Jean Reno pochádza z rodiny andalúzskych španielov, ktorý emigrovali pred fašistickým režimom generála Francisca Franca. Narodil sa 30. augusta 1948 v Casablance, s lahodne znejúcim menom Juan Moreno. Prvý záujem o herectvo v ňom zbudili filmy s americkými hercami ako Jimmy Stewart, John Wayne, William Holden, Marlon Brando a tiež francúzskymi, napríklad Louisom Jouvetom a Jeanom Gambinom. Vtedy sa mu určite zdalo málo reálne, že sa mnohým z nich vyrovná. K jeho ďalšiemu stretnutiu s drámou došlo keď mal dvanásť, a to pri hodinách Francúzštiny. Mladý Jean bol nadšený. Začal študovať na miestnom konzervatóriu, ale nadšenie vystriedalo sklamanie zo školy. Preto sa v sedemnástich rokoch presťahoval do Francúzska. Otvoril sa preňho svet plný možností. O päť rokov sa presťahoval priamo do Paríža, kde začal študovať herectvo u Reného Simona na štátnom konzervatóriu. Popri štúdiu si zarábal vedením obchodu so zmiešaným tovarom a neskôr turistickej kancelárie. Od dvadsiatich šiestich rokov hrá v divadle Ateliér Andréasa Voutsinasa.

Prvá filmová rola, aj keď len malá, prišla vo filme Hypotéza (1978). Po rovnako malých rolách sa Jean stretol s Lucom Bessonom: „Luc a ja sme ako bratia, inštinktívne si rozumieme, radíme si a pomáhame vo všetkom ohľadom nášho ďalšieho napredovania. Nie vždy však načúvame jeden druhému a niekedy je to medzi nami komplikované, ale to sa dá očakávať, keďže obaja pracujeme v tej istej oblasti.“. Prvá úloha v Bessonových filmoch (Poslední boj, 1982) nebola o mak podstatnejšia no odštartovala zlatú spoluprácu. Ďalšiu úlohu dostal Jean od Bessona až o tri roky neskôr vo filme Metro. V roku 1988 bol obsadený do Bessonovho svetovo presláveného filmu Magická hlbočina (mimochodom najobľúbenejší film speváčky Alizee).Zahral si v ňom talianskeho potápača Enza. Ich ďalšia spoločná snímka Brutálna Nikita (1990) sa stala kultovou. Stvárnil v ňom Victora, agenta-zabijaka tajnej polície. Ako v celku dobrý komik sa ukázal v komédii Návštevníci (1992). V roku 1994 napísal Besson pre Jeana úlohu priamo na telo, čo nikdy pred tým neurobil. Keď však réžiu prebral on sám od Rena už v mysli upustil a začal rozmýšľať nad menami ako Robert deNiro, Mel Gibson alebo Al Pacino. Kto vie prečo, ale nakoniec vyhral predsa len Jean Reno.- našťastie. Podobnú rolu dostal vo filme Leon. Osamelý a citovo zraniteľný nájomný vrah sa stretáva s mladým dievčaťom (Natalie Portman), ktoré sa chystá pomstiť smrť svojich rodičov. Ako Leon, čistič, ostal v hlavách množstve divákov. Po týchto filmoch mu ponuky z Hollywoodu začali padať rovno do rúk. Francúzky bozk (1995), kde si zahral po boku Meg Ryan a Kevina Klinea staromódneho inšpektora Cardona. Sympaticky vyjadruje chyby hraných postáv a to je jedna z vecí prečo je Jean Reno tak uznávaný.

O rok neskôr natočil vo svojej domovine film Jaguár. A hneď na to mu prišla ďalšia ponuka s Ameriky – Mission Imopssible. V roku 1998 si zahral v Emmerichovej Godzille. Aj tu dokázal, že vie zaujať i s malou rolou. Po týchto skúsenostiach sa Jean vrátil do Francúzka na natáčanie druhých Návštevníkov. Pokračovanie však neprinieslo veľa nového. Po tomto projekte si ani nestihol vydýchnuť a už sa vracal späť na natáčanie akčného thrilleru Ronin. V obsadení boli ďalšie hviezdy- Robert DeNiro a Sean Bean. Naháňačka za filmovými úlohami pokračovala a preto sa Jean vrátil do Francúzka, aby zohral hlavnú úlohu vo filme Purpurové rieky. V roku 2001 hral v remaku Návštevníkov pre americký trh. Ale tento komerčný ťah nevyšiel. O rok neskôr sa do kín dostala romantická komédia Félix a Rose: Dvaja v tom. I v súčasnosti je Jean veľmi žiadaný – rok 2003 – Drž hubu, predviedol vynikajúci komediálny výkon; 2004 – Purpurové rieky 2. Momentálne sa zúčastňuje nakrúcania filmov The Da Vinci Code a The Pink Panther.

Tento, určite ženským publikom obdivovaný, herec žije dnes so svojou v poradí druhou manželkou Nathalií Dyszkiewiczovou už sedem rokov. Z exmanželkou splodil tri deti.

„Neviem či je to vekom, ale v mojom živote sa začína nové obdobie. Ženy sú už menej dôležité a stále viac ma zaujímajú moje deti. V budúcnosti už nebudem robiť nič, čo by bolo proti mojím morálnym zásadám. V láske dávam radšej prednosť gestám, než aby som ženu vyzliekol a čím skôr ju dostal do postele. Nenávidel by som sa, keby ma moje deti raz poznali takéhoto.“

Možno je už Jean Reno za svojím zenitom, no stále bude patriť medzi mojich najobľúbenejších hercov na svete.

KONTAKT NA HERCA:
chez Les Films du Dauphin
25 rue Yves-Toudic
75010 Paris
France

alebo

c/o CBC M. Cl. Besson
11 rue de la Croix Boissée
91540 Mennecy
France