/Narodený 16. Septembra 1954 v Ontáriu, v Kanade. Patrí medzi najúspešnejších a najlepších režisérov americkej kinematografie. Režisér legendárnych sci-fi lahôdok Terminátor, Votrelci, Terminátor 2 a jedného z najveľkolepejších veľkofilmov všetkých dôb Titanicu. Oscarom ovenčený a slávou obklopený, James Cameron.

Od narodenia James vyrastal v Kanade so svojimi rodičmi a piatimi súrodencami. Keď sa však v roku 1971 zrazu presťahovali do slnečnej Kalifornie, dokončil strednú školu a začal študovať na ospevovanej a slávenej Kalifornskej štátnej univerzite fyziku a angličtinu (California State University). A keďže ho fyzika nikdy na toľko nenadchla, aby sa ňou živil, tak sa rozhodol živiť tým, čo ho lákalo od malička. Filmom.

Svoju prvú prácu v obore získal v roku 1980 ako výtvarník vo Cormanovom filme Sador, vládca vesmíru. Jeho prvým skutočným filmovým debutom bol film Piraňa II. –Lietajúca Smrť (Piranha II: The Spawning-1981). Tento sci-fi horor rozpráva príbeh o nebezpečných rybách, ktoré vzniknú ľudským zavinením, keď sa potopí jedna americká námorná loď, v ktorej bol kanister so zárodkami geneticky upravených dravých rýb. A tieto nebezpečné ryby začnú vo vode a dokonca aj na súši ohrozovať obyvateľov kľudného karibského ostrova po blízku luxusného turistického letoviska.

/Camerom bol však z Pirane II. veľmi traumatizovaný a tak pár mesiacov potom predal svoj scenár k Terminátorovi producentke Gale Anne Hurdovej za symbolický dolár pod podmienkou, že nad filmom prevezme kontrolu a bude ho sám režírovať. Tak sa aj stalo a Terminátor (1984) mu otvoril dvere do divákovho filmového srdca a stal sa kultovým originálnym sci-fi filmom. Svoju životnú úlohu Terminátora si vtedy zahrala ešte mladá vychádzajúca akčná hviezda Arnold Schwarzenegger. V roku 2029 vládcovia našej planéty vymyslia konečne plán ako zachovať budúcnosť tým, že zmenia minulosť. Potrebujú k tomu niekoho, kto nepozná ľútosť, necíti bolesť, a nevie, čo je to strach. Niekoho koho človek nedokáže zastaviť. Robot, s názvom Terminátor, ktorý je nesmrteľný a osud ľudstva leží v jeho rukách.

Avšak ešte väčší úspech ako Terminátor zaznamenal jeho ďalší sci-fi projekt Votrelci (Aliens-1986) v hlavnej úlohe so Sigourney Weaver, ktorá si rovnako ako Arnold zahrala svoju životnú úlohu. Tvrdá a nekompromisná Ripleyová, ktorá ako jediná ako prežila boj na život a na smrť na nákladnej lodi Nostromo s vesmírnym votrelcom, je síce zachránená, ale po návrate na Zem zisťuje, že planéta, na ktorej objavili votrelcov, sa osídľuje. Po strate kontaktu s kolonistami sa rozhodne vrátiť na Acheron, aby sa tak navždy zbavila neutíchajúcej nočnej mory. Spolu s elitnou bojovou jednotkou prilieta na vzdialenú planétu, aby zničili votrelcov a zachránili tých, čo prežili. Netuší však, že tento krát nebude stať len proti jednému votrelcovi, ale proti celej armáde, ktorá má dokonca svoju kráľovnú. Cameronovi sa podaril skvelý triumf, keď dokázal veľmi kvalitne nadviazať na film Votrelec Ridleyho Scotta (Alien-1979) a v tomto skvelom pokračovaní dokázal doviesť Sigourney Weaver až k nominácií na Oscara!

/Po tomto úspechu nasledovala o 3 roky neskôr ďalšia sci-fi respektíve sci-fi thriller s názvom Priepasť (The Abyss-1989). Táto ambiciózna sci-fi zaujala, no mala len predsa skromnejšie ohlasy ako predošlé filmy. Americká nukleárna ponorka bola zničená neznámym útočníkom a potopená. Posádka Deepcoru – podvodnej plošiny pre olejové vrty – je požiadaná námorníctvom o preskúmanie vraku a zistenie príčiny potopenia ponorky. Objavia ju v hĺbke 600 metrov na okraji priepasti, hlbokej okolo 4 kilometrov. Vrak ale nie je jediná vec, čo objavili pod morskou hladinou. Záhadný príbeh pramení z mysterióznej tematiky mimozemšťanov. Aj keď tentoraz na planéte Zem, ale pod vodou, ale hlavné je že tento krát sú to na rozdiel od Votrelcov oveľa priateľskejší návštevníci.

Cameron si postupne budoval povesť režiséra skvelých science-fiction filmov plných napätia, záhad a skvelých efektov. O tom svedčili jeho prvé štyri filme. Stával sa svetovo uznávaným a v roku 1991 sa po krátkom čase dostal opäť vrátil na absolútny divácky vrchol. Nakrútil totiž pokračovanie úspešného Terminátora, Terminátor 2: Deň zúčtovania (Terminator 2: Judgment Day-1991). Presne 10 rokov po neúspešnom pokuse zavraždiť Sarah Connorovú (Linda Hamilton), budúcu matku „novodobého spasiteľa sveta“ Johna Connora, sa vracia do Los Angeles z budúcnosti nový, oveľa modernejší a šikovnejší typ Terminátora T-1000 (skvelý Robert Patrick), aby zlikvidoval už narodeného Johna Connora. Súčasne dospelý Connor na svoju ochranu posiela do minulosti druhého terminátora starého dobrého T-800 ( Schwarzenegger). A tak obaja pátrajú po malom Johnovi. Druhé pokračovanie tentoraz nezožalo obrovské ovácie a úspechy len medzi dychtivým mega množstvom divákov, ale Cameronovi sa podarilo s touto revolučnou akčnou sci-fi uspieť dokonca aj na Oscaroch, a to 4 presnými zásahmi v technických kategóriách (najlepšie vizuálne efekty, strih zvukových efektov, zvuk a masky).

/Cameronova genialita a perfekcionizmus mu dopomohli, aby si založil vlastnú produkčnú spoločnosť Lightstorm Entertaiment a uzavrel exkluzívnu zmluvu s 20th Century Fox na financovanie jeho troch ďalších snímkov. V roku 1994 z jeho tvorby nasledoval prvý „not science-fiction film“, akčný hit Pravdivé lži (True Lies-1994) opäť s Arnoldom Schwarzeneggerom v hlavnej úlohe. Arnold sa nám tento krát nepredstaví ako Terminátor, ale ako špeciálny agent, ktorý vedie dvojaký život. Harry dokáže plynule rozprávať šiestimi jazykmi a pracuje ako medzinárodný špión pre vládne organizácie najvyššieho stupňa utajenia, ale jeho žena Helen (Jamie Lee Curtis) si už 15 rokov myslí, že jej muž je obyčajný nudný obchodník s počítačmi. Harry má všetky predpoklady, aby chránil svet pred jeho „nástrahami“, no popri tom musí zachraňovať aj vlastné manželstvo. Táto dvojka (Arnold a Jamie) tvorí komickú a zároveň akčnú súhru plnú poriadnej „americkej“ zábavy a uvoľnenia. Tento film vyvolal zmiešané pocity. Jedným sa film zdal nahlúplym, prehnaným či trápnym, iným zas naopak skvele skombinovanou a prepracovanou akčnou komédiou.

Prišiel rok 1997 a Cameronov absolútny filmový perfekcionistický vrchol všetkých vrcholov. Prišiel Titanic, ktorý sa držal historických faktov, no hlavný príbeh sa venoval mladej dvojici, ktorá sa do seba tesne pred potopením gigantickej a slávnej lode zamiluje. Rozpočet bol vyčíslený na 125 mil. amerických dolárov, ktoré dali dokopy giganti ako 20th Century Fox a Paramount Pictures. Cameron sa dokonca ponoril k skutočnému vraku Titanicu, aby natočil zábery, ktoré sme mohli nakoniec vidieť aj vo filme. Natáčanie sa stávalo nesmiernou skúškou pevných nervov, vytrvalosti a limitom ľudských schopností, ktoré sa neustále preťahovalo a preťahovalo. Znie to neskutočne, ale sám James Cameron si nechal pichať adrenalínové injekcie, aby fyzicky zvládal byť 18 hodín denne v plnom nasadení. Dokonca urobil aj husárske a neuveriteľné rozhodnutie, keď sa vzdal honoráru za réžiu a strih a svoje peniaze tak investoval do Titanicu. Ponechal si len honorár za scenár.

/Ale ani to nepomohlo a rozpočet sa vyšvihol z 120 mil. $ na vyše 200 mil. $ . Od úspechu tohto filmu záviselo takmer všetko. Investori doň vložili neuveriteľné kvantum finančných prostriedkov a Cameron mal počas strihania na monitore prilepenú žiletku(!) so slovami „Použiť iba v prípade, že film nebude fungovať“. Nebola to ani z kozmu ľahká situácia. Cameron mal na zostrihanie filmu k dispozícií 32 hodín filmovej suroviny, z ktorej nakoniec zrodil neuveriteľných 190 minút nervy drásajúci film. Titanic takmer každý odsudzoval na neúspech. Cameron vedel, že Titanic môže len dve veci. Buď úplne prepadne na samé dno Hollywoodu alebo sa postaví na jeho vrchol. Titanic mal však všetky predpoklady prepadnúť. Po prvé : Každý vedel, ako to nakoniec s Titanicom dopadne. Po druhé : Historická romantická dráma nikdy nepatrila k najziskovejším filmom a po tretie : film bol nesmierne dlhý, čo väčšinou klasickí „nefanatickí“ diváci nemajú v láske. A ako to skončilo všetci veľmi dobre vieme. Začiatky neboli ohromujúce, ale postupne milo prekvapujúce až famózne. Film sa udržal na prvej priečke návštevnosti vyše štvrť roka a zarobil 600 miliónov $. Po prirátaní tržieb zo svetových (mimo amerických) kín a po rokoch ťaženia na video, dvd, či tv trhu, film dodnes zarobil neskutočné 2 miliardy $ a ako prvý film v histórií prekročil hranicu jednej miliardy. To, ale nebol jediný rekord, ktorý Titanic dosiahol. Titanic sa stal zároveň aj najdrahším veľkofilmom všetkých čias a dorovnal rekord filmovej klasiky Ben Hur, keď na Oscaroch 1998 získal z neuveriteľných 14 nominácií, neuveriteľných 11 Oscarov, zároveň aj za najlepší film roka a za režiséra! James Cameron tak dosiahol dokonalý vrchol úspechu a perfekcionizmu. Za film nakoniec celkovo zinkasoval 115 miliónov $ a bol odmenený naraz troma Oscarmi, a to za film, réžiu a strih.

Najbohatší ľudia Ameriky, celá britská smotánka, ale aj stovky chudákov, ktorí chcú na druhej strane Atlantiku nájsť šťastie a lepší život. Všetci títo sa stretli na palube vtedy najluxusnejšieho parníka, aby po piatich dňoch plavby narazili do ľadovca a ocitli sa v náručí smrti. Presne toľko času je ponúknuté aj láske chudobného maliara (nezabudnuteľný Leonardo Di Caprio) a philadelphskej slečny z najvyšších kruhov (Kate Winslet). Sláva okrem hlavných predstaviteľov neobišla ani dnes už svetoznámu spevácku superhviezdu Celine Dion, ktorej úvodná pieseň k filmu My heart will go on nenechala ani jedno srdce chladné či oko suché.

/Cameron sa však po triumfálnom úspechu trochu utiahol a začal sa venovať prevažne len dokumentárnym projektom o čom svedčia dokumenty ako Expedition: Biscmark (2002), Duchovia Titaniku (Ghosts of the Abyss-2003) či pripravovaný Aliens of the Deep. Ale ako sme vás prednedávnom informovali, že s legendárnym Schwarzeneggerom sa vracia aj Cameron a tak zákonite aj ich „nesmrteľná“ spolupráca na štvrtom pokračovaní Terminátora či druhom pokračovaní Pravdivých lží.

James bol v minulosti ženatý dokopy až štyrikrát, spomeniem najmä mená ako producentka Gale Anne Hurdová či herečka Linda Hamilton. Momentálne je šťastne ženatý s herečkou Suzy Amisovou, ktorú sme mohli vidieť v Titanicu.

Nech už pán režisér nakrúti čokoľvek, každý si ho navždy zapamätá ako skvelého tvorcu a režiséra triumfálneho veľkofilmu Titanic – najväčšej romantickej drámy všetkých čias. Ani fajnšmekri kultových nezabudnuteľných sci-fi mega hitov naňho tak ľahko nezabudnú. A ja si myslím, že na starého dobrého perfekcionistu menom James Cameron nikto nikdy nezabudne!