokoch 1972 – 1976. Práve vtedy totiž vznikol televízny seriál „V uliciach San Francisca“ („The Street of San Francisco“) a Michael Douglas stvárnil jednu z hlavných postáv, inšpektora Steva Kellera. 97 – dielny seriál získal obrovský úspech a niektoré epizódy Michael dokonca sám režíroval.

V roku 1975 vznikol jeden z najlepších zahraničných filmov Miloša Formana – Prelet nad kukučím hniezdom. Majiteľom filmových a divadelných práv bol 13 rokov Kirk Douglas. Ten ich však prenechal svojmu synovi a tak z neho urobil úspešného producenta. Formanov snímok získal 5 Oscarov a ten za najlepší film si pochopiteľne odniesol okrem iných aj Michael Douglas ako jeden z producentov.

Koncom 70. rokov sa stala jedna zaujímavá udalosť. Michael si zahral spolu s Jackom Lemmonom a Jane Fondovou v úspešnom thrilleri Čínsky syndróm (The China Syndrome), ktorý sa zaoberal bezpečnosťou jadrových elektrární. Okrem toho bol Michael aj spoluautorom scenára a opäť aj producentom. Dvanásť dní po jeho slávnostnej premiére (28. marca 1979) sa však filmová fikcia zmenila na skutočnosť. Čiastočne sa roztavil jeden z reaktorov jadrovej elektrárne na ostrove Three Mile Island blízko Harrisburgu v Pensylvánii. Vznikla tak najhoršia jadrová katastrofa v dejinách Spojených štátov. Bola to len náhoda?

Michael_DouglasZ Michaela Douglasa sa stala naozajstná hviezda až v polovici 80. rokov. Dobrodružné snímky z jeho produkcie Honba za diamantom (1984) a Honba za klenotom Nílu (1985), kde stvárnil nebojácneho avanturistu Jacka Coltona sú medzi divákmi populárne dodnes. Na týchto dvoch filmoch konečne prvý krát spolupracoval so svojím kamarátom Dannym DeVitom.

V roku 1987 získava svojho druhého (a zatiaľ posledného) Oscara, tentokrát za najlepší mužský herecký výkon vo filme Wall Street. V kriminálnej dráme Olivera Stonea stvárnil postavu bezohľadného finančníka Gekka a tým definitívne potvrdil, že bez problémov zvládne aj náročnejšie úlohy. Koncom 80. rokov ho Danny DeVito obsadil do svojho (zrejme najúspešnejšieho) režisérskeho počinu. V drsnej čiernej komédii Vojna Roseovcov (1989) vytvoril spolu s Kethleen Turnerovou nezabudnuteľnú manželskú dvojicu, ktorá si navzájom ide po krku.

Deväťdesiate roky znamenajú pre tohto charizmatického herca opať veľký úspech. Holanský režisér Paul Verhoeven ho obsadil do role detektíva Nicka Currana v erotickom thrilleri Základný inštinkt (1992), kde si zahral po boku vtedy ešte nie príliš známej Sharon Stoneovej. Tento snímok znamenal pre Verhoevena veľké riziko, vzhľadom na jeho relatívnu kontroverznosť (téma posadnutosti sexom). Risk však v tomto prípade znamenal obrovský zisk a to doslova. Celosvetové tržby v kinách predstavovali sumu 350 miliónov dolárov a Základný inštinkt sa stal najúspešnejším filmom v režisérovej kariére. Mimochodom, výrazný sexuálny podtón mali ešte dva Douglasové snímky, Osudová príťažlivosť (1987) a Škandalózne odhalenie (1994).

Michael_DouglasK svojej životnej role sa Michael dostal o rok neskôr, keď opäť nadviazal spoluprácu s režisérom Joelom Schumacherom, s ktorým sa spoznal už počas nakrúcania filmu Hráči so smrťou (1990), ktorý produkoval. V kultovom snímku Volný Pád (Falling Down) si zahral Williama Fostera, človeka, trpiaceho tzv. paranoidnou poruchou osobnosti. Nedokáže sa stotožniť s krutou realitou súčasného sveta, nezmyselne podozrieva svoje okolie, nesprávne si interpretuje konanie iných a agresívne sa dožaduje všetkých svojich práv. Sociálny thriller z prostredia veľkomesta je hereckým koncertom Michaela Douglasa. Film však časť verejnosti (a dokonca aj časť kritikov) odmietla s odôvodnením, že podnecuje nenávisť k rasovým menšinám. Premiéra filmu bola totiž uskutočnená len niekoľko mesiacov po rasových nepokojoch v Los Angeles. Tento snímok neskôr obhajoval v úvodníku Los Angeles Times aj samotný Kirk Douglas, ktorý na film svojho syna nedal dopustiť.

Koncom 90. rokov natočil Michael Douglas ešte dva zaujímavé filmy a ďalšie dva, nemenej vzácne aj produkoval. Lovci levov (1996) režiséra Stephena Hopkinsa predstavujú v jeho filmografii jediný historický film, ostatné sa odohrávajú výhradne v súčasnosti. Druhým pozoruhodným snímkom je thriller Hra (1997) Davida Finchera, kde stvárnil multimilionára Nicholasa Van Ortena, ktorý žije pokojným a osamelým životom až do chvíle, keď mu jeho brat v podaní Seana Penna daruje k narodeninám netradičný prezent…

Čo sa týka Michaelovej producenskej činnosti, je nutné spomenúť v tomto období aspoň dva dôležité projekty. Prvým z nich je akčný thriller Johna Woo Face/Off (1997) a tým druhým, ktorý vznikol v tom istom roku, je filmová adaptácia románu Johna Grishama Čarodejník (The Rainmaker).

Michael_DouglasNa konci 20. storočia vznikol 4-oscarový film režiséra Stevena Soderbergha Traffic – Nadvláda gangov (2000) a Michael znovu dokázal, že jeho herecká kariéra ešte zďaleka nekončí. V tomto snímku si po prvý krát zahral so svojou manželkou Catherine Zeta-Jonesovou. Catherine je Michaelova druhá žena. Prvý krát bol ženatý s Diandrou Lukerovou, s ktorou má spoločného syna Camerona. Ich manželstvo sa po 23 rokoch rozpadlo a jedným z dôvodov bola údajná Douglasova posadnutosť sexom. Od 17. novembra 2000 je opäť šťastne ženatý. Jeho vyvolenou sa stala o 25 rokov mladšia britská herečka Catherine Zeta-Jonesová, s ktorou má dve deti, šesťročného syna Dylana Michaela a trojročnú dcérku Carysu Zeta.

Michael Douglas patrí k veľkým sympatizantom demokratickej strany, pôsobí ako Posol mieru pri OSN a je odporcom jadrovej energie. K jeho záľubám patrí golf, fajčenie cigár a zbieranie kvalitných vín. Zo svojich filmov má najradšej Vojnu Roseovcov, Volný pád a Skvelých chlapcov. Nazdávam sa, že Michael sa do hereckého dôchodku ešte nechystá a je vysoko pravdepodobné, že nás v budúcnosti ešte veľmi milo prekvapí a poteší. Držme mu preto palce.