/Mať necelých dvadsať rokov, fúru fanúšikov, obdivovateľov, tučný účet v banke a byť známou filmovou hviezdou. Vcelku zaujímavá predstava. Kto by niečo také nechcel?! Len má to háčik. Koľkým z nás sa to splní? Asi tak každému milióntemu dieťaťu na svete. Ja jedného takého „šťastlivca“ poznám. Nie osobne, samozrejme. Je to mladá, úspešná žena pochádzajúca zo Spojených štátov amerických, ktorá občas trpí podvýživou inokedy nadváhou. Ale asi by na začiatok aj stačilo. To be continued…

Lindsay Morgan Lohan, narodená 2. júla 1986 v New Yorku. Prvé dieťa úspešného páru: analytičky – Diny a obchodníka s cennými papiermi na Wall Street a neskôr so zemiakovými lupienkami – Michaela. Zjavne ideálne prostredie predurčujúce toto dieťa k vysokým životným cieľom.

Začínala s modelingom. Ale nie v štrnástich ako väčšina dievčat. V troch rokoch okúsila svet kamier a bleskov a verte či nie, dokonale očarila. Vystúpila vo viac ako 60 reklamách pre spoločnosti Pizza Hut, Abercrombie & Fitch Kids (A&F), Calvin Klein Kids, Wendy´s a Jell-O. K filmu resp. do filmovej brandže sa dostala koncom roka 1996, kedy bola obsadená do role Alexandry „Alli“ Fowler v seriáli „Another world“. V januári 1997 sa Lindsay dozvedela ďalšiu skvelú novinu. Režisérka Nancy Myers jej zavolala a oznámila, že bude hrať vo filme The Parent Trap. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby od nej nechceli, aby stvárnili dvojičky. Musíte priznať, že pre malé desaťročné dievča je dosť ťažké vžiť sa zároveň do dvoch úplne protichodných postáv a charakterov. Šikovná „ryšaňa“ to zvládla s detskou hravosťou a ukázala svoj veľký potenciál. Následne získala Young Artist Award za postavu v hlavej roly a bola nominovaná na ďalšie dve YoungStar Award a Blockbuster Entertainment Award.

/V roku 2000 sa objavila vo filme „Life – Size“ (v originále Wonderful World of Disney) po boku Tyra Blanks. V tom období vyhrala konkurz na rolu Rose v sit-come Bette Midler „Bette“. Natáčať sa malo spočiatku v blízkosti New Yorku, ale neskôr sa rozhodli, že bude lepšie, keď sa premiestnia do Californie. To bol aj hlavný dôvod, prečo mladá Lindsay účinkovanie v tejto show odmietla. Jej miesto zaujala začínajúca hviezdička Marina Malota. Show však bola po niekoľkých mesiacoch stiahnutá z vysielania, nie len kvôli nízkej sledovanosti, ale aj vďaka veľkému napätiu medzi hercami.

V júni 2001 dokončila natáčanie filmu „Get a Clue“ a s chuťou sa pustila do ďalšieho projektu „Freaky Friday“ (Strelený piatok). Nedávno išiel tento film na jednej z našich televíznych staníc a musím uznať, že už dávno som sa tak nenasmiala. Je to snímka s klasickým magickým námetom, kedy si teenegerka vymení na deň telo so svojou matkou. Celý dej je jemne nadnesený a miestami až parodický, ale o to zábavnejší a pútavejší. Lindsay v ňom opäť potvrdila svoju flexibilitu a skvelé vcítenie sa do postavy zrelej ženy a matky. Repliky sú vtipné, postavy nevnucujú divákovi svoj humor. Čo je v súčasných filmoch dosť veľký problém (humor je príliš silený až máte pocit, že vás chce celého „vcucnúť“ a pretvoriť na obraz vlastný).

/V septembri 2002 sa jej splnil veľký sen. Uzavrela zmluvu s producentom Emiliom Estefanom Jr. a pustila sa do nahrávania svojej prvej platne. Z popovej slečinky si vypracovala image rockerky, ktorý jej zostal až dodnes a rozhodne jej svedčí (stačí si vypočuť jediný song „Over“ a človek pochopí, o čom je reč).

Ale späť k filmu. Rok 2004 priniesol dva výtvory, na ktorých sa spolupodieľala – „Confessions of a Teenage Drama Queen“ a „Mean Girls“. Oba filmu sú typickými obrazmi dnešných amerických teenagerskych filmíkov. Nič „preborné“. Mean Girls (Protivné baby) by sme mohli zaradiť do skupiny snímok z prostredia stredných škôl, kde vládne pretvárka, mamonárstvo a závisť. Hlavnou postavou je Candy Heron, ktorá ako niekdajšia popoluška je vhodená do povrchnej spoločnosti dospievajúcej mládeže v Amerike. Musí čeliť školskej hviezde a krásavici Regine George (ktorá zjavne nebude až taká hviezda, keď sa cíti ohrozená práve Candy). Tak ako v správnej rozprávke aj tu dobro zvíťazí nad zlom a všetci žijú šťastne až do smrti. Klasika.

/Minulý rok sme sa mohli pozrieť na Lindsay-ne herecké schopnosti vo filme „Herbie: Fully Loaded“ (Herbie: na plný plyn). Opäť trošku detský námet o rozprávajúcom „broukovi“ a jeho majiteľke Meggie, ktorí sa spoločne zúčastnia na automobilových pretekoch. Nič náročné na rozmýšľanie či naše vedomie. Jednoduché a priame.

Lindsay vo svojej práci ostáva aj naďalej. Veď napokon má iba 19 rokov a celý život pred sebou. Je úspešná a na najlepšej ceste stať sa jednou z filmových stálic. To všetko je však budúcnosť. Je dosť častým pravidlom, že detské hviezdy vyhasnú ako náhle vyrastú. Ale ono, výnimka potvrdzuje pravidlo. Uvidíme.

Z osobného života tejto mladej devy iba toľko, že chodila so sladkým Aaronom Carterom (detská hviezda spred niekoľkých rokov, ktorá sa najväčšmi priživila na sláve svojho staršieho brata) a zapletená bol aj s hercom Wilmerom Valderrama.


Fest Anča 2023