/Muž, športovec, herec, režisér, celebrita, miláčik žien, Casanova, zbohatlík atď. Keby to bola definícia a na jej základe by sme mali určiť o koho ide, asi by sa nám to robilo veľmi ťažko. Pravdou je, že napriek mojej snahe o čo najlepší popis, týchto pár slov v podstate charakterizuje každú druhú osobu v umeleckej branži (aj keď neviem či slovo umelecká branža sa ešte stále dá spájať s tým, čo vidíme dnes). A práve tou druhou osobou je on. Platonická láska mnohých žien a dievčat (verte či nie, aj moja, keď som mala takých desať rokov.)

George Timothy Clooney, fešáčisko jeden, prišiel na svet 6. mája 1961 v Lexingtone (štát Kentucky). Druhé dieťa Nicka a Niny Clooney. Okrem dobrého rodičovského základu sa mohol pýšiť aj pokrvným príbuzenstvom so speváčkou Rosemary Clooney. Nuž hej, rodina je vždy tá najdôležitejšia.

Ako to teda začalo?! Georgov otec Nick sa ako novinár veľa pohyboval vo svete reklamy, televízie, filmu, a tak aj keď mal malý Georgie pať rokov, sám sa objavil v otcovej show nazvanej veľmi príznačne „The Nick Clooney show“. Nebojte sa, nebude nasledovať typický scenár, kedy sa z malého decka stane hviezda.

/Vždy si šiel svojou cestou a nikdy nechcel byť obrazom niekoho. Bol sebavedomý a hrdý na to, kým je a odkiaľ pochádza. Gorgeous George (ako ho prezývajú) študoval na North University Kentucky a vášnivo sa zamiloval do baseballu. Chcel si splniť svoj sen a byť profesionálnym hráčom. To mu však nevyšlo. Od radosti nevedel, čo so sebou, a tak si vybral herectvo. Na konci osemdesiatych rokov bol stále neznámym človekom a ešte viac hercom. Objavoval sa iba vo vedľajších úlohách v seriáloch ako „The Facts of Life“ či „Roseanne“.

Skôr či neskôr musel prísť osudový prielom. Mohli nastať dva varianty. Buď by bol naďalej iba tuctovým hercom alebo by prišla šanca a on by sa dostal do vyššej „ligy“. Kariéra sa mu začala v tom výhodnejšom variante a to vďaka úspešnému seriálu „E.R.“, ktorý u nás poznáme pod názvom Pohotovosť. Mladý doktor si získal srdcia všetkých diváčok (a možno aj divákov) . Úspechy v E.R. mu priniesli nové ponuky na natáčanie. Veľmi vydarené snímky sú určite „From Dusk Till Dawn“ a „One fine day“ (oba z roku 1996), kde si zahral po boku skvelého Quentina Tarantina či charizmatickej Michelle Pffeifer.

Azda najlepším rokom v doterajšom pôsobení Clooneyho bol rok 1997, kedy sa objavil vo viacerých celovečerných filmoch. Jedným z nich bol Batman & Robin, ktorý síce kritika vyhlásila za najhorší z celej série, ale napriek tomu Goerge získal ocenenie, za skvelé stvárnenie Batmana. Určite každému je známy film „The Peacemaker“, ktorý bol natáčaní dokonca na Slovensku. Slogan „This is no a test“ myslím, že hovorí sám o seba dosť.

/Nasledujúci rok (1998) sa objavil na plátne vedľa speváčko-herečky (nikdy neviem či je viac herečka alebo speváčka) Jennifer Lopez v snímke „Out of Sight“ Zahral si tu lupiča bánk Jacka Foleyho, ktorému sa v jeho „povolaní“ darí, až na to, že ho v podstate vždy chytia. Pred tým ako skončí, chce urobiť ešte jednu lúpež. Dej sa zamotáva pri jeho úteku z väzenia, kedy sa stretne s agentkou Karen a v podstate sa dohadujú kto koho uniesol a čo sa bude ďalej diať. Nakoniec ide každý svojou cestou, ale napriek tomu ich to tiahne k sebe.

Každý muž bojuje svoju vlastnú vojnu“ – tú svoju si prežil George vo filme „The Thin Red Line“ ako Kapitán Bosche (skoro ako Bush…uf, žeby náhoda?)

Ak niekto z vás čítal knihu Dokonalá búrka od Sebastiána Jungera tak určite si nenechal ujsť film z roku 2000, ktorý previedol na filmové plátno Wolfgang Petersen a v hlavných úlohách sa objavili hviezdy Mark Wahlberg a samozrejme muž, o ktorom posledných niekoľko minút píšem, George Clooney. Typická dramatická snímka s množstvom vyhrotených situácii a scén. Dej sa odohráva na mory a vykresľuje posádku, ktorá bojuje s nezvyčajne prudkou búrkou, kedy nejde len o udržanie lodi na vode, ale najmä o záchranu vlastných životov.

/Jednoznačne (pre mňa) najlepší film prišiel v roku 2001, kedy sa objavil v trháku Ocean´s Eleven spolu s množstvom hviezd začínajúc od Julie Roberts, končiac pri Bradovi Pittovi. Strhujúci film s veľmi dobre premyslenou zápletkou, ktorý nenechá človeka len tak sedieť v kresle, ale dokonale ho prinúti rozmýšľať a namáhať svoje mozgové bunky. Na prvý diel nadviazal pred dvoma rokmi druhý, čiže Ocean´s Twelve.

Možno by ste už povedali, že by aj stačilo, ale to by ste boli na veľkom omyle. George je zjavne muž činov a mám dojem, že pokiaľ bude schopný premýšľať, tak sa jeho filmov nezbavíme (niežeby som si to priala). V minulom roku sa v našich kinách objavila snímka Syriana, na ktorej sa podieľal tak ako herecky aj producentsky a dokonca získal najvyššie ocenenie Oscara. Bola by som však úplne hlúpa, keby som zabudla na jeho režisérky triumf „Good Night, And Good Luck“ taktiež z minulého roka. George si s týmto filmom brúsil zúbky na niekoľko ocenení, nakoniec mu to nevyšlo celkom podľa jeho predstáv, ale viem si dokonale predstaviť, ako sa v jeho hlave vytvárajú ďalšie bezpochyby úžasné veci. Je to človek, ktorého si vážim nielen ako skvelého herca, ale aj ako výnimočného režiséra, ktorý vie, čo divák chce.

Zo súkromia dokonale pasuje moje prirovnanie Casanova. Mal toľko partneriek, že ich počet by sme len ťažko porátali na dvoch rukách. Z tých hádam najvýznamnejších, je to isto jeho exmanželka Talia Balsam (rozvod v 1992), ale aj Julia Roberts, Renée Zellweger, či Krista Allen.