/Kde bolo tam bolo…v americkom meste Cleveland (štát Ohio) prišla na svet 14. augusta roku 1968 maličká Halle Maria Berry. Dcéra afroameričana Jeroma a belošky Judith, celé detstvo prežila v černošskej štvrti Clevelandu. Spolu so sestrou Heidi musela už v štyroch rokoch čeliť rozvodu svojich rodičov. V štvrti, kde väčšina obyvateľov bola tmavej pleti, si nikdy nenašla svoje miesto. Ale nebolo to kvôli tomu, že by nechcela. Deti sa jej vysmievali, lebo nebola biela ani čierna. Keď sa nakoniec s mamou odsťahovali, do centra, kde bývalo omnoho viac belochov, komplexy sa náhle vytratili. Napriek trápeniu, ktoré zažila v prvých rokoch, vždy o sebe vyhlasovala, že je pravá černoška. Žiadny mulat.

Po prekonaní všetkých starostí sa snažila nájsť si priateľov a dokonale zapadnúť do kolektívu študentov na Bedford High. A že sa jej to darilo „sakra“ dobre. Nielenže patrila do Honour Society, ale stala sa aj predsedníčkou triedy, redaktorkou školských novín a nakoniec dokonca kráľovnou maturitného plesu. Jej krása bola natoľko omamujúca, že onedlho získala titul Miss Teen Ohio, Miss Teen All-American, Miss Ohio, Miss USA- odkiaľ postúpila na prestížnu súťaž krásy Miss World (mimochodom bola prvá afroameričanka, ktorá sa zúčastnila). Síce nevyhrala, ale vďaka modelingu si zarobila dostatočné množstvo peňazí, aby sa vrátila späť do Clevelandu a dala sa na štúdium v Cuyahoga Community College, odbor broadcast journalism (čo je niečo ako naša klasická žurnalistika alebo masmediálna komunikácia).

/Školu sa jej nepodarilo dokončiť, ale keďže získala určité schopnosti v herectve, pustila sa do štúdia v Chicagu. Po niekoľkých rokoch sa presťahovala do New Yorku, kde skúšala šťastie vo filmovom priemysle. Úspech sa dostavil priam kozmickou rýchlosťou. Zahrala si v seriáli Living Dolls, spin-off k vtedajšiemu hitu Who´s the Boss. V roku 1991 získala rolu v romantickej dráme Jungle Fever. Zahrala si tam po boku hercov ako Wesley Snipes, Samuel L. Jackson,… V tom istom roku sa zapojila do projektu s názvom Strictly Business, kde jej hereckým partnerom bol opäť Samuel. L. Jackson. Dovtedy najlepšia rola prišla vo filme The Last Boy Scout, kde stvárnila exotickú priateľku jedného z hlavných hrdinov, futbalistu Jimmyho Dixa (hral Damon Wayans).

Kariéra rástla (v podstate ako u väčšiny amerických hviezd), sláva stúpala a dokonca aj milostný život sa Halle daril. V januári 1993 sa vydala za hráča Atlanta Braves (teraz už Yankees) Davida Justice. Boli klasickým párikom, ktorý mali možnosť ľudia vidieť snáď na každej titulnej stránke. Nakoniec však manželstvo nevydržalo a v roku 1996 sa rozviedli. A poviem vám, nebol to vôbec tichý a pokojný rozpad manželstva. Vraj sa vyznačoval prudkosťou, trpkosťou a nenávisťou. Nuž, neviem, čo je na tom pravdy. Po tomto sa objavila v titulnej roli v mini-seriáli Queen. Bol to skutočný príbeh jej vlastnej starej mamy, keď zakladala plantáž v poslednej fáze storočia, kedy bolo otrokárstvo v Amerike povolené.

/V roku 1993 prišiel film Father Hood, kde si Berry zahrala vášnivú novinárku, ktorá sa zo všetkých síl snaží presadiť vo svojom obore. Na ceste sa stretáva s kriminálnikom Jackom Charlesom (Patrick Swayze) a jeho dvoma deťmi, ktoré utiekli z detského domova, kde sa k ním nesprávali vôbec dobre. Príbeh zaujal množstvo ľudí z filmovej branže a samozrejme zabezpečil Halle ďalšie zmluvy na natočenie projektov The Program, The Flintstones, Losing Isaiah, Executive Decision,… Za povšimnutie stojí snímka Bulworth z roku 1998. Je to romantická dráma s prvkami komédie. Dej nás zavedie do prostredia politiky, kde všetci nehorázne klamú a snažia sa dostať čo najvyššie na rebríku popularity.

Neskôr sa dostala do pozície, kedy sa “musela” uspokojiť s menej komerčnými filmami ako Why Do Fools Fall In Love či The Wedding (čo však neznamená, že boli horšie). V roku 1999 nadišiel čas, aby získala Halle aj nejaké to ocenenie. Za film Introducing Dorothy Dandridge (do ktorého sa zapojila nielen herecky, ale aj producentsky) obdržala prestížne ocenenia Emmy a Golden Globe. V tom istom roku sa opäť zasnúbila. Vyvoleným bol Eric Benet, úspešný muzikant. V Januári 2001 sa vzali a prežili spolu “dlhé” dva roky, keď sa po niekoľkých aférach Beneta a neskutočnej kríze v októbri 2003, rozviedli. Napriek citovej kríze bola Halle v tomto období jednou z najlepšie platených herečiek v Hollywood. A to už je čo povedať?!

/Pred tým však prežila jednu z najväčších skúšok jej dovtedajšieho života. Vo februári 2000 narazila svojim autom do auta inej osoby, ktorej spôsobila vážne zranenie v oblasti pásu. Z nehody “ušla” do nemocnice, pretože sama mala na hlave zranenia. Po tomto čine ju odsúdili (napriek tomu, že bola po náraze dezorientovaná a nevedela, čo poriadne robí) na 200 hodín verejnoprospešných prác, uložili jej pokutu v hodnote 13, 500 dolárov a k tomu všetkému musí doživotne platiť všetky náklady, ktoré bude daná osoba vo svojej zdravotníckej starostlivosti potrebovať. Čo sa mi zdá dosť prehnané, vzhľadom na to, že nebola opitá ani nič podobné (teda aspoň dúfam ). Nakoniec prišiel rok 2001. Nové milénium prinieslo spŕšku hitov od X-mena cez Swordfish až po Monster´s Ball.

Každý určite nezabudne na Bondovku Die Another Day, za ktorú si vyslúžila najvyššie ocenenie Oscar. A samozrejme snímky ako Gothika, X-man II a Catwoman jej priniesli úspech, o ktorom sníva nejedno mladé dievča. Najnovšie jej filmografiu zdobia filmy Their Eyes Were Watching God, Robots (do ktorého zapredala svoj hlas) a pripravovaný Perfect Stranger, kde si zahrala po boku Bruce Willisa.

Tu sa zatiaľ končí môj príbeh, v ktorom som vám ukázala jeden z mnohých amerických snov. A žije šťastne niekde v Hollywoode až kým…