Matt DamonNa prvý pohľad vôbec nepôsobí ako filmová hviezda, ale ako skromný nenápadný chlapec od vedľa, no cesta k tomu, aby sa tou hviezdou stal, nebola vôbec jednoduchá a len vďaka svojej ctižiadosti a usilovnosti ňou dnes právom je.

Narodil sa 8. októbra 1970 v Cambridge, štát Massachussetts. Keď mal dva roky, jeho rodičia sa rozviedli a Matt spolu so svojim starším bratom Kylom žili s matkou, ktorá bola univerzitnou profesorkou. Keď mal 10 rokov, skamarátil sa so svojim rovesníkom Benom Affleckom, ktorý býval len pár domov od Matta. Vždy bol veľmi vzorný žiak, vďaka čomu sa dostal aj na Harvardskú univerzitu, ktorú však krátko pred koncom opustil a spolu s Benom Affleckom odišli do Los Angeles, aby tu rozbehli svoje herecké kariéry.

Debutoval síce v romantickej komédii Mystic Pizza (1988) s Juliou Roberts v hlavnej úlohe, no prvú povšimnutia hodnú úlohu dostal až v dráme o rasovej neznášanlivosti Školské putá (1992). Táto úloha však nebola natoľko významná, aby mu pootvorila dvierka k ďalším výraznejším rolám, práve naopak, Matta čakalo množstvo odmietnutí a trvalo ďalšie štyri roky, kým získal väčšiu úlohu. Bolo to vo filme Odvaha pod paľbou, kde stvárnil drogovo závislého zdravotníka Ilaria z vojny v Perzskom zálive, no aj keď sa svojej postave oddal naplno, zostal v tieni hviezd Denzela Washingtona a Meg Ryan. Predsa to však bola akási predzvesť, že sa v jeho hereckej kariére blýska na lepšie časy.

Matt Damon

Prelomovým sa stal rok 1997. Všimol si ho Francis Ford Coppola, ktorý ho obsadil do hlavnej úlohy mladého právnika Rudyho Baylora, ktorý sa rozhodne zastupovať mladíka s leukémiou v procese s veľkou zdravotnou poisťovňou v adaptácii Johna Grishama Čarodejník. Veľmi dôležité bolo aj jeho prvé stretnutie s režisérom Kevinom Smithom, keď si spoločne s Benom Affleckom zahral v jeho už takmer kultovej romantickej komédii Chasing Amy. A o vrchol úspešného roku sa postaral tak trochu aj on sám, keď po piatich rokoch dopísali s Benom Affleckom scenár s názvom Dobrý Will Hunting, kde Matt stelesnil hlavnú postavu neprispôsobivého mladíka, v ktorom sa skrýva matematický génius. Matt bol za svoj výkon nominovaný na Oscara a spolu s Benom si ho za scenár aj odniesli. A to neboli ani zďaleka jediné ocenenia, ktoré za tento film získal. Podobnú rolu dostal v dráme Hráči, kde stvárnil veľmi talentovaného študenta, ktorý sa rozhodne svoje schopnosti, keď dokáže uhádnuť, aké karty majú jeho protihráči v ruke, využiť v hazardných hrách. Nasledovala minutážou malá, ale v kontexte filmu tá najdôležitejšia postava vo vojnovej dráme Stevena Spielberga Zachráňte vojaka Ryana, kde bol práve on tým, pre ktorého záchranu boli ochotní riskovať svoje životy vojaci pod vedením Toma Hanksa.

Možno by si niekto myslel, že keď sa v minulosti dostalo Mattovi toľko odmietnutí na hereckých konkurzoch, že si to v čase, keď už sa o žiadnu rolu nemusí biť, ale môže si sám vyberať, bude vynahrádzať tým, že bude brať všetko. On si však vyberal filmy veľmi poctivo, o čom svedčí pohľad na jeho filmografiu, keď takmer každý jeho film od toho prelomového roku 1997 sa dá zaradiť medzi nadpriemerné diela. Plne to platí aj o roku 1999, keď prišla druhá spolupráca s Kevinom Smithom na rozporuplne prijatej, no výbornej komédii Dogma, kde si aj s Benom Affleckom zahrali padlých anjelov. Ďalšiu veľkú hereckú príležitosť dostal v thrilleri Talentovaný pán Ripley, keď sa výborne zhostil psychopatického chudobného mladíka, ktorý je omylom považovaný za študenta Princetonu, vďaka čomu spoznáva život vyššej spoločnosti a je ochotný spraviť čokoľvek pre to, aby sa tohto nového života nemusel vzdať. Ďalšiu veľkú príležitosť mu zveril Robert Redford v dráme Legenda o slávnom návrate, kde si zahral mladého golfového majstra Junuha, ktorého plány o športovej kariére zmení povolávací rozkaz, pretože po návrate z bojov v 1. svetovej vojne sa z neho stal úplne iný človek. Za prvý väčší neúspech sa dá považovať romantická dráma Krása divokých koní pod režisérskou taktovkou ďalšieho herca Billyho Boba Thorntona.

MattDamon

V roku 2001 sa nezabudol objaviť v ďalšom filme Kevina Smitha Jay a mlčanlivý Bob vracajú úder, no prím v tom roku hrala kriminálka Dannyho jedenástka s hviezdnym obsadením a vysokými tržbami, vďaka ktorým sa producenti rozhodli pre ďalšie dve pokračovania (2004, 2007). Vzhľadom k jeho predošlej kariére bolo dosť nečakané, keď získal titulnú postavu tajného agenta Jasona Bourna v adaptácii Roberta Ludluma Agent bez minulosti (2002). Matt Damon rozhodne nevyzerá ako akčný hrdina, no film mal mimoriadny úspech a tak nemohlo nasledovať nič iné, ako ďalšie dve pokračovania (2004, 2007). Popri týchto náročných projektoch chcel zrejme skúsiť aj niečo iné, oddychovejšie a tak si zahral v komédii bratov Farrellyovcov Bratia ako sa patrí, štvrtý krát prijal ponuku od Kevina Smitha v romantickej komédii Otcom na plný úväzok a objavil sa aj v u nás mediálne preslávenej komédii Eurotrip.

K vážnejším projektom sa vrátil politickým thrillerom Syriana po boku oscarového Georga Clooneyho a spolu s Heathom Ledgerom stvárnili postavy slávnej bratskej dvojice v akčno-dobrodružnom prevedení Terryho Gilliama Kliatba bratov Grimmovcov. Minulý rok mu priniesol jednu z dvoch hlavných úloh v Oscarovom remaku hong-kongskej Volavky Na druhej strane pod vedením veterána Martina Scorseseho, kde síce nemohol konkurovať skvelým hereckým výkonom DiCapria, Nicholsona, či Wahlberga, no ani nesklamal. Ďalším hercom za kamerou, ktorý mu ponúkol hlavnú úlohu vo svojom filme bol Robert De Niro v The Good Shepherd, ktorý sa týka americkej tajnej služby CIA.

Tohto roku nás teda čakajú tretie pokračovania úspešných hitov a ešte dráma Margaret a potom nám zostáva len čakať, čím nás Matt prekvapí nabudúce. Počas svojej zatiaľ nie príliš dlhej kariéry totiž stvárnil také rôznorodé charaktery, že je len veľmi ťažké nájsť niečo nové. Možno prekvapí novým scenárom, uvidíme. Čím nás ale určite neprekvapí je to, že si prestane vyberať kvalitné projekty a pôjde z filmu do filmu, nehľadiac na kvalitu.