Bruce WillisSvoju kariéru rozbiehal ako komik, postupom času sa vypracoval na jednu z najväčších akčných hollywoodskych hviezd, no nebojí sa aj zariskovať a vziať úlohu, ktorá je veľmi vzdialená imidžu, ktorý za posledných dvadsať rokov nadobudol. A na rozdiel od svojich žánrových kolegov si vie s takýmito úlohami vo väčšine prípadov aj poradiť.

Narodil sa 19.3.1955 v nemeckom Idar-Obersteine, kde jeho otec David absolvoval vojenskú službu, počas ktorej spoznal svoju budúcu manželku Marlene. Keď mal malý Bruce 2 roky a Davidova služba vlasti skončila, presťahovala sa mladá rodinka za oceán, do New Jersey. Už v detstve sa začali prejavovať Brucove vlohy pre herectvo a šoumenstvo. Bol veľmi živý a komunikatívny, no dramatický krúžok na strednej škole navštevoval hlavne preto, aby sa zbavil zajakávania, čo sa mu darilo vtedy, keď vystupoval pred publikom.

Po maturite pracoval ako pumpár, automechanik, či strážnik v atómovej elektrárni a popri tom sa venoval svojej ďalšej vášni – hudbe a tak chvíľu hral v jednej kapele na harmoniku. Nakoniec však uňho herectvo zvíťazilo a tak v roku 1977 nastúpil na Montclair State University, ktorú však nedokončil, lebo si povedal, že najlepšia škola je prax a odišiel tak skúsiť šťastie do New Yorku. Chodil po konkurzoch a zbieral malé úlohy v rôznych divadelných hrách a reklamách. Výraznejší úspech zaznamenal až v roku 1984 v hre Sama Sheparda Fool For Love. Vďaka tomu si ho všimli ľudia z televízie a mihol sa v pár seriáloch, ako Miami Vice, či Hart to Hart.

Bruce Willis

Prišiel však rok 1985 a zlom v jeho kariére menom Moonlightning. Skúsil konkurz a hravo porazil 3000 ďalších uchádzačov. Aj keď vedeniu stanice ABC sa príliš nepáčila predstava, že hlavnú úlohu v ich najnovšom seriálovom hite po boku populárnej Cybill Shepherd má hrať nejaký amatér z New Yorku, producent Glenn Gordon Caron ich presvedčil a Willis sa za dôveru odvďačil nezabudnuteľným stvárnením ukecaného detektíva Davida Addisona, za čo si v roku 1987 odniesol cenu Emmy a Zlatý Glóbus. Podobnú typ postavy stvárnil aj vo svojom filmovom debute v komédii Blakea Edwardsa Schôdzka naslepo (1987) po boku Kim Basinger. Film sa ale stal prepadákom.

V roku 1988 dostal šancu ukázať aj niečo iné, než len komediálny talent vo svojej najznámejšej postave Johna McClanea v dnes už kultovom akčnom filme Smrtonosná pasca. Drsný policajt so svojským zmyslom pre humor, ktorý sa ocitol v nesprávny čas na nesprávnom mieste – v mrakodrape so skupinou teroristov, si okamžite našiel množstvo obdivovateľov a tak nečudo, že v roku 1990 nasledovala druhá, v roku 1995 tretia a tohto roku príde aj štvrtá časť Smrtonosnej pasce. Obrovský úspech mal aj jedno negatívum – pre Bruca Willisa prišlo na niekoľko rokov zaškatuľkovanie, čo sa týka postavy, ktorú stvárnil. Bruce sa pravidelne snažil z toho vymaniť, no spočiatku nie veľmi úspešne.

Či už to bola postava vojnového veterána vo filme Normana Jewisona V cudzej krajine (1989), alebo úloha cynického opitého reportéra v adaptácii románu Toma Wolfa Ohňostroj márnosti (1990) po boku Toma Hanksa a Melanie Griffith. V roku 1991 to dokonca skúšal aj ako scenárista filmom Hudson Hawk, kde stvárnil zlodeja, ktorý spolu s mníškou (Andie MacDowell) uteká pred svojimi prenasledovateľmi. No film bol ďalším neúspechom vo Willisovej kariére. Doslova spasením bola preňho v tom čase úloha súkromného detektíva Joa Hallenbecka v akčnom filme plnom hlášok Posledný skaut. No opäť sa tým len potvrdilo, že Willis je najlepší v úlohách drsných chlapíkov bojujúcich na strane spravodlivosti proti bande zločincov.

Bruce Willis

Medzi jeho netradičné úlohy určite treba počítať tú, ktorú stvárnil v čiernej komédii Roberta Zemeckisa Smrť jej pristane (1992), kde Meryl Streep a Goldie Hawn experimentovali s elixírom mladosti. Rok 1994 priniesol hneď niekoľko rozdielnych Willisových hereckých polôh. Niektoré boli katastrofálne (Všade dobre, doma najlepšie, Farba noci), iné vynikajúce, aj keď to neboli hlavné úlohy. Po boku Paula Newmana v dráme Roberta Bentona Nie som blázon, no hlavne v najkultovejšom filme všetkých čias pod vedením „magora z videopožičovne“ Quentina Tarantina Pulp Fiction. Pôvodne mal síce zálusk na hlavnú postavu Vincenta Vegu, no ako boxer Butch bol nezabudnuteľný. A pritom hral v podstate zadarmo, no určite to nikdy neľutoval.

V roku 1995 prišiel ďalší skvelý film v jeho filmografii – Dvanásť opíc, kde na jedničku zvládol dramatickú postavu väzňa Jamesa Cola cestujúceho v čase. Nasledovalo viacero akčných filmov, viac (Šakal, Piaty element, Armageddon), alebo menej úspešných (Posledný ostáva, Stav ohrozenia, Mercury). Ďalší úspech na pôde neakčného žánru prišiel v roku 1999 v podobe neznámeho Inda M.Night Shyamalana a jeho duchárskeho thrilleru Šiesty zmysel. Spoluprácu si zopakovali aj o rok neskôr v ďalšom úspešnom thrilleri Vyvolený. Opäť prišlo niekoľko priemerných filmov rôznych žánrov. Z tých známejších stoja za zmienku komédie Môj sused zabiják 1, 2 (2000, 2004) a Banditi (2001), vojenská súdna dráma Hartova vojna (2002), či akčné Slzy slnka (2003).

Aj napriek tomu, že v roku 2005 oslávil päťdesiatku, ďalej zostal verný predovšetkým akčnému žánru, ktorý z neho spravil hviezdu. A tak sme s ním mohli vidieť filmy ako Sin City (2005), Rukojemník (2005), 16 blokov (2006), Nabiť a zabiť (2006). Tohto roku sa upísal viacerým projektom, z ktorých k nám do kín práve prichádza thriller s Halle Berry Zvádzanie neznámeho, nasledovať bude napäto očakávaný spoločný projekt Quentina Tarantina a Roberta Rodrigueza Grindhouse, spomínaná Smrtonosná pasca 4 a niekoľko ďalších.

Bruce Willis

Popri bohatej profesionálnej kariére nemôžeme zabudnúť ani na Willisov súkromný život. Živnou pôdou pre novinárov bolo hlavne hviezdne manželstvo s Demi Moore, ktoré trvalo 13 rokov (1987-2000) a z ktorého sa im narodili tri dcéry – Rumer (1988), Scout Larue (1991) a Tallulah Belle (1994). Bruce nezanevrel ani na hudbu a nahral dva albumy – The Return of Bruno (1987) a If It Don’t Kill You, It Just Makes You Stronger (1989), ktoré sa stretli s pozitívnym ohlasom ako u fanúšikov, tak aj u kritiky. V roku 1991 sa rozhodol vyskúšať aj svoje podnikateľské schopnosti a spolu s Arnoldom Schwarzeneggerom a Sylvestrom Stallonem založili sieť reštaurácii Planet Hollywood, ktoré sú roztrúsené po celom svete.

Bruce Willis je úplne zaslúžene jednou z najväčších hollywoodskych hviezd. Nie je veľa hercov, ktorí by dokázali úspešne meniť filmové žánre a presadiť sa v každom z nich. Bruce to dokázal, aj keď sa mu nikdy nedostalo za filmovú úlohu žiadneho významnejšieho ocenenia. Ja verím, že keď sa aj naďalej nebude báť experimentovať a nezľakne sa žiadnej výzvy v podobe náročnej filmovej úlohy, tak sa nejakého ocenenia určite dočká.