Jacob Benjamin Gyllenhaal sa narodil 19. decembra 1980 v Los Angeles, v Kalifornii. Jeho atypické priezvisko je pôvodom švédske. Pochádza zo známej umeleckej rodiny. Jeho matka je producentka a scenáristka Naomi Foner, otec Stephen Gyllenhaal je režisér a sestra Maggie je taktiež známa herečka. Pri výbere povolania Jake nemal nad čím dlho premýšľať.

Jake Gyllenhaal vo filme Donnie Darko Jake Gyllenhaal vo filme Skrotená hora

K herectvu ho to tiahlo už od mala. Hral v školských predstaveniach a v roku 1991stvárnil svoj debut v komédii Dobrodruhovia z veľkomesta. Jake patrí k talentovaným hercom, ktorý za svoje úlohy zbierajú jedno ocenenie za druhým. K takýmto roliam patrí hlavný hrdina Homer v Októbrovom nebi (October Sky, 1999), či výnimočný Donnie Darko (2001) za ktorého bol nominovaný na prestížnu Spirit Award. Nomináciu na filmového skokana roku získal za film Dobré dievča (The Good Girl, 2002), kde si zahral po boku Jennifer Aniston. Objavil sa aj v množstve nenáročných komédií, z ktorých stojí za zmienku netradičný Bubliňák (Bubble Boy, 2001). Rozpráva príbeh chlapca, ktorý prežil svoj život v izolácii.

Do povedomia širšej diváckej obce sa zapísal až vysokorozpočtovým blokbastrom Rolanda Emmericha Deň potom (The Day After Tomorrow, 2004). Ďalej si z pestrej ponuky úloh vybral kontroverznú drámu Skrotená hora (Brokeback Mountain, 2005), kde stvárnil svoju zatiaľ najúspešnejšiu úlohu kovboja Jacka Twista, za ktorú bol nominovaný na Oscara. Nomináciu na Satellite Award získal za vynikajúci herecký výkon vo vojnovej dráme Mariňák (Jarhead, 2005) režiséra Sama Mendesa. Jake veľmi často stvárňuje postavy zo skutočných príbehov. Týmto úlohám dodáva potrebnú vážnosť a režiséri ho preto zbožňujú. David Fincher ho obsadil do role podľa reálneho karikaturistu San Francisco Chronicle Roberta Graysmitha, s ktorým korešponduje najznámejší vrah novodobej americkej histórie v trileri Zodiac (2007).

Jake Gyllenhaal vo filme Zodiac Jake Gyllenhaal vo filme Bratia

V roku 2009 sa na plátne stretol s Tobym Maguirom v remaku dánskeho filmu Bratia (Brothers, 2009). Krokom vedľa bol dobrodružný prepadák Princ z Perzie: Piesky času (Prince of Persia: The Sands of Time, 2010) z produkcie Jerryho Bruckheimera. Návrat k skutočným postavám znamenal film Láska a iné závislosti (Love and Other Drugs, 2010) nakrútený podľa úspešnej knižnej predlohy predajcu viagry Jamieho Reidyho. V tomto filme tvoril pár s herečkou Anne Hathaway a získal nomináciu na Zlatý glóbus. Minulý rok sme ho mohli vidieť v nápaditom sci-fi Zdrojový kód (Source Code, 2011), kde zosobnil vojaka, ktorý sa prebudí v cudzom tele a musí odhaliť bombového atentátnika v preplnenom rýchlovlaku. Aktuálne sa v kinách premieta jeho najnovší film Patrola (End of Watch, 2012). Ide o policajnú drámu z drsného prostredia hliadok L.A.P.D. nakrúcaný ručnou kamerou. Pre tento nezávislý film musel Jake spolu s hereckým kolegom Michaelom Peῆom absolvovať niekoľkomesačný výcvik strážcov zákona. Najnovšie ho uvidíme v romantickej komédii Nailed (2012).

V osobnom živote je Jake politicky i ekologicky aktívny. Zapája sa do činností na záchranu prírody a veľmi starostlivo recykluje odpad. Vďaka svojmu osobitému vzhľadu, ktorý je zmesou švédskych a židovských koreňov, je medzinárodne považovaný za sexsymbol. A to nie len pre ženy. Časopis People ho v roku 2006 zaradil medzi 50 najkrajších ľudí a najhorúcejších slobodných mládencov. V rokoch 2007 a 2008 ho bisexuálni a homosexuálni fanúšikovia označili v časopise Gay Wired Magazine za najsympatickejšieho herca, ktorý hral vo filme gaya. Chodil s Reese Whiterspoonovou, Kirsten Dunstovou i Taylor Swiftovou. Jeho krstným otcom bol Paul Newman, ktorý ho okrem iného naučil šoférovať. On je krstným otcom Matilde R. Ledgerovej, dcére Heatha Ledgera. So zosnulým talentovaným umelcom sa spriatelil počas nakrúcania Skrotenej hory.

Jake Gyllenhaal vo filme Princ z Perzie Jake Gyllenhaal vo filme Láska a iné závislosti

So sestrou Maggie Gyllenhaalovou stvárnili súrodencov v dnes už kultovom filme Donnie Darko. O vlások mu unikli hlavné úlohy vo filmoch Moulin Rouge, Spider-Man 2 či Batman začína. Ako jeden z mála sa možno tomuto superhrdinskému trendu dokáže vyhnúť. Jake je známy svojou vášňou k drevu a vareniu. Zbiera kuchárske knihy a svoj voľný čas vypĺňa meditáciou. Na londýnskych doskách, ktoré znamenajú svet, kedysi získal ocenenie ako výnimočný nováčik. Ak ho omrzí pobyt na striebornom plátne, možno sa vráti práve k divadlu. Jeden z najväčších talentov svojej generácie náš ešte istotne prekvapí.