Colin_FirthTento divadelný, televízny a predovšetkým filmový herec sa narodil 10.9.1960 v Grayshotte (Hampshire, Anglicko). Rodičia, obaja vysokoškolskí profesori, žili najprv v Nigérii, no keď mal Colin päť rokov sa opäť presťahovali do Anglicka. Už odmala prejavoval záujem o herectvo, dva roky navštevoval The Drama Centre v Londýne, kde ho aj objavili práve vo chvíli, keď hral Hamleta. Jeho prvá profesionálna rola bola na divadelných doskách v hre Another Country (Julian Mitchell, 1981), kde si zahral postavu Bennetta. V roku 1984 hral vo filmovom spracovaní tejto hry, no už ako Tommy Judd (spolužiak Benneta), Benneta pre zmenu hral Rupert Everett.

Potom po niekoľkých menej úspešných filmoch prišla rola Valmonta, vo filme s rovnomerným názvom, ktorý natočil Miloš Forman ako adaptáciu na známy román Nebezpečné známosti. Existuje veľa spracovaní, ale toto sa aj vďaka Colinovej charizme a šarmu považuje za jedno z najlepších. Príbeh sa odohráva v barokovom Francúzsku, kde sa vdova staví so svojim milencom, že ak zvedie mladú, vydatú a vznešenú Madam de Tourvel (Meg Tilly), môže si s ňou robiť čo chce. Situácia sa Valmontovi vymyká z pod kontroly vo chvíli, keď sa do Madam de Tourvel skutočne zaľúbi.

Nasledovali filmy ako Krídla lásky (1990), kde si zahral spolu s Petrom O´Toolom jednu z hlavných rolí a Hodina prasaťa (1993). Rok 1995 pre neho znamenal úspech. Televízia BBC natočila minisériu s názvom Pýcha a predsudok, adaptáciu úspešného románu Jane Austenovej. Colin ako Mr. Fitzwilliam Darcy, ktorý na prvý pohľad predstavuje arogantného a chladného muža, sa zaľúbi do Elizabeth (Jennifer Ehle), ktorá žije so svojimi rodičmi a štyrmi sestrami. Vzoprie sa matkinej vôli a nechce si zobrať muža, ktorého jej vybrala a čelí spoločnosti, v ktorej vládne pýcha a predsudok, ale nakoniec príde na to, že nie všetko je také, aké sa to zdá byť. Seriál bol v Anglicku veľmi úspešný.

Colin_Firth Anglický pacient (Anthony Minghella, 1996), film ktorý získal deväť Oscarov, priniesol Colinovi vedľajšiu rolu Geoffreyho Cliftona, ktorý je britským leteckým špiónom (jeho úlohou je získavať mapy Severnej Afriky) tesne pred druhou svetovou vojnou. Pracuje s maďarským kartografom Countom Lászlom de Almásy (Ralph Fiennes), s ktorým sú nerozluční priatelia. No priateľstvo končí, keď sa Lászlo zaľúbi do jeho ženy Katharine (Kristin Scott Thomas). Celý príbeh plný lásky, podvodov, nenávisti a zrady (odohrávajúci sa navyše v drsnej prírode) odhaľuje Count, ktorý leží na smrteľnej posteli, sestričky Hane (Juliette Binoche). .

Rok 1998 priniesol pre Colina film Zamilovaný Shakespeare (John Madden). Mladý spisovateľ Will Shakespeare (Joseph Fiennes, brat Ralpha) pochybuje o svojich schopnostiach po napísaní diela Rómeo a Ethel, dcéra piráta. Následne ale stretne bohatú Violu, ktorá je jeho obdivovateľka a tá sa stane jeho múzou a milenkou. Ona je však zasnúbená s Lordom Wessexom (Colin Firth) a tým ich láska musí byť tajná. Willa inšpiruje na napísanie hry Romeo a Júlia. Viola sa takisto túži stať herečkou, čo v 16-tom storočí nebolo možné, tak sa prezlečie za chlapca a hrá rolu Rómea. Nakoniec chce Colin ako Lord Wessex zabiť Willa lebo zistí, že má pomer s jeho snúbenicou.

Colin_FirthPo boku Rowana Atkinsona sa ďalej objavil vo filme Bestián: Dopredu, späť iba krok! (1999). Nasledoval rok 2001 a úspešná romantická komédia Denník Bridget Jonesovej. 32 ročná Bridget (Renée Zelweger), ktorá má množstvo zlozvykov si jedného dňa povie dosť a dá si novoročné predsavzatie, že sa musí zmeniť a zavedie si denník, do ktorého bude písať len pravdu. Lenže život nie je taký ľahký ako si ho predstavovala, hádže jej polená pod nohy a s mužmi je to asi najhoršie. Zapletie sa so svojím šéfom Danielom Cleaverom (Hugh Grant), ktorý ale nie je taký úžasný ako sa zdá a na druhej strane je tu starý kamarát Mark Darcy (Colin Firth), ktorý je trochu excentrický a veľmi rezervovaný (netradičná kombinácia) a stále za ňou dolieza. Takou zaujímavosťou je, že autorka príbehu Helen Fielding vytvorila charakter Marka Darcyho na základe postavy Mr. Darcyho z Pýchy a predsudok. Pokračovanie nenechalo na seba dlho čakať a tak v roku 2004 sa opäť stretávame s hlavnými hrdinami, keď Bridget zase rieši problém so svojou žiarlivosťou.

Colin_FirthJe dôležité mať Filipa (2002) je film, kde sa opäť stretáva ako herecký kolega s Rupertom Everettom, s ktorým v reálnom živote nevychádza práve najlepšie. O rok neskôr sa objavil vo filme Láska nebeská, ktorý zobrazuje niekoľko príbehov lásky odohrávajúcej sa v Londýne pred Vianocami a každý je sprevádzaný typickým britským humorom. Jeden je aj o spisovateľovi Jamiem Bennettovi, ktorý po zistení, že ho jeho priateľka podviedla odchádza do Francúzska, aby napísal román. A tu sa práve zaľúbi do slúžky Aurelie, ktorá nevie po anglicky. V tom istom roku stvárnil hlavnú úlohu Johannesa Vermeera vo filme Dievča s perlou, ktorého mal pôvodne hrať Ralph Fiennes. Johannes bol známy holandský maliar sedemnásteho storočia a namaľoval obraz Dievča s perlou a tento príbeh nám objasňuje ako obraz vznikal. Johannes má vo filme manželku, ktorá mu nerozumie a navyše je žiarlivá. A keď k nim prichádza ako slúžka slepá Griet, Johannes v nej objavuje spriaznenú dušu, ktorá konečne chápe jeho vnútorný svet. Okolie si začína všímať ich zvláštny vzťah, čo nakoniec vyústi k namaľovaniu obrazu.

Teraz sa do našich kín dostáva rodinná komédia Kúzelná opatrovateľka (2005), kde môžme vidieť Colina ako vdovca Cedrica Browna, ktorý si nevie rady so svojimi siedmimi deťmi, ktoré priviedli na pokraj zúfalstva už 17 opatrovateliek. Situáciu prichádza zachraňovať opatrovateľka McPhee, ktorá používa na výchovu veľmi zvláštne metódy…

V súčasnosti sa podieľa na natáčaní viacerých filmov, jeden z nich je aj film Last Legion, ktorý sa objaví v našich kinách na budúci rok. Časť filmu sa natáčala aj na Slovensku konkrétne v okolí Spišského hradu. Z osobného života Colina nie je známych veľa vecí. Od roku 1997 je zosobášený s Liviou Giuggioli a má s ňou dvoch synov Luca a Mattea. Takisto má jedného syna so svojou bývalou filmovou partnerkou Meg Tilly.