Claire Danes

Daniel Dubaj
Profil

ClaireDanes Táto rodená Newyorčanka začínajúca v televíznych seriáloch a klipoch sa medzičasom stala uznávanou a obsadzovanou herečkou. Jej výhodou je hlavne spôsob ako ju vníma verejnosť. Napriek jej anjelskému vzhľadu a záujmu novinárov o jej osobu sa stále akosi nedostáva na titulné stránky bulváru, čo svedčí o jej vyzretosti. Niekomu možno príde mierne nevýrazná, ťažko sa rozpamätáva, v čom ju bolo naposledy vidieť, ale po oboznámení sa s počtom jej filmových rolí zistíme, že má toho ako herečka za sebou oveľa viac ako jej ,,svetovo“ sa tváriace kolegyne.

Claire Catherine Danes sa narodila v rodine umelkyne a fotografa, takže nikoho asi neprekvapilo, že už od detských čias ju to ťahalo k umeniu. V šiestich rokoch začínala s tancom, od ktorého sa postupom času dostala k hereckým kurzom. Študovala na Dalton High School a Professional Performing Art School, neskôr navštevovala Yale University, ktorú však nikdy nedokončila.

Claire ako väčšina začínajúcich hercov najskôr skúšala šťastie v televízii. Hrala v seriáli Malé ženy, kde sa predstavila po boku Susan Sarandonovej a Winony Ryderovej. Už predtým však bola ocenená ako televízna herečka Zlatým glóbusom za seriál My Socalled Life, pričom za ten istý bola nominovaná aj na cenu Emmy. Bolo len otázkou času, kedy si ju všimnú ľudia z filmovej brandže a dostane možnosť predviesť sa nielen v TV filmoch. Jej prvá prelomová rola bola v adaptácii Shakespearovho románu Rómeo a Júlia, v režisérskom počine Baza Luhrmanna. Tu si Leonardo DiCaprio prestrieľal cestu k jej srdcu a Claire si vďaka výbornému stvárneniu božskej Júlie otvorila cesta k ďalším hereckým príležitostiam. Jej výkon bol ocenený aj cenou MTV.

ClaireDanes V roku 1997 prepožičala hlas princezne Mononoke v majstrovskom anime (označenie pre japonskú animovanú tvorbu, pozn. redakcie) majstra Miyazakiho. V tom istom roku sa objavila aj v dvoch ďalších filmoch. Tým prvým bol hviezdne obsadený U-Turn Olivera Stonea, kde si mala možnosť zmerať herecké sily s oveľa skúsenejšími kolegami ako Sean Penn, Nick Nolte, či John Voight. Tým druhým bola vynikajúca dráma s prvkami thrilleru od Francisa Forda Coppolu Vyvolávač dažďa (The Rainmaker). Tu si zahrala Kelly, ženu skúšanú osudom a týranú manželom. Tá sa dostáva pod ochranné krídla začínajúceho právnika, v podaní Matta Damona, bojujúceho vo svojom prvom veľkom procese proti zdravotnej poisťovni, ktorá nechce hradiť liečbu chlapcovi zomierajúcemu na leukémiu. V tomto filme musela Claire vydať zo seba naozaj maximum, aby jej výkon popri výbornom Damonovi a skvelom DeVitom nezostal nepovšimnutý. To sa jej určite podarilo a práve tieto dva filmy z roku 1997 z nej urobili vyhľadávanú herečku a dodali jej dostatok hereckých skúseností.

Ďalšími filmovými zastávkami boli komédia Poľská svadba (1998) a dráma Takmer bez šance (1999). Práve druhý film dal vyniknúť samotnej Claire, pretože musela uplatniť svoj dramatický talent v úlohe neprávom odsúdenej ženy za pašovanie drog v Thajsku. Zahrala si tu spolu s Kate Beckinsale a napriek tomu, že film sa radí len do lepšieho priemeru vďaka scenáru, herecky bol vcelku podarený. Samozrejme nesmiem zabudnúť na Bedárov (1998). V adaptácii diela Victora Huga v réžii Billieho Augusta si zahrala po boku Liama Neesona a Geoffreyho Rusha vedľajšiu roličku Cosette. V roku 2002 si zahrala aj vo veľmi cenenej dráme Hodiny Stephena Daldryho. Pri pohľade na jej filmografiu je ťažké si nevšimnúť, že nikdy nehrala vo viac ako dvoch až troch filmoch ročne, i keď určite o ponuky nemá núdzu. Čo je ešte pozitívnejšie je fakt, že väčšina jej filmov sa radí k vyššiemu priemeru a má zatiaľ „dobrý nos“ na vyhýbanie sa typickým Hollywoodsku tvár a aj ona prispela k tomu, že ja osobne pokladám tento film za jedno z najlepších ukončení ,,rádoby“ trilógii napriek tomu, že mal k dokonalosti ďaleko. Každopádne práve tento trhák určený širokej verejnosti jej dopomohol lepšie sa zviditeľniť širšiemu spektru filmových divákov.

ClaireDanesMedzi výpočet jej ďalších filmov môžeme zaradiť historickú drámu Krása na scéne (2004), romantickú drámu Základ rodiny (2005), či komediálnu drámu Shopgirl (2005). Medzi jej najnovšie počiny v poslednom období patrí Hviezdny prach (Stardust), ktorý mal nedávno premiéru v našich kinách, v Januári sa dostáva do kín aj dráma V ten večer (Evening). Najnovším projektom Claire je spolupráca s Richardom Gerem na kriminálnom thrilleri The Flock.

Rok 2003 bol pre ňu pomerne tvorivý. Na svoje konto si pripísala tri veľmi odlišné filmy. V réžii Thomasa Vinterberga si zahrala v romantickej sci-fi dráme Za všetko môže láska po boku Joaquina Phoenixa, neskôr si zahrala v austrálskej komédii Rebel Placid Lake. Najviac si ju však asi ľudia zafixovali ako Kate Brewster, budúcu manželku Johna Connora v treťom pokračovaní Terminátora. Práve Terminátor 3: Vzbura strojov jej ukázala veľkolepejšiu Na to, že táto herečka ešte nemá ani tridsať rokov má toho za sebou už pomerne dosť. Vzhľadom na jej nesporné herecké kvality, schopnosť výborne pojať dramatické i komediálne úlohy, nemôže nikto byť na pochybách o tom, že meno Claire Danes sa bude ešte často objavovať pri kvalitných filmových projektoch. Doteraz mnohokrát predviedla svoj nevinný mladistvý vzhľad, teraz pred ňou stojí úloha preniesť na plátno svoju ženskú vyzretosť.