MarisaTomei Táto sympatická tmavovláska s talianskymi koreňmi sa narodila 4. decembra 1964 v Brooklyne. Jej otec bol právnikom a matka učiteľkou angličtiny, ktorá vždy dbala na Marisinu správnu výslovnosť, ktorá bola v mladosti poznačená brooklynskym akcentom. Po skončení strednej školy Edwarda R. Murrowa začala študovať na Bostonskej univerzite, no po roku štúdium zanechala kvôli úlohe v televíznom seriáli As the World Turns (1983). Tento seriál jej pootvoril dvere aj do sveta filmu a tak v roku 1984 debutovala malou úlohou vo filme The Flamingo Kid po boku Matta Dillona. Nasledovalo niekoľko ďalších filmov, no bez výraznejšieho úspechu a tak sa vrátila k práci pre televíziu v sitcome A Different World (1987) a popri tom zbierala úspechy na divadelných doskách ako členka newyorského Naked Angels Theatre Company.

Vo filme na seba prvý krát upozornila až v roku 1991 v nie príliš vydarenom remaku francúzskej komédie Oscar, kde stvárnila dcéru Sylvestra Stalloneho, za ktorú bola dokonca nominovaná na Zlatú malinu pre najhoršiu herečku vo vedľajšej úlohe. Veľký obrat prišiel už v nasledujúcom roku, keď stvárnila postavu prostorekej Mony Lisy Vitovej, snúbenice nie veľmi dobrého advokáta (Joe Pesci), ktorému pomôže v súdnom procese, vďaka čomu jeho klienti uniknú trestu smrti v komédii Môj bratranec Vinny. Za svoj presvedčivý výkon získala Oscara za vedľajšiu úlohu. Takéto významné ocenenie dokáže výrazne naštartovať hereckú kariéru, no nie je zárukou toho, že sa automaticky stane z oceneného veľká filmová hviezda. V tom istom roku si ešte zahrala v hviezdne obsadenom životopisnom filme Richarda Attenborougha Chaplin, kde titulnú postavu stvárnil Robert Downey Jr. Spolu s Christianom Slaterom sa predstavila v hlavnej úlohe filmu Untamed Heart (1993) a takisto aj v romantickej komédii Láska na úteku (1994), kde sa opäť stretla s Robertom Downeym Jr. Určite sa nestratila ani vo výborne obsadenom filme zo zákulisia jednej novinárskej redakcie Noviny (1994).

MarisaTomei Potom však začala jej kariéra stagnovať, keď sa objavovala prevažne v málo známych filmoch, medzi ktorými tvoria výnimku len poviedkový film štvorice režisérov Štyri izby (1995) a vojnová dráma Vitajte v Sarajeve (1997) s Woodym Harrelsonom v hlavnej úlohe. Na lepšie časy sa začalo blýskať v roku 2000, keď si zahrala jednu z vedľajších úloh v úspešnej romantickej komédii Po čom ženy túžia. Vzápätí sa objavila po boku Keanu Reevesa v rozporuplne prijatom thrilleri Sleduje ťa vrah. Až úloha Natalie v rodinnej dráme V spálni (2001) však pre ňu znamenala návrat do prvej hereckej ligy. Získala za ňu nominácie na Oscara aj Zlatý Glóbus, čím dokázala, že ten jej Oscar nebol len náhodný. Aj tentoraz to však bola len vedľajšia postava a tie sa pre ňu už stávali prekliatím, z ktorého sa nevymanila ani v niekoľkých romantických komédiách, ktoré nasledovali.

Vďaka svojmu temperamentnému prejavu ale nikdy nehrozilo, že by ste si ju vo filme nevšimli, nech by bola jej úloha akokoľvek malá. Tak tomu bolo aj vo filmoch Kurz sebaovládania (2004), kde kraľovali Jack Nicholson a Adam Sandler a Faktótum (2005) s Mattom Dillonom. Po dlhom čase sa objavila v hlavnej úlohe až v thrilleri Danika (2006). Najnovšie ju môžeme vidieť opäť len vo vedľajšej úlohe filmu Sidneyho Lumeta Než sa diabol dozvie, že si mŕtvy (2007), no v ďalšom filme War, Inc. (2008) opäť stvárni jednu z hlavných úloh. Či to je znakom toho, že sa už konečne zbavila toho prekliatia vedľajších postáv, to ukáže až čas, no táto talentovaná herečka by si určite zaslúžila ukázať naplno svoje herecké schopnosti aj v kvalitne napísanej hlavnej úlohe.