Cate BlanchettStať sa významným a vysoko ceneným hercom v mekke filmového priemyslu – v Hollywoode, nie je vôbec jednoduché, zvlášť keď nie ste z USA. Tí, ktorým sa to podarí, musia byť mimoriadne talentovaní a čo si budeme klamať, vzhľad hrá tiež nemalú úlohu. Cate má z oboch týchto predností na rozdávanie, takže bola len otázka času, kedy sa presadí aj mimo svoju rodnú Austráliu.

Narodila sa 14. mája 1969 v Melbourne. Jej detstvo bolo výrazne ovplyvnené smrťou otca, keď mala desať rokov. Cítila určitú zodpovednosť pomôcť matke v neľahkej finančnej situácii s výchovou ďalších dvoch súrodencov a možno preto sa rozhodla študovať ekonómiu. Tá jej však príliš nešla, oveľa viac ju zaujímali študentské divadelné produkcie. Musela sa rozhodnúť, čo je pre ňu dôležitejšie a pred týmto závažným rozhodnutím sa rozhodla vycestovať do sveta, aby o tom mohla s odstupom porozmýšľať. Keď sa vrátila, nastúpila na Národný inštitút dramatických umení v Sydney.

Už na škole na seba výrazne upozornila v niekoľkých divadelných hrách a po jej skončení hneď vo svojej prvej hre získala cenu Nováčik roka. Nasledovali ďalšie výrazné úlohy v dielach tých najvýznamnejších svetových dramatikov a Cate zbierala jedno ocenenie za druhým. Väčšinou to tak býva, že v kariére herca sú tri postupnosti – divadlo, televízia, film a Cate Blanchett z toho nevybočuje. Prišli úlohy v niekoľkých seriáloch, z ktorých je u nás známy len Záchranári.

Cate Blanchett

Brány filmu sa pre ňu otvorili až v roku 1997, kedy si ju režisér Bruce Beresford presadil do svojho filmu Cesta do raja, kde si zahrala úlohu odvážnej zdravotnej sestry v japonskom zajateckom tábore pre ženy počas 2. svetovej vojny. Ešte v tom istom roku si stihla zahrať v čiernej komédii Lizzie je poklad, za ktorú získala Cenu Austrálskeho filmového inštitútu za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe a vo filme Gillian Arsmtrongovej Oscar a Lucinda po boku Ralpha Fiennesa. Aj keď táto nízkorozpočtová romantická dráma nijako zvlášť neoslnila, Cate v nej oslnila režiséra Shekhara Kapura, ktorý práve hľadal herečku pre hlavnú úlohu do filmu Kráľovná Alžbeta. Hľadal niekoho, v koho tvári sa zračí nevinnosť, no zároveň aj majestátnosť vyplývajúca z postavenia panovníčky. A Cate bola presne tou pravou osobou, o čom svedčí množstvo významných ocenení – Zlatý Glóbus, cenu BAFTA, cenu na filmovom festivale v Toronte, no tú najvýznamnejšiu filmovú cenu jej vyfúkla Gwyneth Paltrow a tak sa musela uspokojiť len s oscarovou nomináciou.

Po takomto úspechu si mohla vyberať, akú rolu a v akom filme vezme, no Cate si prekvapujúco vybrala úlohu ženy v domácnosti leteckého kontrolóra vo filme Bláznivý runway, kde hrali prím Billy Bob Thornton a John Cusack. Vzápätí nasledovala adaptácia Oscara Wildea Ideálny manžel, kde sa v úlohe lady Chilternovej vrátila do anglickej hostórie. Jej najprekvapivejším rozhodnutím roka však bolo to, že vzala malú úlohu bohatej americkej turistky Meredith Logueovej v thrilleri Anthonyho Minghellu Talentovaný pán Ripley, čím šokovala aj samotného režiséra a ten musel na to zareagovať prepísaním scenára, aby mala Cate vo filme viac priestoru. Zaujímavosťou bol aj fakt, že tam hrala spolu s Gwyneth Paltrow, jej hlavnou súperkou v boji o prestížne filmové ocenenia za predošlý rok.

Cate Blanchett

Thrillerovému žánru zostala verná aj nasledujúcom roku, kedy si zahrala hlavnú úlohu Annie Wilsonovej, ktorá je obdarená nadprirodzenými schopnosťami a ako médium pomáha pri vyšetrovaní vraždy mladej ženy vo filme Sama Raimiho Takmer dokonalý zločin. Rok 2001 bol z jej strany veľmi plodný. Popri oddychovej krimikomédii Banditi s Brucom Willisom a Billym Bobom Thorntonom, stvárnila hlavnú rolu vo vojnovej dráme Charlotte Gray, v ďalšej dráme Ostrovné správy sekundovala Kevinovi Spaceymu a Julianne Moore, ale vrcholom roka bol samozrejme Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa, kde stelesnila elfku Galadriel, čo síce nebola hlavná postava, ale akákoľvek úloha v projekte, ako je Pán prsteňov predčí väčšinu rozsahovo väčších postáv v ktoromkoľvek inom filme. V ďalších dvoch rokoch si okrem oboch pokračovaní Tolkienovskej ságy stihla zahrať v pozoruhodnej európskej produkcii nemeckého režiséra Toma Tykwera Nebo a v dráme o novinárke Veronice Guerin, odhaľujúcej praktiky drogových kartelov v Dubline v rovnomennom filme. Možno aby vyvážila kasový trhák Petera Jacksona, vzala aj úlohu vo filme kráľa nezávislých filmov Jima Jarmuscha Káva a cigarety.

Prišiel rok 2004 a ďalší z vrcholov jej kariéry v podobe filmu Letec Martina Scorseseho. Postavu zrejme najlepšej herečky všetkých čias Katharine Hepburn stvárnila tak presvedčivo, že si za ňu odniesla Oscara a cenu BAFTA. O svojich hereckých kvalitách však presviedča neustále. V minulom roku to bolo hneď niekoľkokrát. Postavou postrelenej manželky Brada Pitta v pôsobivej mozaikovitej transkontinentálnej dráme Alejandra Gonzáleza Ińárritua Babel, v povojnovej dráme Stevena Soderberga Dobrý Nemec po boku Georgea Clooneyho, no predovšetkým v roli učiteľky Sheby Hart v dráme Zápisky o škandále, za ktorú získala nominácie na Oscara a Zlatý Glóbus.

Ešte tohto roku budeme môcť znovu vidieť Cate v úlohe kráľovnej Alžbety vo filme The Golden Age a určite budú všetci netrpezlivo čakať, či sa dokáže s touto postavou opätovne tak bravúrne vyrovnať, keďže oveľa ťažšie je niečo zopakovať, ako to dokázať po prvýkrát. V prípade tak výnimočnej herečky, akou je Cate Blanchett, sú ale asi všetky obavy zbytočné, pretože ona doteraz ešte nikdy nesklamala.