Danny DeVito

Lenka Čepková
Profil

Danny DeVitoMalý muž s veľkým talentom. Lepšia charakteristika snáď ani neexistuje. Daniel Michael DeVito sa narodil 17. novembra 1944 v Ashbury Park (New Jersey). Vyrastal v katolíckej rodine a ani omylom neuvažoval, že by mohol byť hercom (nieto ešte svetoznámym). Začínal ako kozmetik v sestrinom salóne krásy. Všetci ho poznali pod prezývkou „Mr. Danny.“ Jeho ďalšie kroky síce smerovali do divadla, ale rozhodne nie ako Danny-herec, ale ako Danny-maskér. Osud si však s nami robí, čo sa mu zachce a práve na tomto mieste sa v „malom mužíkovi“ (meria iba 156 cm) zrodila herecká túžba. Prihlásil sa na New York’s American Academy of Dramatic Arts a začal tak pomaličky dláždiť svoju cestičku za slávou. Svoj debut zaznamenal v projekte z roku 1968 „Dreams of Glass“, kde síce stvárnil iba malú rolu, ale aj to bolo niečo. Po tejto skúsenosti dal prednosť radšej zákulisnej filmovej tvorbe. Zaujímala ho práca režiséra, producenta, scenáristu, kameramana,…slovom všetko, čo sa dialo za kamerou. Tu sa dokonca stretol aj so svojou láskou, herečkou Rhea Perlman, s ktorou sa v roku 1982 zosobášil.

Späť na plátno sa vrátil v 71-vom v komédií „La Mortadella“, kde si zahral po boku talianskej bohyne filmového sveta – Sophie Loren. Spolupráca s Talianmi ho zrejme veľmi bavila, a tak o dva roky neskôr sa objavil v koprodukcii s názvom „Scalawag“. Veľký prelom prišiel v 1975, kedy dostal rolu Martiniho vo Formanovom Oscarmi ovenčenom titule „One Flew Over the Cuckoo’s Nest“ (len pre zaujímavosť, film bol nominovaný v deviatich kategóriách, pričom až päť sa mu úspešne podarilo skutočne získať.) Napriek úspešnosti snímky, za hviezdu bol pasovaný Jack Nicholson (v hlavnej úlohe) a nie Danny DeVito, takže v jeho profesionálnom živote to neurobilo žiadne neočakávané zmeny. Ďalšie roky účinkoval napríklad v sitcome „Taxi“ alebo vo filme s názvom „Goin´ South“, čo však neboli role, ktoré by ho nejako extrémne preslávili.

Azda najlepšie sa zapísal do filmovej histórie v osemdesiatych rokoch. Objavil sa po boku známeho Michaela Douglasa vo filmoch „Romancing the Stone“ (1984) či „The Jewel of the Nile“ (1985). Svoju titulnú rolu si vychutnal v „Ruthless People“. Ide o komédiu plnú skvelého humoru. Bohatému Samovi Stoneovi unesú ženu, ale on sa vôbec nechová ako smútiaci manžel. Naopak smeje sa a priam oslavuje jej zmiznutie. Nie je ani omylom ochotný dať únoscom, čo i len cent za jej navrátenie a už vôbec ho nezaujímajú vyhrážky o zabití manželky. Danny si tu zahral so skvelou herečkou Bette Midler a rozhodne je to komédia, ktorá srší nákazlivým vtipom.

Veľmi rozporuplný je jeho režisérsko-herecký projekt z 1987 – „Throw Momma from the Train“. Jedni ho chvália, iní zahrabávajú pod holú zem. Ťažko však súdiť podľa názorov iných ľudí. Každý máme svoj vkus, každému sa páči niečo iné. Asi najlepšie by bolo pozrieť si to, však?

Danny DeVito

Keď napíšem názov „Twins“ (1988) asi mnohí z vás budú vedieť o čo ide. Vo filme sa stretávajú dvaja trošku bizarní súrodenci – dvojičky – drobný Danny DeVito a velikánsky Arnie Schwarzenegger (obaja sú výsledkom genetického pokusu a po mnohých rokoch sa rozhodnú nájsť ich skutočnú matku). Od začiatku je jasné, že nepôjde o žiadnu hlbokomyseľnú drámu, ale naopak veľkú paródiu s prvkami pravej filmovej recesie, ktorá sa v súčasnosti veľmi rozvinula a nabrala trošku podivný smer (ale o tom inokedy).

Deväťdesiate roky priniesli jeden film za druhým. Pozícia Dannyho sa upevňovala a stabilizovala. Už nebol maskérom, nevýrazným hercom, ani obyčajným mužom. Stal sa z neho Mr. DeVito, ktorý si role mohol vyberať. A tak začal s kriminálnou komédiou „Other People´s Money“, kde sa predstavil ako excentrický, ale okúzľujúci chlapík, ktorému nikto nedokázal odolať. 1992 si zahral v „Batman returns“, čo som ani ja nevedela. Stvárnil zlého tučniaka, ktorého rodičia opustili hneď po narodení a poslali ho po rieke do kanalizácie. Tam strávil celý svoj život a celkom zatrpkol voči ľuďom. Stáva sa tak jedným z mnohých nepriateľov Batmana, ochrancu ľudí. Okrem iného sa tu objavil Michael Keaton ako samotný Batman a úžasná Michelle Pfeiffer v roli Catwoman.

Rok 1993 priniesol skvelú komédiu, ktorú permanentne vídame v predvianočnom čase na našich televíznych staniciach – „Look Who´s Talking Now 3“. Áno, nemýlite sa, keď tvrdíte, že hlavné úlohy stvárnili predsa (moja obľúbená) Kirstie Alley a Johny Travolta a o žiadnom DeVitovi tam nebolo ani chýru – ani slychu. ALE! Čo robí tento film, takým zábavným? Nie sú to práve skvelé komentáre nemých miláčikov Daphne a Rockyho? A práve svoj hlas zapožičal Danny nebojácnemu psíkovi Rockymu.

Danny DeVito

Do vojenského „sa obliekol“ Danny v komédii „Renaissance Man“, kde sa ako učiteľ dostáva z núdze cnosť do vojenského prostredia. Tu má na starosti triedu vojakov, ktorí nemajú práve v láske učenie a už vôbec nie literatúru (o Shakespearovi ani nehovoriac). Počiatočné problémy, vystriedajú hodiny plné vedomostí a duchaplných rozhovorov. Film ukazuje armádu z celkom iného uhla a nie len ako bandu bojachtivých chlapov bez mozgu a vzdelania.

Naozaj „rodinným podnikom“ bol film z 96-teho – „Matilda“. Danny ho režíroval, hral jednu z hlavných rolí, a okrem iného jeho partnerku stvárnila jeho skutočná partnerka Rhea Perlman. Inak je to úplne priemerná komédia, dalo by sa povedať film pre deti a mládež o dievčatku – Matilde, ktorá napriek príšerným rodičom, chce byť múdra a sčítaná. Podarí sa jej to? No čo myslíte?

„Nice planet. We’ll take it!“ Alebo inak „Mars Attacks“ – sci-fi prešpikované filmovými hviezdami od Dannyho až po Glenn Close či Jacka Nicholsona. Boj pozemšťanov a mimozemšťanov, kto by asi tak mohol vyhrať? Dobrá otázka…

V nasledujúcich rokoch dominujú v jeho filmografii tituly ako „L.A. Confidential“ S Russellom Crowenom, Kevinom Spaceym a Renée Russo; „The Rainmaker“ na čele s Matom Damonom; „Herkules“, kde opäť raz prepožičal svoj hlas jednej z kreslených postavičiek. Za spomenutie určite stojí trošku zvláštna snímka z 1999 „Man on the Moon“. Na jednej palube sa ocitli hneď tri veľké osobnosti z filmového sveta – Jim Carrey, Miloš Forman a Samotný Danny. Vypovedá životnú cestu Andyho, ktorý má od malička výnimočný dar – rozosmievať ľudí. Je skvelým komikom, ale rovnako, vážne chorým človekom. Film je výnimočný, aj keď pre mnoho ľudí príliš zvláštny a abstraktný. Za Andyho vyhral Jim Golden Globe a Miloš Forman, ako najlepší režisér, sa dočkal ocenenia na festivale v Berlíne (odniesol si Silver Bear).

Danny DeVito

Ale vráťme sa k mužovi, kvôli ktorému robím tento profil. Rok 2000 a podivná komédia s názvom „Drowning Mona“, kde je mŕtvola, ale miesto toho, aby sa zaoberali, kto ju zabil, rozmýšľajú, kto to neurobil. Danny ako policajt, predstava za milión.

V nasledujúcich rokoch (aj keď sa to možno nezdá) sa Danny objavoval zväčša iba vo vedľajších úlohách. Pravým dôkazom toho sú filmy „Heist“, „Anything Else“, „Big Fish“, „Be Cool“,…Neviem, prečo to tak je, ale azda má k tomu Danny nejaký dôvod. Úctyhodný je však počet filmov, ktoré natočí v priemere za rok. Sú to tri až štyri snímky, čo je naozaj slušné. Rok 2006 bol pre neho dozaista úspešný. Na konte má hneď niekoľko titulov. „Deck the Halls“ – vianočná „rodinovka“ o tom, kam až môže zájsť nevinná súťaž susedov v zdobení svojich príbytkov. Ďalším dielom je „Even Money“, kriminálna dráma s Kim Basinger v hlavnej úlohe. Malá úloha v „Relative strangers“ a napokon „The OH in Ohio“ – jemne korenistá komédia s Mishou Barton, Paulom Ruddom a Parker Posey.

Báť sa toho, že by Danny prestal účinkovať vo filmoch je celkom zbytočné, ale predsa len to už asi nebude to, na čo sme u neho boli zvyknutí. Zdá sa, že jeho počiatočný úmysel (robiť v zákulisí) nakoniec dostáva svoju príležitosť. Uvidíme, ako to sa to bude vyvíjať.