Gerard ButlerVýrazné lícne kosti maskované niekoľkodňovým strniskom a prenikavý pohľad, ktorému asi žiadna žena neodolá, spolu s dokonale vypracovanou postavou a veľkou charizmou z neho robia ideálneho predstaviteľa drsných akčných hrdinov, no zároveň aj neodolateľných milovníkov v romantických filmoch. Pritom to nie je to až tak dávno, kedy tohto 40-ročného Škótskeho dlháňa ešte skoro nikto nepoznal, dnes už sa však radí medzi najväčšie Hollywoodske hviezdy.

Narodil sa 13. novembra 1969 v Paisley, kde prežil aj väčšinu detstva. Jeho rodičia sa rozviedli keď bol ešte dieťa,a tak ho spolu so starším bratom a sestrou vychovávala matka. Už od skorej mladosti ho zaujímalo herectvo, vďaka čomu sa objavil aj v divadelnom muzikáli Oliver, no prednosť nakoniec dostalo štúdium práv na Glasgowskej univerzite. Po doštudovaní pracoval cez deň v právnickej firme a večer spieval po baroch so svojou rockovou kapelou Speed. Neskôr ho z práce prepustili kvôli problémom s alkoholom.

Život sa mu zmenil v okamihu, kedy sa v jednej londýnskej kaviarni stretol s hercom Stevenom Berkoffom, ktorý mu ponúkol úlohu v divadelnej hre Coriolanus. Netrvalo dlho a rozhodol sa právničinu definitívne zavesiť na klinec a naplno sa venovať herectvu. Na londýnskych divadelných doskách sa objavil vo viacerých zaujímavých úlohách, napr. v spracovaní úspešného filmu Trainspotting alebo v Suddenly Last Summer spolu s Rachel Weisz. Vo filme debutoval v historickej dráme Pani Brownová (1997), po ktorej nasledovali ďalšie malé úlohy v známych ale aj menej známach filmoch – bondovka Zajtrajšok nikdy nezomiera (1997), Harrisonove kvety (2000) a iné.

Prvú hlavnú úlohu získal až v nie veľmi vydarenom horore Dracula 2000 (2000) a potom aj v televíznom filme Attila (2001), kde mohol naplno uplatniť aj svoje fyzické parametre. Týmito filmami sa však nijako zvlášť nepreslávil a tak sa ešte pár rokov objavoval len vo vedľajších úlohách – akčné fantasy Kráľovstvo ohňa (2002), výlet v čase do minulosti v Prúde času (2003), či pokračovanie dobrodružstva Angeliny Jolie ako Lary Croft Tomb Raider: Kolíska života (2003). Popri všetkých týchto veľkorozpočtových produkciách dostal chuť vyskúšať si aj niečo úplne odlišné a výsledkom bol malý film o nepočujúcom chlapcovi a jeho hľadaní vlastného otca pod názvom Milý Frankie (2004). Rovnako ako celý film, ani Butlera neobišli kladné hodnotenia kritiky.

Gerard ButlerVýraznejšie sa však presadil až hlavnou úlohou vo filmovom spracovaní klasiky Fantóm opery (2004) pod taktovkou Joela Schumachera. Nasledovala ďalšia hlavná postava v akčnom dobrodružnom filme Beowulf: Kráľ barbarov (2005), kde opäť ukázal, ako dobre mu to ide s mečom, no dá sa to brať len ako taká príprava na úspešný historický veľkofilm 300 (2006), ktorým sa zaradil medzi akčné hviezdy súčasnosti. Aby sa vyhol zaškatuľkovaniu, rozhodol sa zmeniť žáner aj imidž a objavil sa v úlohe vydieraného otca, ktorému Pierce Brosnan uniesol dcéru v thrilleri Klub vydieračov (2007) a v romantickej dráme P.S.: Milujem ťa (2007). Dlho však v tejto rovine nevydržal a prijal ponuku Guya Ritchieho v akčnej komédii RocknRolla (2008) a ďalšieho akčného hrdinu stvárnil v sci-fi Gamer (2009), kde ho už omrzelo byť len figúrkou v počítačovej hre.

Gerard ButlerKeďže sa ukázalo, že aj romantický žáner mu sedí, neváhal si to zopakovať v komédii Chceš ma, chcem ťa (2009) v úlohe provokatívneho televízneho moderátora. Veľkou zmenou bol thriller Ctihodný občan (2009), kde sa netradične predstavil v zápornej úlohe ako pomstiteľ svojej vyvraždenej rodiny a bojovník proti nespravodlivému súdnemu systému. Najnovšie ho môžeme vidieť v kinách po boku Jennifer Aniston v akčnej komédii Lov na exmanželku (2010), alebo aj počuť v originálnom znení animovaného filmu Ako vycvičiť draka (2010). Zaujímavosťou je, že momentálne pracuje na filme Coriolanus, ktorého divadelná verzia odštartovala jeho hereckú kariéru.

Zdá sa, že Gerarda Butlera čaká ešte veľmi úspešná filmová kariéra, aj keď po štyridsiatke to už s akčnými ale aj romantickými úlohami bude o niečo ťažšie. No už ukázal, že nemá problém adaptovať sa aj do iných žánrov a vážnejších úloh. Určite to nie je typ herca, ktorý by sa len tak vytratil do zabudnutia.