Anne Hathaway

Lenka Čepková
Profil

AnneHathaway Anne je zjav na hereckej scéne, ktorý mi vždy evokuje rozprávkové bytosti. Princezné a dievčatká, ktoré treba zachraňovať. Neviem, čím to bude. Možno jej dievčenským vzhľadom, nevinným pohľadom alebo úlohami, ktoré si vyberá.

Narodila sa 12. novembra 1982 v Brooklyne. Otec, Gerard Hathaway – právnik, matka, Kate McCauley – herečka. Spolu s bratmi Michaelom a Thomasom, bola Anne vychovávaná v konzervatívnom prostredí, podmienenom hlbokou kresťanskou vierou. Možno aj to spôsobilo, že ako malé dievčatko, chcela byť mníškou. Jej detské predstavy však prehodnotila v čase puberty a zamerala sa na herectvo. Možno šla po stopách matky a možno jej prišlo zvláštne byť mníškou, keď sa jej brat priznal k homosexualite. Ktovie?! Každopádne vyrastala v New Jersey a zmaturovala na Millburn Hight School. Pár semestrov študovala na Vassar (New York), neskôr prešla na Gallatin School of Individualized Study.

Anne sa stala členkou Barrow Group Theater Company a postupne rástla do úlohy profesionálnej herečky. Napriek tomu, že na doskách divadla si našla svoje miesto a zakúsila ich sladkastú chuť, ocitnúť sa na filmových plátnach ju lákalo omnoho viac.

Svoju úplne prvú rolu dostala v projekte Get Real, avšak po prvej sérií show zrušili. Prvú filmovú rolu získala v roku 2001 vo filme The Other Side of Heaven. Film kritici označili za veľmi vlažný až slabý, ale nebol to vyslovene prepadák, hádam aj vďaka Hathaway a jej hereckému umeniu.

AnneHathaway Skutočný vstup do sveta showbiznisu jej dozaista priniesol film The Princess Diaries (2001), ktorý zaznamenal veľký úspech v detskej kinematografii. Príbehy Mie Thermopolisovej, ktorá žije v New Yorku so svojou mamou – vášnivou umelkyňou – a neskôr sa dozvie, že je jedinou dedičkou kráľovského trónu v malej zemi v Európe, vznikli na základe knižnej predlohy autorky Meg Cabotovej. Režisér Gary Marshall okamžite po stretnutí s Anne, vedel, že ona bude hrať titulnú rolu. Podľa magazínu People bola dokonca označená za jednu z vychádzajúcich hviezd.

V nasledujúcom roku si zahrala vo filme Nicholas Nikby (2002) po boku Jamie Bell a Charlie Hunnama. Napriek tomu, že film bol označovaný za veľmi vtipný a nápaditý, nezaznamenal takmer žiadny výrazný úspech, dokonca sa dá považovať za jeden z tých, do ktorých dali tvorcovia viac peňazí, ako získali.

Hathaway pokračovala rokom 2004. Pôvodne si mala zahrať vo filme The Phantom of the Opera, ale kvôli zmluve so spoločnosťou Disney, ktorú uzavrela už popredu, sa musela role vzdať a pustiť sa do nakrúcania druhého dielu The Princess Diaries 2: Royal Engagement. Filmové kráľovstvo presunuli z Prahy do Los Angeles a Anne sa zase raz stala princezničkou hľadajúcou svojho princa. Avšak tak ako sa prvý diel podaril a stal sa hitom v očiach násťročných, druhý diel akoby stratil zo svojej iskry a upadol do roviny klišeovitého gýča číslo 2.

Rovnako príbeh o Začarovanej Elle (2004) by sa dal pribaliť do zásielky „Hathaway a jej ríša rozprávok“. Klasická fairytale preoblečená do moderného šatu len ťa�ko mohla uchvátiť oko náročného filmového diváka, ale to asi ani nebol cieľ autorov. Podsunúť deťom lepkavý a mierne bizarný príbeh o Elle a jej hľadaní lásky, nie je až také ťažké a takmer vždy sa to neminie úspechu.

A z rozprávkami nie je tak celkom koniec. Nemôžeme zabudnúť na Karcoolku (2005), ktorej prepožičala Anne svoj hlas. Tak trochu „skutočný“ príbeh o Červenej čiapočky zanechal rozporuplné reakcie kritikov. Povedala by som, že týchto moderných rozprávok bolo už viac než dosť, ale keď to pánom scenáristom nestačí, tak čo už?! Nech sa naďalej hrajú na piesočku, ktorý je už celý poprehrabovaný tými pred nimi.

AnneHathawayV tom istom roku si zahrala v dvoch drámach. – Havoc a Brokeback Mountains, pričom druhá spomínaná získala nesporné uznanie na poli filmového umenia. Hathaway sa vyjadrila, že bolo pre ňou nesmiernou cťou hrať v tak silnom príbehu a nič na tom nemení ani fakt, že film ovenčili toľkými cenami.

Rok 2006 so sebou priniesol snímku Devil Wears Prada a nehnevajte sa, ale asi to bude tým, že som ženská, bolo to zatiaľ to najlepšie, čo som od nej videla. Príbeh mladej ambicióznej ženy, ktorá túži robiť vo významnom časopise, ale žiaľbohu nie je dostatočne šik, aby tam zapadla bez problémov. Zo škaredého káčatka sa však predsa len stane štýlová dáma, ktorá pozná nielen ladenie farieb, ale aj značky a pravidlá, ktoré ovládajú svet módy. Po boku filmovej ikony Meryl Streep sa premenila na Slečnu Herečku, ktorá s ľahkosťou a nadhľadom dokáže upustiť od svojej princeznovskej tváričky a stať sa Femme Fatale.

Film Becoming Jane (2007) pochádza z dielne Jane Austen a preto sa radí k celej plejáde romantických príbehov (Pýcha a Predsudok, Pokánie,…), ktoré vyvolajú dojatie v ženských očiach a jednoducho dopomôžu k mužom, aby mali dôvod svoje drahé polovičky láskyplne objať a utešiť. Krásny chyták na dlhé jesenné večery, nemyslíte?

Get Smart (2008) je tohtoročným projektom slečny Hathaway a viac o tomto filme si môžete prečítať práve na našich stránkach cinemaview.sk.

Anne Hathaway patrí do mladej generácie hollywoodskych hviezd. Jej kariéra je našliapnutá a budúcnosť hádam prinesie stále lepšie a lepšie filmové role. Raz sa možno aj z Princezničky stane Zlá Mrcha. Bolo by to zaujímavé, nie?