Leonardo DiCaprioEšte pred desiatimi rokmi bol považovaný hlavne za idol všetkých dievčat v tínedžerskom veku, no odvtedy sa jeho pozícia vo filmovom priemysle výrazne zmenila a dnes patrí medzi najvýraznejších charakterových hercov súčasnosti.

Jediný syn talianskeho otca a nemeckej matky vraj dostal meno po Leonardovi Da Vincim. Narodil 11. novembra 1974 v Hollywoode, vyrastal však na predmestí Los Angeles, ktoré bolo nechválne známe svojou nadmernou kriminalitou. No Leonardo DiCaprio našťastie neskĺzol na cestu, ktorou sa vydala väčšina jeho rovesníkov zo susedstva, aj keď tamojšie podmienky ho naučili ako prežiť na ulici bez vážnejšej ujmy a biť sa vedel naozaj dobre. Neskôr sa jeho rodičia rozviedli, no obaja aj naďalej zostali veľkou oporou pre svojho syna a všetkými silami ho podporovali v jeho sne stať sa hercom.

Keďže žil v hlavnom meste showbiznisu, k herectvu to nemal ďaleko. Už od svojich desiatich rokov sa objavoval v rôznych reklamách a neskôr aj v televíznych seriáloch Parenthood (1990) a Growing Pains (1991-92), kde stvárňoval postavy rebelantských tínedžerov. Jednu chvíľu hrozilo, že bude miesto svojho pôvodného mena používať pseudonym Lenny Williams, lebo jeho agentovi sa to zdalo vhodnejšie na prerazenie do sveta filmu, no našťastie Leo vyrazil agenta a ponechal si meno vlastné. Na filmovom plátne sa prvý krát objavil v béčkovom horore Critters 3 (1991), no výraznejšie sa presadil až ako nevlastný syn Roberta De Nira v dráme Zo života chlapca (1993).

Leonardo DiCaprioVo svojom ďalšom filme Čo žerie Gilberta Grapea? (1993) už naplno predviedol svoje herecké umenie a za úlohu mentálne zaostalého Arnieho Grapea si vyslúžil nominácie na Oscara aj Zlatý Glóbus. Nasledovali ďalšie zaujímavé postavy, či už to bol homosexuálny básnik Arthur Rimbaud v Úplnom zatmení (1995) alebo drogovo závislý mladík v Basketbalistovom denníku (1995). Do komerčnejších vôd vstúpil moderným westernom Rýchly a mŕtvy (1995) po boku Gena Hackmana a Sharon Stone a rovnako vedľajšiu úlohu stvárnil po boku Meryl Streep v dráme Marvinova izba (1996). Veľký úspech zaznamenal v hlavnej úlohe novodobého spracovania Shakespearovej klasiky Romeo a Júlia (1996), zvlášť u mladšieho obecenstva, no za svoj výkon získal aj Strieborného medveďa na MFF v Berlíne.

To, čo nasledovalo potom, už bolo ako z rozprávky. Úloha neohrozeného bohéma Jacka Dawsona v megahite Jamesa Camerona Titanic (1997) z neho urobila hviezdu tej najväčšej veľkosti, zvlášť u nežnejšieho pohlavia v tej dobe asi neexistovala populárnejšia a milovanejšia osobnosť. No Leo na tú slávu asi nebol až taký pripravený a chvíľu mu trvalo, kým sa s ňou dokázal vyrovnať. A tak sa objavil v nie veľmi vydarenom historickom filme podľa predlohy Alexandre Dumasa Muž so železnou maskou (1998) a v hviezdne obsadenej komédii Woodyho Allena Celebrity (1998). Čiastočný úspech mu priniesla až dobrodružná dráma Pláž (2000), no film bol prijatý dosť rozporuplno, pre niektorých sa stal kultovým, pre iných bol len veľkou nudou.

Leonardo DiCaprioZa začiatok novej etapy hereckej dráhy Leonarda DiCapria sa dá považovať rok 2002, keď najskôr spojil svoje sily s režisérskym velikánom Stevenom Spielbergom a vznikla vydarená kriminálna komédia Chyť ma, ak to dokážeš, za ktorú bol DiCaprio nominovaný na Zlatý Glóbus. No hlavne sa začala jeho spolupráca s ďalšou významnou režisérskou osobnosťou, Martinom Scorsesem. Išlo o kriminálnu drámu Gangy New Yorku, kde naplno mohol zúžitkovať svoje skúsenosti nadobudnuté počas dospievania v úlohe kriminálnika túžiaceho pomstiť smrť svojho otca. Ich druhým spoločným projektom bola životopisná dráma mimoriadne všestranného Howarda Hughesa s názvom Letec (2004) a za svoje presvedčivé stvárnenie získal okrem iných ocenení aj Zlatý Glóbus a nomináciu na Oscara. Tak ako tie predošlé, aj ich tretia spolupráca bola ovenčená množstvom filmových ocenení, kriminálna dráma Na druhej strane (2006) však tentoraz Leonardovi priniesla len nomináciu na Zlatý Glóbus. No ani tento rok nezostal bez oscarovej nominácie a to vďaka dobrodružnej dráme z prostredia pašovania afrických diamantov Krvavý diamant.

Ťažko povedať, či si to DiCaprio takto naplánoval, no od roku 2002 do roku 2010 má vo svojej filmografii filmy výlučne len v párnych rokoch, no zato v ten rok stihne nakrútiť väčšinou filmy dva a každý z nich sa dá považovať za to najlepšie, čo v danom roku vznikne. V roku 2008 sa opäť stretol so svojou partnerkou z Titanicu Kate Winslet v dráme Núdzový východ a pripísal si za ňu ďalšiu nomináciu na Zlatý Glóbus. Asi najslabším jeho filmom z tohto obdobia je thriller Ridleyho Scotta Pavučina lží (2008), no aj ten sa dá považovať za nadpriemerný. V tomto roku ho môžeme vidieť opäť v dvoch filmoch, v mysterióznom thrilleri Prekliaty ostrov, do štvorice so Scorsesem a v najväčšom hite tohto roka, v sci-fi Christophera Nolana Počiatok. S ohľadom na jeho pripravované projekty si môžeme byť istí, že najbližšie roky bude pokračovať v nastúpenej ceste a na každý jeho film sa budú filmoví priaznivci veľmi tešiť, či už to budú ďalšie spolupráce so Scorsesem, alebo niekým iným.