Anne Jacqueline Hathaway pochádza z newyorského Brooklynu. Narodila sa 12. novembra 1982 do rodiny právnika Geralda Hathawaya a spievajúcej herečky Kate McCauley- Hathaway. Jej dedko Joe McCauley patril medzi výrazné osobnosti philadelphského rozhlasového vysielania. Rodičia ju úmyselne pomenovali Anne po manželke najslávnejšieho britského dramatika Williama Shakespeara. Už v detstve sa venovala spevu i tancu. Najskôr na vysokej študovala angličtinu, no veľmi rýchlo obrátila záujem k divadlu.

Prvý krát zažiarila v roku 1999 v neúspešnom seriáli Get Real, za ktorý bola nominovaná na Teen Choice Award. Veľký úspech zaznamenala hneď svojím hollywoodskym debutom v rozprávkovej snímke Denník princeznej (The Princess Diaries, 2001). Režisér Garry Marshall ju obsadil hlavne kvôli prirodzenosti. Počas konkurzu totiž omylom spadla zo stoličky priamo pred neho a tak usúdil, že by zakríknutú princeznú ani nemusela veľmi predstierať a rovno ju prijal. Úloha Mii Thermopolisovej jej priniesla druhú nomináciu na cenu Teen Choice a znamenala prielom v jej kariére.

Anne Hathaway vo filme Denník princeznej (2001) Anne Hathaway vo filme Denník princeznej (2004)

Nasledovala Disneyho dráma The Other Side of Heaven (2001), trpká komédia Nicholas Nickleby (2002) či moderná rozprávka Začarovaná Ella (Ella Enchanted, 2004). Kvôli návratu princeznej zo Ženovie odmietla úlohu vo filme Fantóm opery (The Phantom of the Opera, 2004) Joela Schumachera. Denník princeznej 2 (The Princess Diaries 2: Royal Engagement, 2004) už ani zďaleka nedosiahol úspech jednotky. Po všetkých tých rozprávkovo-detských úlohách zatúžila po serióznejšom herectve a zobrala úlohu skazeného dievčaťa z vyššej spoločnosti, ktoré sa zapletie s latino gangom v dráme Havoc (2005). Následne vufúkla herečke Sienne Miller postavu Lureen v oscarovej Skrotenej hore (Brokeback Mountain, 2005) po boku Heatha Ledgera a Jaka Gyllenhaala.

Potom prišla ponuka, ktorá sa neodmieta a síce úloha v komédii Diabol nosí Pradu (The Devil Wears Prada, 2006). Pretože vždy túžila zahrať si po boku Meryl Streep, nezaváhala ani sekundu. Film bol komerčný trhák, rovnako ako jeho knižná predloha spisovateľky Lauren Weisberger. Anne sa na svoju úlohu poctivo pripravovala niekoľkotýždňovou stážou v aukčnej sieni Christine´s. V roku 2007 stvárnila velikánku anglickej literatúry Jane Austen vo filme Vášeň a cit: Príbeh Jane Austen (Becoming Jane, 2007). Zo začiatku zvažovala, či sa na úlohu hodí, no nakoniec ju presvedčil Ang Lee, režisér Rozumu a citu (Sense and Sensibility, 1995).

Anne Hathaway vo filme Diabol nosí Pradu (2006) Anne Hathaway vo filme Skrotená hora (2005)

Komickú polohu si vyskúšala ako Agentka 99 po boku Steva Carella v špiónskej snímke Dostaňte agenta Smarta (Get Smart, 2008). Nomináciu na Oscara jej priniesla úloha traumatizovanej Kym vo filme režiséra Jonathana Demmeho Rachel Getting Married (2008). Anne zahrala psychicky ťažko postihnuté dievča, ktoré po rokoch izolácie prichádza na svadbu svojej sestry. Po ťažkej roli si oddýchla v nenáročnej komédii Vojna neviest (Bride Wars, 2009) či v romantickej skladačke Garryho Marshalla Valentín (Valentine´s Day, 2010).

Vizuálny mág Tim Burton ju obsadil do úlohy Bielej kráľovnej v jeho verzii Alice v krajine zázrakov (Alice in Wonderland, 2010) a kritika tlieskala jej stvárneniu smrteľne chorej Maggie Murdock vo vynikajúcej snímke podľa skutočnej udalosti Láska a iné závislosti (Love and Other Drugs, 2010), kde sa druhý krát herecky stretla s Jakom Gyllenhaalom. Anne Hathaway slávi úspech aj na poli dabingu. Cenu Emmy získala za prepožičanie hlasu postave v kultových Simpsonovcoch a v podobnom duchu pokračuje i v seriáli Family Guy. Z animákov sme ju mohli počuť v Karcoolke (Hoodwinked!, 2005), či v Rio (2011).

Anne Hathaway vo filme Láska a iné závislosti (2010) Anne Hathaway vo filme Návrat Temného rytiera (2012)

Ani predošlý rok v jej filmografii nemožno považovať za bezvýznamný. Svoj pôvab prepožičala Nolanovej verzii Catwoman vo finále Batmanovej trilógie Návrat Temného Rytiera (The Dark Knight Rises, 2012). Postave Mačacej ženy po rokoch navrátila jedinečný vkus, šarm i štipku dekadencie. Nomináciu na more cien jej priniesla aktuálna rola Fantine v muzikále podľa slávnej Hugovej predlohy Bedári (Les Misérables, 2012). Pre úlohu chudobnej továrenskej pracovníčky neváhala podstúpiť drastickú diétu a obetovala nielen svoju hmotnosť ale i dlhé vlasy.

Proces premeny Anne považuje za tú najlepšiu časť herectva. Jej originálny herecký štýl je prirovnávaný k Audrey Hepburn či Judy Garland. Režisér filmu Pretty Woman – Garry Marshall – v nej vidí novú Juliu Roberts. Anne bola vychovávaná ako katolíčka a chcela sa stať rádovou sestrou. V pätnástich však zmenila na cirkev názor. Uvedomila si, že nemôže podporovať náboženstvo, ktoré nepodporuje jej homosexuálneho brata. Dodnes pre seba nenašla tú pravú vieru, no darí sa jej aj bez toho. Od septembra minulého roku je vydatá za herca Adama Shulmana. Naplno sa venuje charite, odvrhnutým ženám a chorým deťom. Prestala fajčiť, stala sa vegánkou a finančne podporuje organizácie zaoberajúce sa manželstvami rovnakého pohlavia. Hoci sa nestala mníškou, v páchaní ušľachtilých činov jej to nijako nezabránilo. Tridsaťročná kráska je momentálne oslavovaná za výkon v Bedároch a zároveň dočasne bez hereckej príležitosti. Mala sa objaviť v nákladnom sci-fi Robopocalypse Stevena Spielberga, no produkcia projekt zmrazila na neurčito. Možno konečne príde vysnívaný Shakespeare.