ThorntonMnohí ho poznajú iba ako vynikajúceho herca. On sa však venuje aj hudbe, získal Oskara za scenár a skúsenosti má i s réžiou. Billy Bob Thornton je jednoducho výnimočná postava vo svete hollywoodskeho filmu.

Thornton sa narodil v Arkansase v malom mestečku Hot Springs. Jeho otec učil dejepis na strednej škole a jeho mama bola psychické médium. Až kým neuvidel jeden z filmov s Elvisom Presleyem, mal úplne normálne detstvo. Vtedy sa však rozhodol, že sa stane buď filmovou alebo hudobnou hviezdou. Nuž, rozhodnutie zaujímavé, jeho splnenie už obtiažnejšie. Najskôr si vybral druhú možnosť a niekoľko rokov brázdil po juhu Spojených štátov ako rockový spevák a bubeník. Keď sa z neho hudobnícka hviezda nestala, nastal čas vyskúšať druhú možnosť.

Thornton sa presťahoval do Los Angeles a začal hrať. Z počiatku sa mu nedarilo ani v tejto oblasti a niekoľko rokov získaval iba epizódne úlohy. V tej dobe, aby prežil, pracoval aj v telemarketingu, či ako čašník. A práve práca čašníka mu mala priniesť dôležité nasmerovanie ďalšej kariéry. Raz obsluhoval na jednom večierku slávneho režiséra Billyho Wildera, ktorý mu po krátkej konverzácií odporučil, aby začal písať scenáre. Thornton sa tými slovami neriadil ihneď, ale v budúcnosti mu mali priniesť slávu.

Thornton

Menší posun vpred predstavoval seriál The Outsiders (1990), v ktorom konečne mohol predviesť svoj herecký talent. Vďaka tomu sa začiatkom deväťdesiatych rokov dostal k viacerým úspešným filmom (Tombstone, Neslušný návrh, Mŕtvy muž), no jeho účinkovanie v nich sa vždy obmedzilo na ľahko zabudnuteľnú vedľajšiu úlohu. Jediný väčší úspech a ocenenie kritikov mu priniesol film Chybný krok (1992). Keď sa pozrieme na meno scenáristu, uvidíme tam – Billyho Boba Thorntona. Film získal niekoľko menších ocenení, niektoré z toho práve za scenár. Možno to bol tento úspech a možno záľuba v písaní scenárov, ktorá Thorntona priviedla k rozhodnutiu v tom pokračovať. Urobil iba dobre.

V roku 1991 vznikla produkčná spoločnosť The Shooting Gallery, ktorá sa rozhodla staviť na zaujímavú kombináciu umeleckej kvality a biznisu. Umeleckú kvalitu nechávali výhradne na režiséra a o biznis sa starali sami. Táto výnimočná, inšpiratívna, voľnosť poskytujúca a, samozrejme, dnes už skrachovaná spoločnosť umožnila Thorntonovi natočiť svoj režijný debut. Tak v roku 1996 v tej dobe stále viac-menej neznámy Thornton natočil film Smrtiaci bumerang (Sling Blade). Točilo sa podľa scenára, ktorý si sám napísal, tentoraz na základe knižnej predlohy. Čo nasledovalo, nečakal azda nik zo zúčastnených. Film získal Oskara za scenár a Thornton bol nominovaný aj v kategórií najlepší herec v hlavnej úlohe. V Amerike tento film získal nečakaný úspech a to nielen u kritikov, ale aj u publika. U nás bol uvedený do kín v roku 1999 ako súčasť projektu 100.

Naštartovaná kariéra, množiace sa ponuky, ale aj väčšie tlaky, to všetko čakalo na Thorntona v období po spomínanom snímku. K réžií sa vrátil ešte niekoľko krát, úspech a kvalitu debutu však už neprekonal. Daddy and Them (2001) a Krása divokých koní (2000) zostali nepovšimnuté a zabudnuté. Po poslednom z nich, Kráse divokých koní (Daddy and Them natočil už v roku 1999, no jeho premiéra sa z rôznych dôvodov presunula až o dva roky), sa na základe zlých skúseností, kedy bol producentmi donútení zostrihať viac ako hodinu filmu, rozhodol viac nerežírovať. Na sklamanie viacerých fanúšikov skončil aj s písaním scenárov. Na svojom scenáristickom konte má pritom celkom zaujímavý film Takmer dokonalý zločin, ktorý režíroval Sam Raimi, v súčasnosti známy hlavne Spider-Manovskou sériou.

Thornton

Či nám je ľúto za Billy Bob Thorntonom ako režisérom a scenáristom alebo nie, musíme sa uspokojiť iba s jeho hereckými výkonmi. Našťastie, keď vravím “iba“, nemám na mysli jeho herecké schopnosti. Tie na svoj opis totiž potrebujú viaceré superlatíva. Pokiaľ jeho režisérska kariéra po filme Smrtiaci bumerang nepokračovala tak, ako by si Thornton predstavoval, jeho herecká kariéra stúpala priam svetelnou rýchlosťou. Okamžite sa dočkal spolupráce s prominentnými režisérmi. Objavil sa tak vo filmoch ako U-Turn (Olive Stone), Armageddon (Michael Bay), Jednoduchý plán (Sam Raimi), Farby moci (Mike Nichols), Bláznivý runway (Mike Newell). Vyskúšal si charakterové úlohy, ale aj typizované postavy, akčné filmy, ale aj komédie. Vo filme Jednoduchý plán hral jedného z bratov, ktorí nájdu v lese 4 milióny dolárov a akosi to medzi nimi začne škrípať. Vo filme Bláznivý runway zase po boku takých hercov ako sú John Cusack, Cate Blanchett a Angelina Jolie stvárnil šialeného letového dispečera. Obzvlášť jeho spôsob psychickej terapie v tomto filme je zaujímavý – z času na čas sa postaví na runway a počká na lietadlo. Nuž, nečudo že takéhoto šialenca obsadili do svojich filmov aj bratia Coenovci. Konkrétne to boli film Muž, ktorý nebol, kde Thornton stvárnil kaderníka z malého mestečka a Neznesiteľná krutosť, kde si zahral menšiu postavu milionára. Thorntonov štýl je civilný, nikdy neprehráva a emócie stvárňuje iba jemnými náznakmi. Aby zahral šialenca, stačí mu nepatrný, zato strašidelný výraz tváre; aby zahral zamilovaného, stačí mu jediný pohľad.

Thorntonov osobný život je tiež plný zaujímavých úloh. Doteraz mal päť manželiek, s ktorými má 3 detí. K tomu si musíme pridať jedno adoptované dieťa s Angelinou Jolie a jedno so súčasnou partnerkou Connie Angland. Oženiť sa už nechystá, vraj to nie je nič pre neho. Najväčší mediálny ohlas malo jeho manželstvo práve s Jolie. V bulvárnych magazínoch sa šírili zvesti o ich divokom sexe, či o tom, že nosia stále pri sebe krv toho druhého. Či to bola pravda alebo nie, dnes už nik nevie a ani nerieši.

Thornton

Po úspešných filmoch s veľkými režisérmi prišiel útlm. Filmy ako Ples príšer, či Banditi boli ešte zaujímavými kúskami a aj v krátkom výstupe amerického prezidenta vo filme Láska nebeská dokázal, že nadradený a úchylný charakter zahrá ako nik iný. No priemerné a často trápne komédie typu Prebudenie v Rene, Santa je úchyl!, či Ľadová žatva Thorntonovej povesti viac škodia než pomáhajú. Akoby čas veľkých úloh skončil. Režiséri týchto filmov tiež nepatria medzi špičku a zobrať úlohu vo filme autora teenagerských komédií Todda Phillipsa vedie iba k takému podivnému výsledku, akým Škola zvádzania (2006) nepochybne je.

V súčasnosti prichádza do kín Astronaut. Klasický americký filmový epos rozpráva príbeh o bývalom astronautovi NASA, ktorý sa odmietne vzdať svojho sna dostať sa do vesmíru a tak si začne stavať doma na farme vlastnú raketu. Nesplnené sny, veľké ciele a cesta ako ich dosiahnuť. Ťažko posúdiť, či pôjde opäť o jednu z veľkých rolí a návrat na pole charakterového herca. Pochybnosti o tom prináša aj ďalší Thorntonov film, ktorý nás čaká v blízkej budúcnosti. Reč je o snímke Mr. Woodcock, kde si Billy Bob zahrá tyranského učiteľa telesnej. Zdá sa, že kŕčovitých postáv ešte nebolo dosť.

Ako som spomínal na začiatku, Thornton sa venuje nielen filmovej, ale aj hudobnej kariére. Na svojom konte má už niekoľko albumov. Hudobný štýl, ktorý hrá je mdlý a nudný, ako už americký country-rock býva, čím pripomína jeho nedávne úlohy. Posledný album však zabŕda do vážnejších polôh. Zostáva nám teda čakať, kedy sa k nim vráti aj vo svete filmu. O tom, že na to má, nás presvedčil už mnoho krát.