Heath Ledger

Dalibor Šerfel
Profil

Heath Ledger22. januára uplynú dva roky od predčasného odchodu jedného z najväčších talentov súčasného filmu do hereckého neba. V súvislosti s ním sa hodí prirovnanie k Jamesovi Deanovi, idolu rokov 50-tych, ktorý bol rovnako obrovským talentom a tragicky zahynul vo veku dvadsaťštyri rokov. Heath Ledger sa dožil len o štyri roky viac.

Rodák z austrálskeho Perthu (4. apríla 1979) sa začal o herectvo zaujímať už v detskom veku, keď chodieval na divadelné predstavenia, v ktorých hrala jeho staršia sestra Catherine (mimochodom obaja súrodenci dostali svoje mená po hlavných postavách Búrlivých výšin). Čoskoro začal aj sám hrávať v školských predstaveniach a o jeho ďalšom smerovaní tak bolo rozhodnuté. Nestihol dokončiť ani strednú školu a už v šestnástich rokoch sa vydal spolu s kamarátom do Sydney, aby si splnil svoj sen.

Ani to dlho netrvalo a dostal ponuku zahrať si v seriáli Sweat, pričom mal na výber dve postavy – frajerského plavca alebo homosexuálneho cyklistu. Samozrejme si vybral druhú možnosť a ukázal tým, že už v tom veku mal vysoké herecké ambície, čím náročnejšia úloha, tým väčšia to bola pre neho výzva. Vo filme inšpirovanom skutočnými udalosťami Blackrock (1997) stvárnil postavu jedného z partie chalanov, ktorí sa podieľali na znásilnení mladej dievčiny, ktorá bola neskôr nájdená mŕtva. V Austrálii bol už v tom čase dostatočne známy, čo ešte umocnil svojou prvou hlavnou úlohou v historickom televíznom seriáli Roar, ktorý, ako sám priznáva, len vykrádal Statočné srdce. To už mu bol austrálsky kontinent primalý a vybral sa skúšať šťastie na konkurzy v Hollywoode. Predsa však ešte prijal jednu filmovú ponuku zo svojej vlasti a vznikol z toho veľký hit. Gangsterka Ruky preč (1999) sa dá považovať za také austrálske Pulp Fiction.

V tom istom roku sa mu podarilo preraziť už aj v Hollywoode, keď si zahral jednu z hlavných postáv v teenagerskej variácii na Skrotenie zlej ženy 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím. Nechcel sa však stať len dievčenským idolom a tak tvrdošijne odmietal všetky ponuky hrať v podobných filmoch. Potom sa však objavila možnosť zahrať si syna Mela Gibsona vo výpravnom veľkofilme Patriot (2000) a tak sa zúčastnil konkurzu, ktorý mu síce veľmi nevyšiel, no aj napriek tomu nakoniec úlohu dostal. Síce sa z filmu nestal očakávaný hit roka, no Heath sa vďaka nemu dostal výrazne do povedomia nielen u mladého obecenstva. Historický žáner neopustil ani v ďalšom filme, len sa presunul ešte o pár storočí ďalej do minulosti, navliekol na seba brnenie a Príbeh rytiera (2001) bol na svete.

Po takto bleskovo naštartovanej kariére v Hollywoode aj sám potreboval určitú zmenu. Takou bola jeho postava mladého väzenského dozorcu Sonnyho v pôsobivej dráme Ples príšer (2001). Ďalšie tri roky neboli pre neho až také úspešné. Najskôr sa objavil v dobrodružno-historickom filme V mene cti (2002) a o rok nasledovala druhá spolupráca (po Príbehu rytiera) s režisérom Brianom Helgelandom na nie príliš vydarenom horore Pojedač hriechov. V tom istom roku dostal ponuku, ktorú ako Austrálčan nemohol odmietnuť, mal stelesniť národného hrdinu, austrálskeho Jánošíka Neda Kellyho v rovnomennom filme, kde si spolu s ním zahrala aj jeho vtedajšia životná partnerka Naomi Watts.

Najplodnejším v jeho filmografii je rok 2005, keď sme ho mohli vidieť v rozporuplnom dobrodružnom filme Terryho Gilliama Kliatba bratov Grimmovcov. Legendy z Dogtownu bol, čo sa týka nákladov, podstatne menší, no o to príjemnejší príbeh o partii mladíkov, ktorí v sedemdesiatych rokoch prepadli čaru dosky na kolieskach – skateboardu. Opäť sa vrátil aj do histórie, tentoraz ako preslávený zvodca žien Casanova, no všetky tieto filmy zatienila Skrotená hora. Strhujúca dráma dvoch homosexuálnych kovbojov mu nepriniesla len nominácie na Oscara či Zlatý Glóbus, ale aj novú životnú partnerku Michelle Williams, s ktorou sa ešte v tom istom roku tešili z narodenia dcérky Matildy Rose. V roku 2007 sme ho ešte mohli vidieť v hudobnom filme Bezo mňa: Šesť tvárí Boba Dylana, ktorý bol životným príbehom slávneho speváka.

V novom spracovaní Batmana Temný rytier (2008) pod taktovkou Christophera Nolana sa musel vysporiadať s nadľudskou úlohou – zahrať postavu diabolského Jokera lepšie ako jeho predchádzajúci predstaviteľ, ktorým bol jeden z najlepších hercov všetkých čias – Jack Nicholson. A Heath dokázal to, čomu nikto neveril, zvládol svoju úlohu tak bravúrne, že sa z jeho výkonu stal nezabudnuteľný zážitok, z ktorého behal mráz po chrbte a právom bol zaň ocenený množstvom filmových cien vrátane Oscara a Zlatého Glóbusu.

No všetky tieto ocenenia získal už žiaľ post mortem, pretože začiatkom roka 2008 obletela svet šokujúca správa o jeho úmrtí. Jeho telo bolo nájdené v apartmáne na Manhattane a ako príčinu smrti lekári určili náhodné predávkovanie liekmi na spanie, proti bolesti a proti úzkosti. Niekoľko mesiacov predtým sa rozpadol jeho zväzok s Michelle, čo Heath veľmi ťažko zvládal a zrejme práve to sa mu stalo osudným. Už nestihol dohrať ani svoju poslednú filmovú úlohu v ďalšom dobrodružnom príbehu Terryho Gilliama Imaginarium Dr. Parnassa, no film sa aj napriek tomu podarilo dokončiť a práve v týchto dňoch prichádza do kín. Nech je pamiatkou a spomienkou na tohto výnimočného herca, ktorý toho mohol ešte toľko dokázať.