MarkWahlberg Hranica medzi úspechom a neúspechom býva niekedy veľmi tenká. Žiarivým príkladom toho je Mark Wahlberg, ktorému chýbalo len veľmi málo a miesto ospevovanej filmovej a hudobnej hviezdy by dnes bol jedným z tisícov zločincov odpykávajúcich si svoj trest v niektorej z amerických väzníc.

Mark Robert Michael Wahlberg sa narodil 5. júna 1971 v Dorchesteri, v štáte Massachusetts ako najmladší z deviatich detí. Keď mal jedenásť rokov, jeho rodičia sa rozviedli, čím sa už aj tak nie práve najlepšia finančná situácia rodiny ešte viac zhoršila, keď ich musela vychovávať matka sama. To sa odzrkadlilo aj na tom, že už počas dospievania mal značn� problémy so zákonom vďaka drobným krádežiam a užívaniu drog. V štrnástich rokoch zanechal školu a o dva roky neskôr sa dostal do väzenia za napadnutie a krádež. V tom čase mu podal pomocnú ruku jeho brat Donnie, ktorý zaňho zaplatil kauciu a pomohol mu s odštartovaním hudobnej kariéry. Donnie bol vtedy členom populárnej chlapčenskej skupiny New Kids on the Block, ku ktorej v začiatkoch patril aj Mark, no toho čoskoro prestali baviť povinnosti, ktoré z toho vyplývali a tak túto formáciu opustil. Druhú šancu však už Mark z rúk nepustil a založil formáciu Marky Mark and the Funky Bunch a Donnie mu nielenže napísal niekoľko piesní, ale vybavil mu aj nahratie albumu Music for the People (1991), ktorý sa stal obrovským hitom a z Marka Wahlberga sa stala behom noci hviezda. Po hudobnej brandži sa mu podarilo presadiť aj v inej oblasti, keď sa dostal na titulné stránky časopisov ako model spodného prádla svetoznámeho návrhára Calvina Kleina.

MarkWahlberg Od modelingu k filmu nie je až tak ďaleko a tak sa v roku 1994 dočkal svojho filmového debutu v komédii Zobuďte sa, vojaci! režisérky Penny Marshall. Rok nato dostal oveľa náročnejšiu úlohu v drsnej dráme Basketbalistov denník po boku Leonarda DiCapria, kde aj vďaka vlastným skúsenostiam dokázal stvárniť narkomana Mickeyho mimoriadne presvedčivo. Keď v roku 1997 dostal ponuku od vtedy nie veľmi známeho režiséra Paula Thomasa Andersona stvárniť hlavnú postavu v jeho filme Hriešne noci o mladíkovi, ktorý sa vďaka svojim mimoriadnym prednostiam stane pornohviezdou, nezľakol sa ošemetnej témy a okamžite súhlasil. Výsledkom boli nielen vysoké tržby v kinách, ale aj veľmi priaznivé ohlasy kritikov ako na samotný film, tak aj na Wahlbergov herecký výkon. Pozíciu vychádzajúcej hereckej hviezdy ešte viac potvrdil hlavnými úlohami v čiernej komédii Big Hit (1998), kde si zahral nájomného zabijaka a v akčnom thrilleri Vojna gangov 1999).

Potom prišla dvojnásobná spolupráca s kolegom Georgom Clooneym na filmoch Traja králi (1999) a Dokonalá búrka (2000) a oba tieto filmy zaznamenali v kinách značný komerčný úspech. Nasledoval remake Planéty opíc (2001) pod režisérskou taktovkou Tima Burtona, ktorý sa stretol s dosť rozporuplnými reakciami. Ďalší pokus o remake už vyšiel lepšie a Lúpež po taliansky (2003) sa zaradila medzi tie kvalitnejšie „zlodejské“ filmy. Jednu z tých ťažších úloh mu priniesla drsná dráma Štyria bratia (2005), kde spoločne s tromi bratmi pátrajú po vrahovi ich adoptívnej matky. V podobnom duchu, čo sa žánru týka, pokračoval aj vo Oscarovom filme Martina Scorseseho Na druhej strane (2006), kde si za svoj výkon vyslúžil nomináciu na Oscara.

MarkWahlbergJeho ďalším projektom bol športový film z produkcie Walta Disneyho Nepremožiteľný (2006), ktorý sa dá brať v jeho filmografii ako taká oddychovka. V minulom roku sa nám predstavil ako štvanec na úteku v akčnom hite Ostreľovač a v ďalšej drsnej krimi, ktoré mu zdá sa sedia najviac, Noc patrí nám. Tento rok sa objaví opäť v dvoch filmoch. Tým prvým, ktorý už dorazil aj do našich kín, je nový sc-fi projekt M. Night Shyamalana Udalosť a druhým bude sfilmovanie populárnej počítačovej hry Max Payne, kde sa predstaví v titulnej úlohe neohrozeného detektíva.

Dnes už je jeho pochybná minulosť dávno zabudnutá. Nielenže je rešpektovanou filmovou hviezdou, ale je aj otcom dcéry Elly Rae (2003) a syna Michaela (2006), ktorých má s priateľkou Rheou Durham.