James McAvoy

Ivan Kučera
Profil

JamesMcAvoy Kde sa vzal, tu sa vzal – a bol James McAvoy. Alebo to bolo komplikovanejšie?

Krehký James Andrew McAvoy sa narodil 1. 1. 1979 v škótskom meste Glasgow (Veľká Británia), patrí teda k nepočetnému ale vďačnému dovozu zo Škótskej vysočiny á la Sean Connery a Ewan McGregor. Jeho rodičia sa rozviedli ešte keď bol dieťa a následne ho vychovávali babka s dedkom.

S hraním začal v polovici 90. rokov 20. storočia, ale v začiatkoch zaujal skôr na televíznej obrazovke, kde si na konto pripísal úspešný vojnový seriál z produkcie Stevena Spielberga „Bratstvo neohrozených“ (mihol sa ako vojak Miller v jednej epizóde) a kriminálku „Krôčik k vražde“. Nasledovala účasť v nevydarenom nemeckom horore Bazén (2001), kde hralo hneď niekoľko českých hercov (Rybová, Vlasák), plus ďalšie počiny malej obrazovky, vrátane v Českej republike nakrúcaných „Deťoch Duny“. V roku 2004 sa prvýkrát prepožičal skutočnej a nefalšovanej áčkarskej filmovej produkcii v romantickej komédii Wimbledon, ale oslňujúca žiara Kirsten Dunstovej a Paula Bettanyho bola prisilná a tak musíme riadne namáhať mozgové bunky, aby sme si aspoň sčasti vybavili McAvoyovu prítomnosť na plátne.

JamesMcAvoy Prvýkrát sme ale meno McAvoy výraznejšie zaregistrovali až o rok neskôr, keď mala premiéru komerčne úspešná fantasy Narnia: Lev, šatník a čarodejnica, na motívy prvej časti rozprávkovej série C.S. Lewisa. Vtedy dvadsaťšesťročný McAvoy v nej vtipne a pôvabne stelesnil ušatého kopytového fauna, pána Tumnusa, ktorý sa pripletie pod nohy súrodencom, zachraňujúcim ríšu rozprávok pred zlou ľadovou kráľovnou (Tilda Swintonová), v dvojke (Narnia: Princ Kaspian/2008) však už nehral. V tom čase mal za sebou ďalšiu vďačnú rolu – príliš bezstarostného mladučkého škótskeho lekára Nicholasa Garrigana, ktorý sa v africkej Ugande stane dôverníkom diktátora Idi Amina (Forest Whitaker), v cenenom príbehu, inšpirovanom skutočnou postavou kontroverzného „vládcu“ v britskej dráme Posledný škótsky kráľ (2006). Krehký, 170 centimetrov vysoký McAvoy, týmito dvoma žánrovo krajne odlišnými príbehmi preukázal svoju všestrannosť a zaujímavosť, prameniacu z toho, že ho nikto nepozná a teda sa zatiaľ nachádza v tom nádhernom hereckom veku, kedy umelec nie je zaťažený povesťou a môže si robiť prakticky čo uzná za vhodné.

I neskôr bravúrne korčuľoval medzi žánrovo rôznorodými príbehmi: v roku 2008 zaujal v akčnom hite Wanted ako drobný úradník, z ktorého sa pod vedením Morgana Freemana a Angeliny Jolieovej stáva komiksová postava, pričom herec už rok predtým, v oscarovom Pokánia britského režiséra Joea Wrighta (Pýcha a predsudok), ukázal svetu svoju umeleckú tvár rolou mladého záhradníka Robbieho Turnera, ktorý sa po krivom obvinení zo strany žiarliacej adolescentky dostáva na krutý vojnový front, ďaleko od svojej lásky (aristokratka Keira Knightleyová). Z jeho ďalších filmov spomeňme napríklad Penelope (2006) s Christinou Ricciovou alebo Vášeň a cit (2007) s Anne Hathawayovou.

James McAvoy niekoľko rokov pracoval v britskej sieti obchodov Sainsbury´s. Od roku 2006 je ženatý s herečkou Anne-Marie Duffovou (Enigma). A ďalej? Ďalej uvidíme, dnes McAvoy patrí k ďalším mladým talentom, ktorí majú celú budúcnosť ešte len pred sebou. Už teraz však v skromnej ale zaujímavej hŕstke filmov dokázal, že by bolo amatérske nepočítať s ním. Ktovie, či ho naozaj uvidíme ako hobita Bilba v chystanom dvojdielnom mega epose Guillerma del Tora a Petra Jacksona Hobit, to je skôr tajné prianie Jamesových najvernejších fanúšikov, ale v Stredozemi alebo mimo nej, na najbližšiu prechádzku s týmto mladíkom sa môžeme tešiť už teraz. Nech bude viesť kamkoľvek.