/Skinhead, schizofrenik, psychopaticky miništrant, drogový díler, právnik, businessman, agent FBI, lupič, poctivý mládenec, hazardný hráč, kňaz a kráľ s maláriou. Zoznam rolí, ktoré hral Edward Norton je naozaj pekne rozmanitý, figuruje v ňom aj rozporuplné úloh, ktorým sa Norton vôbec nevyhýba. Možno že aj preto je asi jeden z najlepších charakterových hercov v súčasnom Hollywoode a záruka pre režisérov, že keď mu zveria nejakú rolu, o jej perfektne stvárnenie sa nemusia vôbec báť. Navyše, Norton si svoje úlohy vždy veľmi dôkladne vyberá a viaceré jeho filmy sa už stihli stať kultovými, čo zaručuje úspech u publika aj u kritiky.

Malý Eddie sa narodil dňa 18.8.1969 v americkom Bostone rodičom Edwardovi a Robin. Otec povolaním právnik a matka učiteľka. Edward tak vyrastal v dobrých životných podmienkach a už od malička bol fascinovaný filmom. Jeho najobľúbenejší herci v tom veku boli Robert De Niro a Dustin Hoffman. Už na strednej škole sa začal venovať amatérskemu herectvu, ale jeho plány stať sa hercom na chvíľu zhatila túžba rodičov, aby mal vysokoškolský diplom. A tak vyštudoval na univerzite v Yale históriu. Po promovaní odišiel na chvíľu pracovať ako konzultant do firmy svojho starého otca v Japonsku, kde sa naučil plynule rozprávať po japonsky. Po návrate sa ale Edward začal už naplno venovať svojej hereckej kariére. Začínal ako väčšina hercov v divadle, ale pokúšal šťastie aj vo filme pomocou rôznych konkurzov. Pri jednom z nich objavili jeho skrytý talent a blesková kariéra sa mohla začať…

/Tou veľkou príležitosť bol konkurz na thriller z právnického prostredia – Prvotný strach (Primal Fear – 1996). Norton sa vďaka svojmu chlapčenskému zjavu výborne hodil na rolu psychopatického miništranta vo filme o vražde arcibiskupa so zložitým pozadím zločinu. Konkurz vyhral, aj keď ešte nemal veľké skúsenosti s herectvom (navyše úlohu odmietol Leonardo Di Caprio). A vo filme zažiaril natoľko, že úplne zatienil hviezdu filmu, skúseného herca menom Richarda Gere. Za túto svoju úplne prvú úlohu získal nomináciu na Osacra (!) a dokonca si odniesol aj Zlatý Glóbus. Talent mladého herca začali hneď využívať renomovaný režiséri, konkrétne Woody Allen v Všetci hovoria: Milujem ťa a Miloš Forman v Ľud verzus Larry Flynt (hral tam advokáta Flynta). A nová hviezda herectva si tento raketový štart rozhodne zaslúžila.

V roku 1998 si najprv zahral hazardného hráča vo filme Hráči (Rounders) spolu s vynikajúcimi hercami ako Matt Damon, John Turturro, John Malkovich a Martin Landau. Po tomto filme sa ale začal pilne pripravovať na svoju ďalšiu rolu, pre ktorú musel pribrať asi 15 kilogramov svalovej hmoty. Tony Kaye ho totiž obsadil vo svojom novom filme Kult hákového kríža (American History X) do úlohy neonacistu (mal na tele aj rôzne tetovania, napríklad hákový kríž), ktorý sa dostane do väzenie, kde trochu pozmení svoje názory. V tomto trochu kontroverznom filme Norton znova exceloval, za čo si vyslúžil ďalšiu nomináciu na Oscara.

/Kniha Chucka Palahniuka Klub bitkárov sa stala predlohou pre ďalší film Davida Finchera, ktorý si do hlavnej úlohy Jacka vybral práve Edwarda Nortona. Ten spolu s Bradom Pittom bravúrne zahrali svoje party v tejto zvláštnej výpovedi o ľudskej spoločnosti plnej vizuálnej fines. Film sa hneď po svojom uvedení stal kultom aj keď sa vyskytli hlasy aj proti filmu, že propaguje násilie a podobne. Ďalšej popularite Nortona to ale ani trochu neuškodilo…

Po takýchto vážnych témach natočil v roku 2000 Norton oddychovú romantickú komédiu Kňaz, rabín a blondínka, ktorú dokonca aj režíroval. Herecky mu pomáhali Ben Stiller a Jenna Elfman. K tým ťažším témam sa ale po dvoch rokoch vrátil, keď stvárnil hlavnú úlohu vo filme Spikea Lee25. hodina o drogovom dílerovi, ktorý má pres sebou posledných 24 hodín života na slobode, pokým pôjde do väzenia. Musí si vysporiadať život, stretnúť sa s kámošmi, rozlúčiť s priateľkou a otcom. Režisér Lee opäť skvelý, Norton takisto.

/V tom istom roku ešte stihol mať menšiu úlohu vo filme svojej priateľky Salmy Hayek Frida a v tretej časti príbehov o Hannibalovi „Kanibalovi“ Lectrovi (Červeny drak) sa stal protivníkom Anthonyho Hopkinsa ako agent FBI. Ani v jednom z týchto filmov nejako výrazne nezažiaril, čo sa dá pochopiť, veď nemusí sa každá rola vydariť. V roku 2003 sa objavil v pohodovom lupičskom filme Lúpež po taliansky, kde hral hlavnú zápornú postavu, ktorú ani nemusel veľmi hrať, keďže nemal až tak veľa príležitosti sa ukázať. Jeho zatiaľ posledným filmom je minuloročné Kráľovstvo nebeské, kde hral malomocného kráľa Baldwina, takže počas celého filmu mal na tvári masku, čo mu ale vôbec nebránilo aby ukázal svoje kvality.

Norton vo svojom voľnom čase hrá na gitaru, počúva napríklad Radiohead a číta knihy. Popritom sa venuje behaniu, fotografovaniu a natáčaniu filmov. Snáď sa môžeme tešiť na ďalšie skvelé herecké výkony.