Edward Zwick

Dalibor Šerfel
Profil

Edward ZwickAko režisér má na svojom konte viacero výborných filmov, stačí spomenúť výpravné epické snímky Legenda o vášni či Posledný samuraj (pri ktorej je aj autorom scenára). Najväčší úspech však paradoxne dosiahol na poste producenta, keď si v roku 1998 odniesol Oscara za film Zamilovaný Shakespeare.

Edward Zwick uzrel svetlo sveta 8. októbra 1952 v Chicagu. Vyštudoval AFI konzervatórium v Los Angeles. Po škole pracoval ako reportér a redaktor pre The New Republic a Rolling Stone. V roku 1976 začal pracovať v televízii ako scenárista, režisér a producent seriálu Family. Na tejto mydlovej opere spolupracoval do roku 1980. O dva roky neskôr natočil televízne filmy Paper Dolls o modelingovej a kozmetickej dynastii a komédiu Having It All. Rok nato nasledoval ďalší televízny film Special Bulletin. Táto nízkorozpočtová dráma skúmala, ako môže stanica miestnych správ reagovať na hrozbu nukleárnej vojny. Zwick pre zachovanie realistickosti točil film na videozáznam a dostalo sa mu nadšených ohlasov kritiky, dokonca získal aj humanitárnu cenu za odvahu vyzdvihnúť morálne otázky o použití médií v našej mediálnej kultúre.

Prešli ďalšie tri roky, kým Edward Zwick natočil svoj prvý celovečerný film. Išlo o romantickú komédiu O včerajšej noci s Demi Moore a Robom Loweom v hlavných úlohách o večnom sukničkárovi Dannym, na ktorého tiež raz dojde a zaľúbi sa do úspešnej Debbie. Prvého výrazného úspechu sa dočkal v roku 1989 vďaka dráme z čias americkej občianskej vojny Glory. Išlo o sfilmovanie skutočného príbehu prvého čisto černošského vojenského pluku, ktorému velil syn vplyvného politika Robert Shaw (Matthew Broderick) a ktorého členmi boli aj seržant John Rawlins (Morgan Freeman) a bývalý otrok Trip (Denzel Washington). Zwick bol za réžiu nominovaný na Zlatý Glóbus.

Edward Zwick

Po neúspešnej road-movie v štýle Thelmy a Louise Leaving Normal v roku 1992 opäť zabodoval o dva roky neskôr filmom Legenda o vášni. Traja bratia, Alfred, Samuel a Tristan, narukujú do armády počas 1. svetovej vojny. Najmladší Samuel zahynie a Alfred vyviazne ťažko ranený. Tristana (Brad Pitt) po návrate domov čaká okrem otca (Anthony Hopkins) aj Samuelova snúbenica (Julia Ormond), do ktorej sa vášnivo zamiluje. Pre Zwicka to znamenalo druhú nomináciu na Zlatý Glóbus.

Aj naďalej ho lákali drámy, ktoré poznačili rôzne vojnové konflikty. Tentoraz si však pre námet zašiel len do blízkej minulosti. V Odvahe pod paľbou (1996) išlo o vojnu v Perzskom zálive. Kapitánka Karen Waldenová (Meg Ryan) má získať Medailu cti In memoriam. Dôstojník Serling (Denzel Washington) dostáva za úlohu zistiť okolnosti jej úmrtia a počas vypočúvania členov jej jednotky postupne vyplávajú na povrch zaujímavé skutočnosti. Po ďalších dvoch rokoch nasledoval Stav ohrozenia, ktorý dnes pôsobí mierne vizionársky. Teroristi arabského pôvodu podniknú útoky na New York a čeliť sa im snaží šéf protiteroristického oddelenia FBI Hubbard (Denzel Washington) spolu s agentkou CIA, špecializujúcou sa na blízky východ, Elise Kraftovou (Annette Bening).Trochu inými prostriedkami sa s teroristami snaží bojovať generál Devereaux (Bruce Willis).

Edward_Zwick

Po dlhšej pauze, kedy sa venoval hlavne produkcii, za ktorú slávil úspechy vďaka filmom Zamilovaný Shakespeare a Traffic sa v roku 2003 vrátil na režisérsku stoličku filmom Posledný samuraj. V ňom sa vybral opäť do histórie, presnejšie do Japonska v roku 1870, keď tam zúrila občianska vojna medzi cisárovými vojskami a samurajmi, ktorí odmietali dobrovoľne vydať svoje územie. Cisárovi prichádza pomôcť veterán americkej občianskej vojny , kapitán Nathan Algren (Tom Cruise), ktorý prináša nové zbrane a učí japonských vojakov používať ich v boji. Počas prvej zrážky oboch znepriatelených strán sa Algren dostane do samurajského zajatia a ako spoznáva ich život, postupne sa pridáva na ich stranu. Momentálne prichádza do kín jeho zatiaľ posledný film Krvavý diamant, ktorý si berie na mušku nelegálnu ťažbu diamantov v Sierra Leone, v čoho dôsledku zomrelo mnoho miestnych obyvateľov.

Pri filmoch Edwarda Zwicka sa dá vždy spoľahnúť na silný príbeh, ktorý býva pod jeho taktovkou aj veľmi zručne natočený. Verím, že v tomto nesklame ani svojimi ďalšími filmami.


Fest Anča 2023