JohnnyDeppJeden z najpopulárnejších hercov týchto čias, ktorého predkovia boli Íri, Nemci, Francúzi a príslušníci kmeňa Cherokee, sa narodil 9.6.1963 v malom mestečku Owensboro, štát Kentucky (USA) pod menom John Christopher Depp II. Tento charizmatický herec, ktorý stvárnil niekoľko dosť nezvyčajných a zvláštnych rolí, má za sebou pestrú minulosť. Po rozvode svojich rodičov, vo veku 15 rokov, odišiel zo školy a jeho snom bolo stať sa rockovým muzikantom. Bol členom niekoľkých kapiel a s najúspešnejšou „The Kids“ robil predskokana pre Iggyho Poppa. Po presune do Los Angels stretol svoju prvú manželkou Lori Anne Allison (manželstvo trvalo len dva roky) vďaka ktorej sa zoznámil s hercom Nicolasom Cageom a tým sa začala jeho herecká kariéra.

Jeho prvým filmom bol horor Nočná mora v Elm Street (1984), ktorý režíroval Wes Craven. Príbeh o tom ako skupinku teenagerov straší v snoch Freddy Krueger sa stal kultovým. Aj keď jeho rola Glena Lantza bola len vedľajšia, zahral ju viac ako sa očakávalo. O tri roky nato si zahral v populárnom seriáli 21 Jump Street ako policajt menom Tom Hanson, ktorý so svojimi partnermi vyšetruje mládežnícke prípady priamo v prostredí, kde mladí vyrastajú. Pôvodným zámerom Deppa nebolo hrať v televízii a túto rolu prijal len v domnienke, že seriál sa neujme a tak po úspechu podnikal kroky aby ho vyhodili, pretože mal kontrakt na 6 rokov. Nakoniec sa mu to aj podarilo (čo pre neho nebolo ťažké), lebo v roku 1989 skončil so seriálom.

JohnnyDeppZnova sa na plátna kín vracia vo filme Nožnicovoruký Edward (1990) od Tima Burtona, kde stvárňuje rolu Edwarda, ktorý má namiesto rúk nožnice a žije sám odkedy zomrel jeho stvoriteľ. Je to zaujímavý príbeh človeka, ktorý sa chce zaradiť do spoločnosti a ako ho ľudia prijímajú, napokon odmietajú a bezdôvodne odsudzujú. Johnny presne vyjadril charakter postavy a zanecháva vo vás nezabudnuteľný dojem (ľútosti) a dôvod na zamyslenie. Arizonský sen (1993) film z dielne Emira Kusturicu, ktorý pre Johnnyho priniesol hlavnú rolu Axela Blackmara (chcel žiť na Aljaške a stále vidí lietajúce ryby). Umelecký film, miestami až avantgardný, v ktorom sa nesplniteľné stáva splniteľným, bol považovaný za príliš európsky. V tom istom roku vo filme Čo trápi Gilberta Grapea si zahral Gilberta, ktorý sa stará o svojho autistického brata (ktorého hrá Leonardo di Caprio) a pokúša sa nájsť čas pre svoj súkromný život, čo sa javí ako dosť veľký problém.

JohnnyDeppPo štyroch rokoch sa opäť objavuje vo filme Tima Burtona – Ed Wood. Ide o stvárnenie časti života najhoršieho režiséra všetkých čias Edwarda D. Wooda, ktorého Johnny hral a dokonale vystihol jeho entuziazmus. Spolupráca medzi Deppom a Burtonom bola vynikajúca a preto ho potom obsadil ešte do niekoľkých svojich filmov a každý mal úspech. Potom nasledovali filmy Mŕtvy muž (1995, Jim Jarmusch) – predstavuje iný pohľad na western, Donnie Brasco (1997, Mike Newell) príbeh vychádzajúci zo skutočnej udalosti. Agent FBI Joe Pistone (Johnny Depp) sa stane členom mafie v New Yorku pod krycím menom Donnie Brasco a zbiera informácie, no všetko mu nevychádza podľa predstáv. .

Rok 1998 mu priniesol rolu vo filme Strach a hnus v Las Vegas ako Raoul Duke, ktorý spolu so svojim právnikom (Benicio Del Toro) hľadajú „Americký sen“ a neustále sú pod vplyvom drog, čo zahrali dosť vierohodne. O rok neskôr hrá Ichaboda Crana (mladého policajta) v jednom z viacerých spracovaní Legendy Sleepy Hollow – Ospalá diera (Tim Burton). Film zaujal najmä vizuálnym spracovaním a hereckými výkonmi. Potom nasledovala Čokoláda (2000, Lasse Hallström), kde po boku Juliette Binoche si zahral cigána s írskym akcentom, ktorí ako jeden z mála oceňuje jej prácu. Príbeh sa odohráva na francúzskom vidieku, kde vládnu skostnatené názory a všetko iné a nové je považované za zlé. No každý má svoje neresti niekto ich prejavuje navonok a iný ich zase potláča a tie môžu vyjsť na povrch. Ďalšie jeho filmy ako Kokaín (2001, Ted Demme), Z pekla (2001, Albert a Allen Hughes) a Tajomné okno (2004, David Koepp) by bez Johnnyho Deppa ostali asi nepovšimnuté.

JohnnyDeppZ hľadiska popularity bol pre Johnnyho prelomový rok 2003. Piráti Karibiku – Prekliatie čiernej perly (Gore Verbinski) komerčný film plný humoru, akcie a vzrušenia sa stal veľmi úspešným (má dve pokračovania). Postava kapitána Jacka Sparrowa, ktorá je založená na správaní sa a postoji Keitha Richardsa (gitarista Rolling Stones) sa nedá prehliadnuť. Jeho komickosť a presvedčivosť nás dostane, takto by sme si pirátov asi ťažko predstavovali. Johnny dodáva tomuto filmu jedinečnosť a nezabudnuteľnosť a bol nominovaný na Oscara v kategórii herec v hlavnej úlohe. V pokračovaní Desperada Vtedy v Mexiku (Robert Rodriguez) po boku Antonia Banderasa a Salmy Hayek si zahral agenta CIA Sandsa, kde využil aj svoju hru na gitare a napísal hudbu k jednej piesni na soundtracku. Po tejto akčnejšej roli sa objavil opäť v ďalšej biografii, tentoraz ako spisovateľ Sir James Matthew Barrie, ktorý napísal rozprávku Peter Pan vo filme Hľadanie Krajiny-Nekrajiny (2004, Mark Forster). Odohráva sa v čase napísania rozprávky kedy stretáva štyroch súrodencov so svojou ovdovenou matkou. Mladý spisovateľ je dosť svojský, žije vo svojom vlastnom svete plnom rozprávkových bytostí a tento svoj svet sa pokúša priblížiť deťom. Potom nasledoval Libertin – film o básnikovi Johnovi Wilmotovi, ktorý sa až po dvoch rokoch dostal do našich kín a ktorý sa odohráva v 17. storočí.

JohnnyDepp2005 znamenal pre Johnnyho filmové návraty, po prvé máme tému čokoláda a to filmom Charlie a továreň na čokoládu a po druhé réžiu mal na starosti Tim Burton. Paradoxom je, že Johnny Depp je od detstva alergický na čokoládu. Willy Wonka je majiteľom továrne na čokoládu, ktorá je známa po celom svete. Raz usporiada súťaž pre deti, ktoré majú hľadať pozvánku v jeho čokoládach a štyria úspešní sú pozvaní na exkurziu. Je tu veľa vtipných a poučných situácií, ktoré dajú veľa detskému, ale aj dospelému divákovi. A v tom istom roku dal svoj hlas animovanej postavičke Viktorovi Van Dortovi v animáku Mŕtva nevesta Tima Burtona. Mladý Viktor sa chystá zasnúbiť s Viktóriou a pri nacvičovaní prejavu mu nešťastnou náhodou spadne prsteň na prst mŕtvej dievčiny, tá to považuje za zasnúbenie a chce si ho zobrať. Viktor sa napokon dostáva do podsvetia, ktoré predstavuje úplný opak života na zemi. Podsvetie je oveľa farebnejšie a veselšie ako prostredie, v ktorom vyrastal a musí sa rozhodnúť.

Práve zajtra sa do kín dostáva druhý diel Pirátov: Piráti Karibiku – Truhlica mŕtveho muža, kde si opäť zahrá Jacka a na budúci rok je naplánovaný tretí diel, v ktorom si zahrá aj Keith Richards ako otec Jacka Sparrowa, čo bude mimoriadne zaujímavé.

Johnny počas svojej hereckej kariéry zažil v osobnom živote toho mnoho, bol napríklad párkrát obvinený za predávanie a prechovávanie drog. Tie mu poskytovali únik pred realitou, dlhmi a nezdarmi. Známy je aj jeho klub „Viper Room“, pred ktorým sa predávkoval jeho dobrý priateľ a vychádzajúca herecká hviezda River Phoehix (1993). Jeho priateľkami boli Jennifer Gray, Winnona Rider a dokonca aj svetoznáma modelka Kate Moss. No teraz žije s francúzskou speváčkou Vanessou Paradis, s ktorou má dve deti Lily-Rose Melody (1999) a Jacka (2002). Tvrdí, že odkedy sa mu narodila dcéra jeho život sa zmenil, pozerá s ňou animáky ako Shrek a Hľadá sa Nemo. Johnny je jednoducho jedným z najlepších hercov súčasnosti, každú rolu hrá presvedčivo, uveríte mu všetko o tom svedčí jeho bohatá filmografia a celková popularita. A snáď sa niekedy dočká aj Oscara.