Keanu Charles Reeves sa narodil 2. septembra 1964 v Bejrúte. Matka Patricia Bond sa živila ako striptérka a otec Samuel Reeves bol odsúdený za predaj drog na Hawaji. Jeho meno znamená v starej hawajčine „chladný vánok“. Otec rodinu opustil, keď mal Keanu tri roky. Matka sa znovu vydala za hollywoodskeho režiséra Paula Aarona a presťahovali sa do kanadského Toronta. Po roku sa rozviedli a matka hľadala stále ďalších náhradných otcov. Celkovo bola vydatá štyrikrát. Mladému Reevesovi to v škole veľmi nešlo, exceloval však v hokeji. Diagnostikovali mu dyslexiu, patril k najplachejším deťom, no v hokejovej bránke nemal konkurenciu. Vyslúžil si prezývku „The Wall“, teda stena. Zranenie však ukončilo jeho sľubnú hokejovú kariéru skôr, než poriadne stihla začať.

Skvelé dobrodružstvá Billa a Teda (Bill & Ted´s Excellent Adventure, 1989)

V puberte prejavil záujem o herectvo a pätnástich si zahral Mercutia v divadelnom Rómeovi a Júlii. Postupne sa začiatkom osemdesiatych rokov začal objavovať v rôznych reklamách, ako napríklad na Coca – Colu. Prvou významnou rolou bol jeho hokejový brankár z Quebecu vo filme Youngblood (1986). Menšiu, ale významnú úlohu stvárnil v kostýmovom filme Stephana Frearsa Nebezpečné známosti (Dangerous Liaisons, 1988) po boku Johna Malkovicha a Michelle Pfeiffer. Po množstve mládežníckych úloh získal jednu z hlavných postáv vo filme Skvelé dobrodružstvá Billa a Teda (Bill & Ted´s Excellent Adventure, 1989), ktorý sa stal prekvapivým hitom a v roku 1991 k nemu pribudlo pokračovanie Neuveriteľná cesta Billa a Teda (Bill & Ted´s Bogus Journey). Postavou Teda sa Keanu nadlho vyhranil pre úlohy mierne vyšinutých mladíkov, čo mu postupom času začalo prekážať.

Šanca na zmenu prišla nezávislým filmom Gusa Van Santa o živote mladých pouličných prostitútov Moje súkromné Idaho (My Own Private Idaho, 1991), kde si zahral so svojím kamarátom Riverom Phoenixom. Skutočný prevrat v kariére však prišiel až s filmom Bod zlomu (Point Break, 1991) kde stvárnil mladého policajta Johnnyho Utaha, ktorý pátra po surfistickom gangu vedenom bohémskym Bodhim v podaní skvelého Patricka Swayzeho. Film je dnes klasikou, ktorú čoskoro čaká remake s Gerardom Butlerom. Kritiku veľmi neohúril v klasickom spracovaní Draculu (Dracula, 1992) režiséra Francisa Forda Coppolu, no našťastie na kvalitu diela jeho výkon nemal veľký vplyv a film patrí dodnes k najlepším adaptáciám knihy Brama Stokera. O niečo lepšie dopadol ako Malý Budha (Little Buddha, 1993) Bernarda Bertolucciho, kde mal šancu zúročiť svoj exotický zjav.

Nebezpečná rýchlosť (Speed, 1994)

V roku 1994 sa spolu so Sandrou Bullock definitívne zapísal medzi áčkové hollywoodske hviezdy komerčným hitom Nebezpečná rýchlosť (Speed). Boom okolo jeho osoby znášal len veľmi ťažko, novinárom na väčšinu otázok odpovedal suchým „no comment“ a v kuloároch sa začalo šepkať o jeho veľmi ťažko pochopiteľnej povahe. Odmietol rolu vo filme Neľútostný súboj (Heat, 1995) s Robertom De Nirom a Al Pacinom iba preto, aby si mohol v divadle zahrať obľúbeného Hamleta. Miesto toho hviezdil v prepadákoch Prechádzka v oblakoch (A Walk in the Clouds, 1995) a Johnny Mnemonic (1995). Kritiku a ani divákov nenadchol v prehnanej Reťazovej reakcii (Chain Reaction, 1996) a už vôbec v otrasných Medových týždňoch bez ženícha (Feeling Minnesota, 1996) s Cameron Diaz. Celkom nepochopiteľne odmietol 12 miliónový honorár za účinkovanie v pokračovaní Nebezpečnej rýchlosti vraj len preto, aby mohol koncertovať so svojou rockovou kapelou Dogstar. Keanu sa tak začal nebezpečne vytrácať z castingových zoznamov.

Návrat vo veľkom štýle sa mu podaril filmom Diablov advokát (The Devil´s Advocate, 1997), kde si vynahradil stratenú spoluprácu s legendárnym Al Pacinom a rola jeho života prišla s filmom Matrix (1999) kde stvárnil ikonického Nea, spasiteľa ľudstva. Touto postavou si získal ako kritikov, tak i srdcia miliónov fanúšikov po celom svete a taktiež nezmazateľné miesto v kinematografii. Matrix bol svojho času v kinách niečím tak prevratným, že Will Smith si bude donekonečna trieskať hlavu za to, že odmietol hlavnú úlohu. Zápornú postavu si vyskúšal v slušnom Takmer dokonalom zločine (The Gift, 2000) i v hroznom Sleduje ťa vrah (The Watcher, 2000). Znovu sa zišiel s Charlize Theron, hereckou partnerkou z Diablovho advokáta, v dojemnej Novembrovej romanci (Sweet November, 2001), no publikum si pýtalo jeho akčnú polohu. Dvojica kybernetických pokračovaní prišla len s polročným odstupom, najprv Matrix Reloaded (2003) a napokon Matrix Revolutions (2003). Oba filmy boli obrovskými hitmi, no kvalite prvého dielu sa ani zďaleka nevyrovnali.

Constantine (2005)

Keanu si strihol menšiu rolu lekára v romantickej komédii pre seniorov Lepšie neskoro ako nikdy (Something´s Gotta Give, 2003) s Jackom Nicholsonom a Diane Keaton a zákonite musela prísť akcia. Milovníkov Matrixu potešil exorcistickým thrillerom Constantine (2005) inšpirovaným komixom Hellblazer. Na konto si pripísal ďalší hit a v tom istom roku získal svoju hviezdu na chodníku slávy. Večne striedajúc akciu s romantikou prišiel na rad Dom pri jazere (The Lake House, 2006), kde sa znovu stretol so Sandrou Bullock. Reevesova hviezdna aura začala po tomto filme akosi vyhasínať, nakoľko odvtedy nenakrútil žiadny hit.

Sci-fi Deň, keď sa zastavila Zem (The Day the Earth Stood Still, 2008) síce malo potenciál, no Keanu ako skazonosný mimozemšťan Klaatu veľa divákov nenalákal a drsný policajný thriller Davida Ayera Street Kings (2008) u nás rovno putoval na video. Rovnako skončil jeho minuloročný režisérsky počin Man of Tai Chi (2013), čo je skutočne škoda, pretože jeho produkcii sa venoval mnoho rokov. Blokbastrom sa nestalo ani fantasy založené na japonskej tradícii 47 roninov (47 Ronin, 2013), ktoré bolo v našich kinách začiatkom roka.

John Wick (2014)

O to radostnejšia je správa, že sa čerstvému päťdesiatnikovi zadarilo s aktuálnou novinkou John Wick (2014), kde stvárnil nájomného vraha vo výslužbe hnaného starou dobrou pomstou. Krvavý hit prisviští do našich kín už 23. októbra.

V osobnom živote je Keanu veľmi zarmúteným človekom. V roku 1999 sa mu narodila mŕtva dcéra. Čakal ju so svojou priateľkou Jennifer Syme, ktorá zahynula počas autonehody v roku 2001. Jeho Sestra Kim ochorela pred viac ako desiatimi rokmi na leukémiu. Keanu jej venuje všetku svoju opateru, kupuje lieky a investuje do výskumu. Taktiež sa venuje charite, neváha ani znížiť svoj honorár v prospech zle plateného štábu, nemá vlastný domov a neustále pendluje medzi miestom nakrúcania a domovom chorej sestry. Vďaka týmto ranám osudu patrí k osobnostiam Hollywoodu, ktoré to v živote vôbec nemali ľahké, no napriek tomu ostáva optimistom. „Dúfam len, že keď zomriem, na náhrobku nebude napísané: Tu leží Keanu Reeves, ten, čo hral Teda“.