/„Sláva je kurva, kámo!“ Aké silné slová na tak zdanlivo citlivého a šľachetného muža, však? Nuž, asi o tom vie svoje. Hoolywood, celebrity, popularita,…naozaj je to také skvelé, ako sa my – obyčajní ľudia – domnievame? Alebo majú pravdu bulvárne plátky, ktoré sa snažia vyhrabať na každého známeho človeka nejakú pikošku, či lepšie povedané, špinavosť? Zdá sa, že tento zdanlivo vulgárny výrok (ktorý by isto prudérni občania našej Zemegule nazvali ohavným) skrýva v sebe istý kúsok pravdy a otvára nám dvere do reality. Poďme teda na spoločnú púť životom ďalšieho hoolywoodskeho zbohatlíka, ktorého som si vzala na mušku. Možno sa napokon dozvieme, čo tým chcel pán P. povedať (a možno aj nie…).

Pokiaľ sa domnievate, že Pitt je výsledkom dokonalého vedeckého experimentu, kde skrížili dvoch najkrajších a najcharizmatickejších ľudí na svete, ste vedľa. Ako väčšina ľudí vznikol úplne prirodzenou cestou niekedy v roku 1963, keď v Shawnee (štát Oklahoma) nedávali nič dobré v telke, a tak si rodičia Pittovci našli lepšiu zábavu. No a zrazu…hups, za 9 mesiacov bol na svete mali Pittík. Všetky jeho fanynky majú isto 18. decembra štátny sviatok a s radosťou vzývajú meno jeho pôrodníka. Brad (podobne ako Bart Simpson) vyrastal na stredozápade v mestečku Springfield. Už ako malý miloval filmy, hudbu a ako pravý Američan bol vďačný Bohu za všetko, čo dosiahol (aj keď vtedy ešte nedosiahol absolútne nič), a tak sa mu patrične odvďačoval prostredníctvom svojho spevu v kostole (alebo to bolo za trest? No žiaľ ešte som nemala tú možnosť počuť ho spievať. Ale nabudúce to určite napravím ak ho náhodou stretnem).

/Brad bol ako teenager dosť aktívny, dalo by sa povedať, že až moc. Na Kickapoo High School bol členom snáď všetkých klubov – od golfového cez tenisový až po debatný. Mnohí asi predpokladali, že z neho bude americký prezident, keď sa tak húževnato angažoval. Ale ten chalanisko bol prefíkaný…Po maturite (1982) všetkým vytrel zrak, keď sa prihlásil na University of Missouri, odbor žurnalistika. Podobne ako ja sníval o tom, že raz bude režisérom filmov, čím prekvapil svoje okolie ešte väčšmi. Nikto si ho nevedel predstaviť, čo i len asistenta donášača jedla na plac. A to ho štvalo. Chcel každému ukázať, že na to má. A tak po skončení žurnalistiky vzal nohy na plecia a s 325 dolármi vo vrecku, odišiel do Californie (páni, čím viac sa podobná na mňa?!). Mesiac sa priživoval na svojej novej frajerke a býval v jej byte bez toho, aby platil. Neskôr si našiel byt v North Hollywoode, o ktorý sa delil spolu s niekoľkými chlapmi. Nemal telku, nábytok,…ale hlavne, že bol v L.A, že? Uvedomoval si, že vylihovanie na starej matraci ho nedostane ku kamere. Zdvihol svoju zadnicu a plný odhodlania sa vybral hľadať prácu. Začalo to nesmierne úspešne. Prezlečený za obrovské kura postával pred reštauráciou a pekne sa usmieval na ľudí, ktorí okolo neho bez záujmu prechádzali (keby len vedeli, že to bude budúca hviezda?!). Neskôr prešiel k lukratívnejšiemu zamestnaniu – šoféra limuzín.

/Ale dobre….prejdem k tomu podstatnému. Na scéne sa zrazu objavil Roy London, učiteľ, ku ktorému Brad chodil, aby naplnil svoje túžby. Začal sa zdokonaľovať v hereckom umení. Každému je predsa jasné, že bez toho, aby vedel hrať, sa „rejžom“ nikto nestane. A tak chodil na hodiny. Za krátko dostal prvú rolu v sitcome Head Of The Class. Nebolo to však nič moc. Rozumiete, nízka sledovanosť, malý honorár. Pitt chcel viac. Preto vsadil na zaručený úspech a nechal sa zatiahnuť do víru telenoviel. Tu sa stretol s kolegami Anne Hedge, Ray Liotta alebo Kelsey Grammer.

Neskôr sa zúčastnil natáčania najpopulárnejšieho seriálu minulého storočia DALLAS. Po úspešnom účinkovaní sa samozrejme ťažko zháňala taká výnimočná herecká príležitosť. Nakoniec sa musel uspokojiť s takou snímkou ako Dark Side Of The Sun, ktorá sa stala v Juhoslávii úplnou peckou. Už-už predbehla Dallas, keď v tom vypukli občianske nepokoje a všetko bolo preč. Brad ostal s dlhým nosom a s nejakými peniazmi vo vrecku.

Nastali ťažké časy. Ale viete, aj na blbého sa raz usmeje šťastie, a tak v roku 1990 prišla rola v Too Young To Die. Tu sa spoznal s veľkou láskou Juliette Lewis, s ktorou chodil takmer tri roky. A boli to priam megaúspešné roky. Kariéra začala naberať na obrátkach a to aj vďaka snímku Thelma and Luise, kde si zahral nešťastníka, ktorého šikovne okradli o peniaze dve feministky. Za povšimnutie a prípadné pozrie určite stojí A River Runs Through It od slávneho režiséra Roberta Redforda. Odporúčala by som ho najmä ľuďom, ktorí majú obľubu v starších filmoch s klasickou americkou divočinou.

/„Drink from me and live forever“ alebo ústredný slogan k snímke The inteview with vampire, v ktorom sa Pitt objavil v roku 1994 spolu s Tomom Crusiom či Kirsten Dunst. Rovnako sme ho mohli vidieť po boku hviezd ako Anthony Hopkins (Legends of the Fall), Harrison Ford (The Dewil´s Own), Claire Forlani (Meet Jou Black) či Julia Roberts (The Mexican). Peniažky sa len ta hrnuli na jeho konto (17, 15 či 18 miliónov dolárikov), a tak bolo na čase, aby prišla nejaká ta cena. V roku 1995 bol nominovaný na najprestížnejšie ocenenie Oscara za film 12 Monkeys. Za rovnaký film si vyslúžil aj Golden Globe, BEA (Blockbuster Entertainment Award). Nebolo ich konca kraja čo zodpovedaná aj množstvu filmov, ktoré natočil. Od Spy Game, cez úspešný Ocean´s Eleven až po Tróju. Minulý rok ma celkom príjemne chlapec prekvapil v Mr. And Mrs. Jones, kde stvárnil manžela, súkromného vraha, ktorý celý život predstieral pred svojou drahou polovičkou (Angelina Jolie), kto v skutočnosti je. To by nebolo až také zaujímavé, keby jeho ženuška nerobila to isté iba pre opačnú stranu. Najnovšie pracoval na filmoch Babel a Ford, ktoré myslím neuvidíme v našich kinách, ale nezúfajte. Ono sa vždy niečo nájde.

Zo súkromia tohto fešáka je azda najznámejšia kauza Pitt verzus Aniston. Jeniffer známa zo seriálu Friends sa za neho vydala v júli 2000, rozvod prišiel o päť rokov neskôr. Väčšinou platí príslovie: „Dostal sa z dažďa pod odkvap.“ Ak teda považujete Angelinu Jolie za odkvap, platí to aj pri Bradovi. Randia spolu, cestujú po svete a zbierajú deti do svojej rodiny a časom sa možno aj vezmú.