Hugh Jackman

Ivan Kučera
Profil

HughJackman Šarmantným aristokratickým dojmom pôsobiaci Hugh Jackman sa narodil 12. 10. 1968 v austrálskom meste Sydney, radiac sa tak k výrazným hercom z tejto krajiny (ďalej napríklad Geoffrey Rush, Cate Blanchettová či Heath Ledger). Viac ako tridsať rokov mal pokojný život nenápadne starnúceho sympatického chlapíka známeho z hŕstky austrálskych seriálov (Halifaxová, súdny psychiater), filmov (romantický Halierový román), divadelných hier a muzikálov (Kráska a zviera). Hovorí sa, že v jednej hre sa tak prevtelil do postavy, až sa priamo na pľaci pomočil.

Tomuto študentovi žurnalistiky a umenia koluje v žilách anglická krv po rodičoch, ktorí sa rozviedli, pričom Hugh so súrodencami vyrastal s otcom medzi klokanmi a Urulu. Prielom prišiel v roku 2000, kedy hľadal talentovaný americký režisér Bryan Singer vhodného predstaviteľa mutanta Wolverinea do ostro očakávaného komiksového filmu X-Men; bol o to väčším tlakom, že Wolverine patril k najobľúbenejším figúrkam komiksového vydavateľstva Marvel. Pôvodne zvažovaní herci (Edward Norton, Mel Gibson) vypadli z hry a Jackman nahradil v poslednej chvíli pôvodne obsadeného, počas nakrúcania trileru M:I-2 však vážnejšie zraneného Angličana Dougrayho Scotta. Nakoniec sa ukázal byť najpríjemnejším prekvapením snímky, hoci fanúšikovia kreslenej predlohy do premiéry pochybovali, do akej miery sa dokáže neznámy austrálsky divadelný herec vcítiť do kože nesmrteľného Kanaďana s kovovými pazúrmi.

Rolu tohto horkokrvného bitkára s čudným účesom si nonšalantný Hugh zopakoval ešte v X-Men 2 (znova v Singerovej réžii), a trilógia sa zakončila hitom X-Men: Posledný vzdor (r. Brett Ratner). Obľúbená postava, ktorú sa neoplatí nahnevať, si získala takú popularitu, že v roku 2008 dostala „vlastný“ film X-Men Origins: Wolverine (r. Gavin Wood), ktorý uvidíme v roku 2009 a ktorý bude líčiť Wolverineov život pred vstupom do tímu X-Men.

HughJackman Hugh v nasledujúcich rokoch nie príliš šťastne dokázal naplniť očakávania, ktoré mu boli vložené do rúk vďaka Wolverineovi a (ne)zaujal skôr matnými výkonmi v zamotanom trileri s Halle Berryovou (stretli sa už v X-Men) Swordfish: Operácia Hacker (r. Dominic Sena), prípadne v zle prijatej trikovej smršti Van Helsing (r. Stephen Sommers). Viac úspechu zožal skôr ako milostný hrdina dievčenských srdiečok v „časovej“ romantike s Meg Ryanovou Kate a Leopold a v drsnejšie ladenej Animálnej príťažlivosti.

Neskôr si na svoje konto pripísal chuť riskovať (filozofická Aronofského Fontána), vyberať zaujímavé príbehy (kúzelník v Nolanovom Dokonalom triku), pričom sa urastený herec nevyhol ani dabingu (Spláchnutý, Happy Feet) a znova (po Dokonalom triku) sa stretol na scéne so Scarlett Johanssonovou (v komédii Woodyho Allena Sólokapor). Na Austráliu nikdy nezabudol, o čom svedčí ostro očakávaný veľkofilm s Nicole Kidmanovou Austrália (r. Baz Luhrmann) alebo koprodukčné Príbehy stratených duší z roku 2005. Tie režírovala Deborra-Lee Furnessová, Jackmanova manželka od roku 1996, vychovávajúca s ním zatiaľ dve deti.

Bez desiatich centimetrov dvojmetrový Hugh Michael Jackman má napriek občasným omylom (dlho dokladané fiasko Deception s Ewanom McGregorom) svoju kariéru pevne v rukách.

Bol nominovaný na Zlatý glóbus za Kate a Leopold. Jeho všestrannosť dokazuje spolupráca s kolegami: Ian McKellen, Patrick Stewart, Christian Bale, Kate Beckinsaleová, John Travolta, Don Cheadle alebo Rachel Weiszová.