Benjamin Géza Affleck-Boldt sa narodil 15. augusta 1972 v Berkeley, v Californii. O rok neskôr sa presťahovali do robotníckej štvrte v Cambridge, Massachusetts. Otec Tim tu pracoval ako mechanik, barman či ako školník na Harvardovej univerzite. Táto otcova práca inšpirovala časť scenáru k filmu Dobrý Will Hunting, ktorého bol Ben spoluautorom. Otcov alkoholizmus rodinu poznačil natoľko, že sa rodičia pred jeho 12-tymi narodeninami rozviedli. Otec so synom si odvtedy vytvorili silné priateľské puto.

Ben sa začal venovať herectvu pomerne v útlom veku. Objavil sa v reklamách na Burger King a v projekte verejnej televízie The Voyage Of The Mimi. Jeho vysokoškolsky vzdelaná matka Chris, ktorá pracovala ako učiteľka, ho nútila študovať na univerzite. Benjamin sa tak zapísal na Vermontskú, no pobudol iba jeden semester. Potom radšej dezertoval do Los Angeles, kde chcel prežiť svoj hollywoodsky sen. Spolu s kamošom z detstva, Mattom Damonom, si prenajali byt a začali pracovať na nenápadnom scenári, ktorý neskôr predali za 600 tisíc dolárov. Stal sa z neho slávny film Dobrý Will Hunting (Good Will Hunting, 1997), za ktorý 25 ročný Ben získal autorského Oscara.

Ben Affleck vo filme Dobrý Will Hunting Ben Affleck vo filme Armageddon

Odvtedy pánovi Affleckovi ponúkali takmer každú rolu v meste. V tomto období sa objavil v množstve blokbastrov ako Zamilovaný Shakespeare (Shakespeare in Love, 1998), kde sa spoznal s Gwyneth Paltrow, megahit Armageddon (1998) s Brucom Willisom či Živelná pohroma (Forces of Nature, 1999) so Sandrou Bullock. Hoci začal hrávať v miliónových produkciách zvučných režisérov ako Pearl Harbor (2001) Michaela Baya, stále to bol ten chlapec z Massachusetts, ktorý miloval svoju mamu, sendviče Subway a blbnutie so svojimi kamarátmi. Nezabúdal na nich ani v pracovnej oblasti. V začiatkoch kariéry často spolupracoval s nezávislým režisérom, priateľom Kevinom Smithom. Spolu s Mattom Damonom a hŕstkou ďalších si zahrali v Smithovej vydarenej kontroverznej fantasy Dogma (1999). Katolícka cirkev zo snímky nebola dvakrát nadšená, fanúšikovia, logicky, naopak.

Medzičasom začal jeho súkromný život zapĺňať obálky bulvárov. Jeho vzťah s kolegyňou Gwyneth Paltrow z romance Hore, dolu (Bounce, 2000) bol len ľahký predkrm v porovnaní s mediálnym šialenstvom, ktoré vypuklo počas vzťahu s latino divou Jennifer Lopez. Nanešťastie, začal byť známejší svojimi prominentnými frajerkami ako úspešnými rolami. Niet sa čomu diviť po sérii prepadákov ako Láska s rizikom (Gigli, 2003), Výplata (Paycheck, 2003) či Otec na plný úväzok (Jersey Girl, 2004). Kritikou nenávidený komiksový hrdina Daredevil (2003) mu priniesol, okrem vlažného komerčného prijatia, lásku života v podobe Jennifer Garner. V júni 2005 sa vzali a dnes spolu vychovávajú troch potomkov.

Ben Affleck vo filme Daredevil Ben Affleck vo filme Láska s rizikom

Časy úspechov s filmami Najväčšia hrozba (The Sum of All Fears, 2002) alebo Irónia osudu (Changing Lanes, 2002) boli nenávratne preč a tak sa Ben rozhodol prehodnotiť smer, akým sa jeho stvárnené postavy budú uberať. Prvým zvratom v upadajúcej kariére bola rola hereckého predstaviteľa Supermana Georga Reevesa vo filme Hollywoodland (2006), za ktorú v Benátkach získal cenu pre najlepšieho herca. V roku 2007 sa rozhodol zrežírovať svoj debut Gone Baby Gone v hlavnej úlohe s jeho mladším bratom Caseym. Kriminálny príbeh založený na knižnej predlohe zožal solídny úspech a kritika Bena chválila za jeho režisérsky prístup.

Počas scenáristickej pauzy si strihol úlohy v romantickej komédii plnej hviezd Nie je z teba až tak paf (He´s Just Not That Into You 2009) a mysterióznej krimi Na odstrel (State of Play, 2009). Onedlho sa vrátil so scenárom, ktorý mu v roku 2011 zabezpečil ocenenie Chairman´s Award na medzinárodnom filmovom festivale v Palm Springs. Bola to krimidráma Mesto (The Town, 2010), kde zároveň stvárnil hlavnú úlohu. Podobne náročný režisérsky prístup zvolil pri sfilmovaní thrilleru podľa skutočnej udalosti Argo (2012), rozprávajúci príbeh záchrany šiestich Američanov z vojnového Iránu. Argo stále aktuálne nájdete v programe kinosál. Hoci posledný Benov režisérsky kúsok kritika toľko neoslavuje, stále je všeobecne považovaný za lepšieho scenáristu a režiséra ako herca.

Ben Affleck vo filme Mesto Ben Affleck vo filme Argo

V súkromí je, rovnako ako Matt Damon, veľkým filantropom. Podporuje neziskovú charitatívnu organizáciu A-T Children´s Project, ktorá sa zaoberá výskumom smrteľných chorôb postihujúcich široké percento detskej populácie. Politicky je pán Affleck veľmi aktívny. Pravidelne sa zapája do predvolebných kampaní a otvorene podporuje legalizáciu manželstiev homosexuálnych párov. Patrí k vášnivým hráčom pokru, je skalný fanúšik baseballu a už viac ako desať rokov je abstinentom a nefajčiarom. Hrdý otec troch detí dnes berie za film 10 miliónov dolárov. V obývačke sa mu vyníma Oscar a verí, že jeho život sa uberá správnym smerom.