Jesse Adam Eisenberg sa narodil 5. októbra 1983 v New Yorku. Matka Amy vyučovala kultúrnu senzitivitu v nemocniciach, predtým pracovala 20 rokov ako klaun na detských večierkoch. Otec Barry pracoval ako taxikár, neskôr v nemocnici a nakoniec skončil ako stredoškolský učiteľ sociológie. Jesse má dve sestry Hallie Kate a Kerry. Obe sa dnes venujú herectvu.

Mladý kučeravý Eisenberg bol vychovávaný v židovskej rodine, ktorá pochádza z Poľska a Ukrajiny. Vďaka svojej úzkostlivosti a prehnanej precitlivenosti mal problémy v škole, ale začal sa venovať divadelným hrám. Už v siedmich rokoch tak hral hlavnú postavu Olivera Twista v študentskom muzikáli Oliver!. Keď mal 12, robil náhradníka jednej z hlavných hviezd predstavenia na Broadway z pera uznávaného amerického autora Tennessee Williamsa, Summer and Smoke. Broadway v dvanástich!

Na mladého chlapca to rozhodne nebol zlý profesijný začiatok. Predsa len sa na tie deti niečo z matkinej bohatej klaunskej kariéry nalepilo. V 16tich sa začal venovať scenáristike. Niektoré jeho diela sa dostali k veľkým štúdiám, no po tom, čo predal práva na ich spracovanie, stratil nad nimi kontrolu a prevažne zapadli prachom. Jeho televízny debut prišiel v roku 1999 so seriálom Get Real. V roku 2001 sa predviedol v reklame na Dr. Peppera určenej britskému trhu, kde odhalil svoje chlapčenské pozadie.

Jesse Eisenberg

Nasledoval prvý televízny film Oheň z neba (Lightning: Fire From The Sky, 2001), ako to tak v začiatkoch býva, s otrasnými kritikami. V tomto čase Jesse končil strednú školu múzických umení v New Yorku. Na univerzitu v rovnakom meste ho aj vzali, no nenastúpil, keďže chcel dokončiť nezávislý film Roger Dodger (2002). Stvárnil v ňom Nicka, ktorý mu vyniesol cenu za najsľubnejšieho nového herca na filmovom festivale v San Diegu. Film ponúkol sofistikovanejšiu alternatívu populárnej „prcičkovej“ témy straty panictva. Reklamný sukničkár Campbell Scott chce odovzdať svoje umenie balenia žien mladému synovcovi Eisenbergovi. Jesse sa ocitol na pľaci s nádhernými ženami ako Isabella Rossellini, Jennifer Beals, Elizabeth Berkley – to je tá megasamica z legendárnych Showgirls, či s najnovším objavom z vydareného Deadpoola, prekrásna Morena Baccarin.

V nasledujúcich rokoch sa objavil vo viacerých filmoch, v ktorých pracoval po boku mnohých výborných hercov. Za zmienku však stojí najmä komediálna dráma Sépia a veľryba (The Squid and The Whale, 2005), ktorá bodovala na festivale Sundance a upozornil ňou na seba aj sám Jesse. Dôležitá hlavná úloha prišla až o niekoľko rokov neskôr vďaka romatinckej komédii Zábavný park (Adventureland, 2009), kde sa zoznámil s hereckou kolegyňou Kristen Stewart. Išlo navyše o film Grega Mottolu, rešpektovaného režiséra zábavného Superbad (2007). Mladý talent Eisenberg tu upevňuje svoje postavenie medzi hviezdami strieborného plátna budúcnosti.

Celosvetový úspech prichádza v tom istom roku s akčnou komédiou Zombieland, kde zahral ukrutne zábavného bojovníka proti zombíkom chrániaceho sexy kočky Emmu Stone, Abigail Breslin či Amber Heard. Tú poslednú síce veľmi nechránil, no sexy bola aj za dve. V akčnom hite mu sekundoval večný kovboj Woody Harrelson a v neskutočnom cameu i Bill Murray. Jesse si na svoje herecké konto konečne pripísal kasový blokbaster.

Jesse Eisenberg

Rola jeho kariéry však prišla až o rok neskôr. David Fincher, virtuóz filmového temna, hľadal niekoho do hlavnej úlohy svojej chystanej adaptácie príbehu o zakladateľovi fenoménu dnešnej doby s jednoduchým názvom Sociálna sieť (The Social Network, 2010). Rola geniálneho vizionára s pokrútenými pohnútkami, Marka Zuckerberga, vyniesla Jessemu Eisenbergovi nomináciu na zlatú sošku. Príbeh založenia Facebooku mu zabezpečil uznanie a celosvetovú popularitu. Svet ho zrazu akceptoval ako talentovaného mladého muža s veľmi rýchlou vravou, ktorý sa hodí na stvárnenie hyperinteligentných hajzlíkov. Z tejto polohy ťaží jeho kariéra dodnes.

Po svojom triumfe sa vrátil k nezávislej tvorbe a stvárnil židovského predajcu extázy po boku svojej sestry Hallie Kate vo filme Božská extáza (Holly Rollers, 2010). Film vznikol na motívy skutočných udalostí, ku ktorým došlo na konci minulého storočia. Ortodoxní židia bývali najímaní ako pašeráci extázy na trase z Európy do Spojených štátov. Herecké stretko so sestrou však nepatrí k veľmi vydareným. Nasledovala nemalá séria prepadákov, z ktorej ho vytrhol vydarený animák Rio (2011). Nahovoril hlas vzácneho modrého papagája s veľavravným menom Blu, a keďže išlo o hit, v roku 2014 si dabing zopakoval v pokračovaní.

Dávny sen z čias jeho scenáristických začiatkov – spolupráca s Woody Allenom – sa mu stal skutočnosťou v roku 2012. Kedysi napísal fiktívny príbeh o tom, ako si Allen zmenil meno. Scenár poslal Woodyho ľuďom a čakal, že príde pozvánka na interview s legendárnym režisérom či nebodaj tučný šek. Miesto toho sa dočkal ťahaníc s Allenovými právnikmi a výzvami k ukončeniu podobných aktivít. To bol Jesse ešte tínedžer. O dekádu a pol neskôr už spolupracoval s maestrom Allenom na jeho novom filme Do Ríma s láskou (To Rome with Love, 2012). Romantická komédia je z kategórie „nepobaví – neuškodí“, ale je pravda, že Eisenberg je v nej zapamätateľný i po rokoch. Hold, rutinér Allen už má svoje filmové klenoty dávno za sebou. Podobnú kvalitu možno očakávať i od ich chystanej tohtoročnej spolupráce s názvom Café Society, kde rýchlovravného romantického hrdinu zazrieme po boku starej známej Kristen Stewart či blondínky Blake Lively.

Jesse Eisenberg

Trefou do čierneho bol po dlhšej odmlke kúzelnícky hit Podfukári (Now You See Me, 2013) režiséra Louisa Leterriera. Skupinka štyroch špičkových iluzionistov rozohrá hru na mačku a na myš s FBI a naoko všemocnými finančnými magnátmi. Výborný scenár dal opäť vyniknúť Eisenbergovým silným stránkam a ponúkol skutočné kúzelnícke napätie. Na plátne sa stretol silný herecký ansámbel zložený s hercov ako Morgan Freeman, Michael Caine či stále lepší Mark Ruffalo a Jesse si tu opäť zahral aj so svojím obľúbeným kumpánom zo Zombielandu, Woodym Harrelsonom. V juni sa môžeme tešiť na ich druhé dejstvo, kde k overeným podfukárom pribudne kúzelnícka ikona, sám pán Harry Potter, alias Daniel Radcliffe.

Po sérií zbytočností si Jesse Eisenberg zahral vo vážnejšej koprodukcii oceňovaného dánskeho režiséra Joachima Triera. Louder Than Bombs (2015) hovorí o živote a smrti známej vojnovej fotografky Isabelle Reed. Solídny film o neľahkých osudoch rodiny európskej osobnosti, ktorá predčasne zahynula, sa naším kinám vyhol, ale za zmienku rozhodne stojí.

Nedostatkom pozornosti rozhodne netrpí jeho tohtoročná rola v komiksovom megahite Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti. Ikonického Lexa Luthora zahral spôsobom sebe vlastným a dokázal, že i v komixových kinofilmoch tkvie hutný materiál hodný oscarového herectva. Čo by za takéhoto egocentrického megalo-maniaka dala ľubovoľná marvelovka? Zack Snyder s Eisenbergom ráta vo svojom Justice League univerze dlhodobo. Pôvodne mu ponúkol len bezmennú rolu fotografa (Jimmyho Olsena), no po jednom rozhovore s ním ho obsadil do hlavnej úlohy holohlavého arcilotra Luthora. Márne priatelia, talent nepustí.

Jesse Eisenberg

V osobnom živote Jesse miluje mačky a zvieratá podporuje vo veľkom. Ako inak, stravuje sa ako vegetarián. Aktívne sa venuje literatúre, jeho diela bývajú vydávané v uznávaných médiách ako napr. The New Yorker. V septembri 2015 vydal debutovú novelu Bream Gives Me Hiccups, čo by sme mohli do slovenčiny preložiť ako „Po pleskáčovi sa mi čká“. Ako už napovedá samotný názov, či môj pokus o preklad, nepôjde o štandardné čítanie bežného domorodého autora. Momentálne tvorí pár s herečkou Miou Wasikowskou, s ktorou sa stretol na pľaci podivnosti Dvojník (The Double, 2013). Keď už nič iné, tento prepadák mu dal aspoň solídny trvalý vzťah.

Trpí obsedantno-kompulzívnou poruchou, no neskrýva to. Bojuje s ňou so cťou a ako vidieť, darí sa mu celkom nadpriemerne. Tento rok mu ide karta a v blízkej budúcnosti to nevyzerá na zmenu. Nech nás baví svojimi rýchlo mysliacimi géniami čo najdlhšie. Je jedno, či to budú kúzelníci, romantici alebo maniakálni psychotici. Všetkých zvláda s noblesou.