Eddie MurphyNarodil sa 3. apríla 1961 v Brooklyne štát New York. Jeho otec pracoval ako policajt a mama Lillian ako telefónna operátorka. Keď mal však malý Eddie tri roky, rodičia sa rozviedli a on ostal spolu s bratom Charlesom s mamou bývať v Brooklyne. Veľkou tragédiou v jeho živote bola náhla smrť otca, ktorého zabila nová priateľka, keď mal Eddie iba osem rokov. Onedlho si mama Lillian našla nového muža a neskôr sa za neho vydala. Spoločne s novým nevlastným otcom a bratom sa odsťahovali na ostrov Long Island. Bola to časť New Yorku, kde bývala poväčšine stredná vrstva obyvateľstva bielej rasy, takže nová čierna rodina vyvolávala značné rozpaky a nevraživosť. Musel sa naučiť predstierať v určitých situáciách hluchého a dokonca až slepého, len aby nevyvolal konflikty. Bola to dobrá škola života, ktorá ho naučila mnohým veciam. Jednou z nich bolo zistenia, že zo všetkého zlého sa dá vyťažiť niečo dobré, a tak aj urobil. Snažil sa poskytnúť okoliu to, v čom bol najlepší. Humor. Smiech a radosť boli predsa odjakživa zaručeným „pojítkom“ ľudí.

Na strednej „Rooseveltskej“ bol permanentne menovaný za najobľúbenejšieho študenta. Vedel zahrať všetko a rozosmiať tým dokonca aj samotných učiteľov. Zdá sa však, že jeho prvotné ambície neboli tak celkom hereckého charakteru. Založil si RnB kapelu, s ktorou chcel preraziť. Nepodarilo sa, a tak sa radšej vrátil k tomu, čo mu bolo najvlastnejšie. Humoru. Začal vystupovať po baroch a rôznych podnikoch, kde bral za noc 25 – 30 dolárov, čím si privyrábal na financovanie Nassau Community College v New York. Vcelku rýchlo si urobil vlastné meno a ako mladý takmer dvadsaťročný muž dostal pozvánku do populárneho programu Saturday Night Live. Získal si publikum, divákov, aj samotný produkčný team a stal sa tak jedným najobľúbenejším komikom.

Na hudbu nikdy celkom nezanevrel a to sa mu vyplatilo v nasledujúcich rokoch. V roku 1982 nahral live album v The Comic Strip a o rok neskôr vyhral dokonca ocenenie Grammy za najlepšie komediálne LP. Do konca osemdesiatych rokov si pekne zarobil na svojich hudobných produkciách.

Ale vráťme sa späť k hereckej stránke jeho osobnosti. Rok 1982 bol tak trochu prelomovým, pretože Murphy získal svoju prvú rolu v celovečernom filme 48 Hrs. Nasledovali dve skvelé komédie Trading Places a Beverly Hills Cop.

Eddie Murphy

V roku 1986 sa objavil vo filme Golden Children po tom, ako Mel Gibson na poslednú chvíľu vycúval z natáčania a nepodpísal zmluvu. Eddie ako detektív odchádza do Tibetu, aby našiel stratené „zlaté dieťa“. Celý príbeh je popretkávaný Murphyovským humorom a trošku mystickými a zázračnými prvkami. Nasledovalo pokračovanie Policajta z Beverly Hills a všeobecne známa komédia Coming to America o namyslenom africkom princovi, ktorý prichádza do Ameriky, aby si našiel nevestu.

Eddie si dobre uvedomoval, že je niečím výnimočný. Má svoj štýl, osobnosť a ľuďom sa to páči. Preto sa v 1989 rozhodol pre celkom vlastný filmový projekt. Nielenže sa stal hviezdou, režisérom, ale dokonca napísal aj scenár. Hovorím o filme Harlem Nights, teda príbehu z prostredia tých najväčších gangstrov v dvadsiatych rokoch. Na nasledujúcich pár rokov sa stal Murphy nezastaviteľným mužom. Jeho kariéra sa rozbehla na plné obrátky, hral v jednom filme za druhým. Okrem toho sa zapísal ako slušný režisér a scenárista, čo zaťažovalo jeho osobu ešte väčšmi. Ale niežeby si Eddie sťažoval. Ak niekto robí to, čo miluje, nemôže byť predsa nespokojný.

Jeho súkromný život dostal tiež pekne zabrať. Teda ak je výraz „zabrať“ tým správnym. Ženy, úspešné i menej, nelenili a snažili sa ulapiť tohto žiadaného herca. V skorých osemdesiatych rokoch bol zasnúbený so študentkou biológie Lisou Figueroa, ich vzťah sa však neskončil pred oltárom. Nasledovali ženy ako Nicolle Radar, Paulette McNeely a Tamara Hood, s ktorou má syna Christiana. V 1988 stretol Nicole Mitchell, s ktorou má teraz štyri deti a spoločne žijú v rezidencii v New Jersey.

Avšak späť k filmom. Ako u každého aj Murphy bol raz hore a potom zrazu dole. Keď sa to tak vezme jeho kariéra začala veľmi rýchlo a napodiv celkom ľahko. Zažiaril, zapáčil sa a zrazu mal ponuky. No deväťdesiate roky nepriniesli až také senzácie, akoby sme čakali. Filmy ako Boomerang, The Distinguished Gentleman, Beverly Hills Cop III či Vampire in Brooklyn sú len veľmi slabými počinmi, a tak rýchlo ako vznikli, aj zanikli. Málokto by si spomenul na jeden z nich, keby mu niekto povedal názov. Mnohí si dokonca mysleli, že týmito snímkami sa Murphyho kariéra definitívne skončí. Neskončila.

Eddie Murphy

Prišiel rok 1997 a s ním aj také malé – veľké vykúpenie, film The Nutty Professor. Streštená komédia o vynaliezavom profesorovi, ktorý vynájde látku, vďaka ktorej sa z obézneho muža stane celkom chudý a atraktívny fešák. Medzi tým sa zamiluje do krásnej Carly, ktorá jeho náklonnosť opätuje. Ale samozrejme práve vtedy, keď je štíhly. Eddie bol za svoj výkon nominovaný na Golden Globe.

Pár cien zhrabol Murphy v roku 1998 za Dr. Dolittle, kedy sa stal miláčikom nielen zvierat, ale najmä detí. Ide predsa o nenáročnú rodinnú komédiu, kde nemožné sa stáva reálnym a Eddie je druhou Arabelou, ktorá rozumie reči zvierat. Za spomenutie stojí snímka z 1999 – Life, ktorá je zrejme jedným z najvydarenejších dovtedajších Murphyho filmových projektov. Ide o príbeh dvoch zločincov, ktorí až vo väzení pochopia skutočnú cenu života. Odborníci radi nazývajú takýto typ snímky komediálna dráma.

Ak ste milovníkmi paródií a totálne uletených komédií, tak dávam do vašej pozornosti film Bowfinger (1999). Aj keď by sa to nemuselo zdať, ide o film založený na skutočnosti, pretože podobný kúsok sa v 1927 podaril jednému ruskému filmárovi. A o akom kúsku to tu píšem? Pán Bowfinger (Steve Martin) je nie príliš populárny režisér, ktorý by rád prerazil medzi špičku. Ale…no nie je to práve najjednoduchšie. Jedného dňa mu skrsne v hlave „geniálny“ nápad. Natočí film so skutočnou hviezdou (Eddie Murphy) bez toho, aby to vedela. Možno zaujímavým elementom je, že scenár napísal samotný herec Steve Martin, vskutku nezvyčajný nápad.

Eddie Murphy

Nástupom roku 2000 Murphy zopakoval úlohu uleteného profesora v pokračovaní Nutty Professor II: The Klumps a hneď po tom zase doktora hovoriaceho so zvieratami v Dr. Dolittle II. Ešte možno viac uletená komédia ako bola Bowfinger je snímka Showtime (2002), kde si Murphy zahral po boku Roberta De Niro. Dvaja celkom odlišní ľudia – policajti sú nasilu pridelení do jedného teamu. Aby to nestačilo, všetky ich počiny sú natáčané a púšťané v televízií ako nová reality show.

Ďalšia rodinná „pohodovka“ s názvom Daddy Day Care uzrela svetlo sveta v roku 2003. Starý známy námet otcov v domácnosti a ich počiatočnej neschopnosti zvládnuť deti i chod ich domovov autori využili a jednoducho previedli do podoby filmovej. Požičajte si to z požičovne ak k vám majú prísť na návštevu malí „svišti“ a máte po starostiach.

A napokon zrejme to najlepšie, čo sa Eddiemu podarilo dodnes vyprodukovať. Rok 2006 a skvelý muzikálovo ladený film Dreamgirls, ktorý berie ocenenia kadiaľ chodí. Príbeh speváckeho černošského tria, ktoré prežíva vzostupy i pády, s úžasným hereckým obsadením a ešte lepšou hudbou. Niet divu, že Eddie si vyslúžil aj samotnú nomináciu na Oscara a vyhral Golden Globe za vedľajšiu úlohu. Po jeho boku si zahrali známe osobnosti filmového i hudobného sveta ako Beyoncé Knowles, Jamie Foxx či Jennifer Hudson (ktorá podala úplne dokonalý výkon a všetky ceny, ktoré získali si naozaj zaslúžila).