Celým menom Emily Olivia Leah Blunt prišla na svet 23. februára 1983 do londýnskej rodiny ako posledná zo štyroch súrodencov. Matka pracovala ako učiteľka, otec ako úspešný právnik. Herectvo vyštudovala na Londýnskej univerzite. Za svoj divadelný debut získala cenu Evening Standard ako objav roku. Bola to hra The Royal Family v Heymarketovom divadle, kde účinkovala po boku Judi Dench.

O rok neskôr už hrala Júliu v tragédii Romeo a Júlia na prestížnom divadelnom festivale v anglickom Chichesteri. Pred kamerou debutovala v seriáli Foylova vojna a vidieť sme ju mohli i v televíznych projektoch Henrych VIII. či v obľúbenom Hercule Poirot: Smrť na Níle. Viac na seba upútala pozornosť ako nespútaná Tamsin v lesbickej dráme Moje leto lásky (My Summer of Love, 2004).

Jej talent si všimol režisér David Frankel a obsadil ju do svojej komédie Diabol nosí Pradu (The Devil wears Prada, 2006) ako sekretárku Meryl Streep. Po tejto úlohe mala Emily zarobené na hviezdnu budúcnosť. Na pľaci sa spriatelila s Anne Hathaway a blízkymi si ostali dodnes. Začala sa čoraz častejšie objavovať ako partnerka zvučných hereckých mien typu Toma Hanksa v Súkromnej vojne pána Wilsona (Charlie Wilson´s War, 2007).

V roku 2009 stvárnila kráľovnú Viktóriu v oceňovanom koprodukčnom filme Mladá Viktória (Young Victoria, 2009). Bola prvou voľbou režiséra Jona Favreau do úlohy Čiernej vdovy v megahite Iron Man 2 (2010), no kvôli vyťaženému rozvrhu musela odmietnuť. Hviezdila s Beniciom Del Torom a Anthonym Hopkinsom vo veľkorozpočtovom dobovom horore Vlkolak (The Wolfman, 2010) či v otrasnej prerábke Gulliverových ciest (Gulliver´s Travels, 2010) s Jackom Blackom.

Godzilla (2014)

Oveľa lepšie dopadlo pútavé mysteriózne sci-fi Správcovia osudu (The Adjustment Bureau 2011), kde hrala tanečnicu po boku Matta Damona. V roku 2011 si Emily vybral sám Yves Saint Laurent ako predstaviteľku novej ženskej vône Opium. Komerčný úspech dosiahla i úlohou vo filmových Muppets (The Muppets, 2011), kde sa po zbabraných Gulliverových cestách opäť stretla s hercom Jasonom Segelom. Detskému divákovi bola určená i animovaná komédia Gnomeo a Júlia (Gnomeo & Juliet, 2011), v ktorej prepožičala svoj hlas Júlii. S legendárnou veronskou láskou už vo svojej kariére mala bohaté skúsenosti. Úspešný rok zakončila poetickou komédiou Lososy v Jemene (Salmon Fishing in the Yemen, 2011) režiséra Lasse Hallströma. Hereckým kolegom jej tu bol Ewan McGregor.

V roku 2012 sa do tretice pracovne stretla s Jasonom Segelom v bláznivej romantickej komédii Zásnuby na dobu neurčitú (The Five-Year Engagement, 2012). Celosvetový úspech zaznamenalo temné sci-fi o časových slučkách Looper (2012), kde tvorila hviezdne obsadenie spolu s Brucom Willisom a jeho mladším ja v podobe Josepha Gordon-Levitta. Jej farmárka Sara, ktorá komunikuje pomocou zelených blikajúcich žabiek ostane v pamäti fanúšikov na dlho.

Momentálne ju môžeme na veľkom plátne zazrieť po boku Toma Cruisa vo vynikajúcom akčnom sci-fi Na hrane zajtrajška (Edge of Tomorrow, 2014). Stvárnila tu výbojnú vojačku s hrošou kožou Ritu Vrataski, ktorá Cruisovi pripraví nejednu ťažkú situáciu. Touto rolou si naplno uzurpuje pole akčných hrdiniek, ktoré v minulosti patrili Cameron Diaz či Angeline Jolie. Akčné sci-fi Emily veľmi pristane, a vzhľadom na jej vek (aktuálne 31 rokov) dúfam, že v tomto žánri ešte minimálne dekádu vydrží.

Godzilla (2014)

Vo svojom voľne rada spieva, hrá na čelo, chodí do hôr alebo na bicykel. V detstve bojovala s koktaním, ktoré prekonala vďaka herectvu. Mala trojročný vzťah s kanadským spevákom Michaelom Bublé. V roku 2010 sa vydala za herca Johna Krasinskiho. Tento rok vo februári sa im narodila dcéra Hazel. Medzi jej herecké vzory patrí Nicole Kidman, Emma Thopson a Meryl Streep. S poslednou menovanou sa stretáva znovu v aktuálne nakrúcanom komediálnom fantasy muzikále Into the Woods. Streep si v tejto adaptácii úspešného broadwayského muzikálu zahrá zlú čarodejnicu, ktorá má v úmysle uškodiť obľúbeným rozprávkovým postavám. Emily stvárni známu pekárovu ženu a uvidíme v ňom i spievajúceho Johnnyho Deppa.

Emily Blunt v sebe mieša krásu a krehkosť baletky spolu s neohrozenosťou protipancierovej vojačky. To ju robí výnimočnou a atraktívnou nielen pre romantické bláznenia, ale i pre ťažkotonážne sci-fi. Vzhľadom na jej univerzálnosť patrí k najvyhľadávanejším herečkám Hollywoodu. Horím zvedavosťou, akými hereckými polohami nás prekvapí do budúcna. Možno sa nakoniec nechá ukecať aj na nejakú tú komiksovú polobohyňu. Predpoklady na to dievča má.