Angelina Jolie

Roman Chrappa
Profil

AngelineJolie„Smrť nás upozorňuje na to, aby sme si život vážili. Možno preto myslím viac na smrť, lebo milujem život viac ako ostatní.´´
Aj pod takýmito slovami môžeme poznať herečku, ktorá dobyla svet nie len prostredníctvom filmu a šarmu, ale hlavne vďaka pomoci deťom a svojmu známemu zmyslu pre humánnosť. Angelina Jolie Voight sa narodila 4. júna 1975 v Los Angeles v Californii. Málo kto mohol pochybovať o budúcnosti malej Angie, keďže sa narodila slávnym rodičom – Jonovi Voightovi a Marcheline Bertrand. Jej rodičia sa rozviedli, keď mala jeden rok. Malá rebelka na seba často upozorňovala drobnými výstrednosťami. Chcela pracovať v pohrebníctve. Začala sa obliekať do čierneho a v trinástich mala Angii dokonca prvé tetovanie.

Kurzy herectva navštevovala od jedenástich rokov. Študovala Lee Strastsberg Theatre Institut. V šestnástich sa dostala k práci modelky v Londýne, v Los Angeles a New Yorku. Chvíľu úcinkovala aj v klipoch známych spevákov. Po ukončení školy pracuje v skupine UCLA School of Cinema.

Jej prvý film bol študentský pokus jej brata, ktorý ho aj režíroval. Prvé väčšie filmové role prišli až po roku 1993. Ako sedemnásťročná získala úlohu vo filme Cyborg 2: Glass Shadow. Táto rola ju však nevyniesla na hollywoodsky obzor, a tak si musela Angie počkať na ďaľšiu a zaujímavejšiu. Tá prišla s filmom Nebezpečná sieť (Hackers, 1995). Tu sa stretla s Johnym Lee Millerom a krátko po nakrúcaní sa vzali. Bola to netradičná svadba s koženými nohavicami a bielym tričkom, na ktorom bolo vlastnou krvou napísané Johnyho meno. Už vtedy sa prejavovala mierna obscénnosť, ktorá tak veľmi neskôr zaujímala novinárov. Samozrejme za chvíľu prišiel rozvod a ani kariéra ambicióznej herečky veľmi nenapredovala.

AngelineJoliePo nie veľmi úspešných filmoch ako Bez dôkazov (Without Evidence, 1995), Love Is All There is(1996), Mojave Moon(1996), Pravé ženy (True Women, 1997) prišiel taký, ktorý asi najviac z nich utkvie v pamäti – Foxfire (nie kôli prvý krát ukázaným prsiam:), ale kôli zaujímavej úlohe rebelky. V snímke vyprovokuje vzburu proti nenávidenému učiteľovi. Spolužiačky ju slepo nasledujú a končí to až tragédiou. Naozaj zlomový okamžik príchádza až televíznou drámou George Wallace. Získava Zlatý glóbus a nomináciu na Emmy. Táto rola jej zabezpečila miesto na filmovom nebi. Krátko na to nasledovala biografická dráma Gia. Angie v nej hrá modelku, ktorá zomrie na AIDS. Nasledujú dva filmy – Playing God (Ruky od krvy) a nekôr Pushing Tin(Bláznivá runway) o dvoch leteckých dispečeroch, ktorí medzi sebou súperia o to, kto je lepší. Za rolu vo filme Girl, Interrupted (Narušenie) získala Oskara a tretí Zlatý Glóbus.

Medzi ďalšie filmy, ktoré nakrútila, patria: thriller The Bone Collector (Zberateľ kostí) s Denzelom Washingtonom, v ktorom hrala policajtku, Hell’s Kitchen N.Y.C (Zločin a trest v New Yorku City), Playing by Heart (Podoby lásky) a Gone in Sixty Seconds (60 sekúnd). Nicolas Cage jej výborne sekundoval a môžeme povedať, že vytvorili milí filmový pár. (Nezabudnutelná scéna v aute z názvom Eleonor-Shelby GT 500).

Angelina Jolie dokazovala, že nepotrebuje meno slávneho otca, aby sa presadila. Nastáva komerčné obdobie jej života, čo potvrdzuje aj ponuka od režiséra Simon Westa na sfilmovanie akčnej postavy Lary Croft z počítačovej hry Tomb Rider. Hra bola hitom po celom svete a hlavne preto mala filmová verzia veľký potenciál. Lara Croft: Tomb Rider z roku 2001 sa stal uspešný film, ktorý pri rozpočte 80 mil.USD zarobil len v amerických kinách 130 mil. dolárov. Pokračovanie na seba nedalo dlho čakať a do kín v roku 2003 prišla Lara Croft-Tomb Rider: The Cradle of Life (kolíska života). Druhý dieľ nebol taký úspešný ako prvý, najmä u kritikov. Zaujimavé je , že v jednotke sa objavil aj otec Angeliny Jon Voight, ktorý stvárnil mŕtveho otca Lary s posolostvom ukrytým v hodinách. V blízkej budúcnosti sa chystá tretie pokračovanie, ale bez hlavnej protagonistky, ktorú by mala nahradiť hviezda z Underwoldu- Kate Beckinsale.

AngelineJoliePočas tréningu na tento druhý dieľ si Angii odskočila do zaujímavého projektu x názvom Siedmy hriech (Original Sin,2001) nakrúteného podľa románu Coronella Woolricha´´Waltz Into Darknes (Valčík v tme). Dej sa odohráva v 19. storočí na Kube. Miestny bohatý obchodník v podaní Antónia Banderasa hľadá ženu pomocou, ktorej by si upevnil pozíciu medzi smotánkou. Zahadná Júlia, ktorá odpovie na inzerát ho tak očarí, že nevie či ju nenávidí alebo miluje. Po zmesi intríg, hádok a ľubostných scén si v sebe divák zanechá len krásne nahé telo Angeliny a vášnivý pohľad Antónia. Po tejto snímke príchádza krimi Zlodej životov (Taking Lives, 2004) Angelinu vidíme v roli agentky FBI s obrovskou intuíciou a ako protiváha sa predstaví Ethan Hawk, náhodný svedok vraždy. Dobrá zápletka s prekvapivým koncom je obstojné krimi. V tomto istom roku prišla do kín aj nezávislá snímka Sky Captain and The World of Tomorow. Je to film vytvorený komplet pred modrým pozadím a so silným obsadením. Angelina sa tu predstaví ako drsná pilotka Francesca Cook s čiernou páskov cez oko. Spolu s Jude Lawom, Gwynet Paltrow zachraňuje svet pred robotmi, ktorým velí Totenkopf.

Rok 2004, je rok od rozvodu z Billym Bobom Thortonom. Jediné,čo Angie po ňom zostalo bolo nahlodané sebavedomie a tetovanie. Začína sa stále viac zaujímať o humanitárne práce. Adoptovala si kambodžského chlapca menom Maddox a aj to bol možno dôvod rozvodu s Billym. Neprejde ani chvíľa od posledného filmu a Angelina sa púšťa do zaujímavej postavy, kde stvárni matku macedónskeho dobyvateľa Alexandra Veľkého v podaní Colina Farrella. Pod režisérskou taktovkou sa objavili aj Antony Hopkins a Val Kilmer. Ani veľkolepá výprava, fantastický režisér, výborný herci nezabránili prepadnutiu filmu tak u kritikov ako ja u divákov. Ďaľšou historickou drámou je Love and Honor, v ktorej stvárnila cárovnú Katarínu Veľkú.

AngelineJolieStále je rok 2004 a Angie sa prvý krát stretáva vo filme s Bradom PitTom. V bulvároch sa pošuškáva o novom hviezdom páre a na plátne je to je veru cítiť. Iskrenie medzi nimi si nikto nemohol nevšimnúť. Hrajú tu síce unudený manželský pár, ale každý z nich skrýva tajomstvo. Obaja sú profesionálni zabijáci. Problém (a zároveň to riešenie)ich nevydareného manželského života nastáva, až keď majú zabiť jeden druhého. Vášeň a nenávisť ich začne zbližovať a my máme najkrajší pár na svete tam, kde sme chceli. Spolu. Po tomto úspešnom filme tvoria Angie a Brad neodlučný pár a zapĺňajú hlavné stránky bulvárnych plátkov. Dve deti- spomínaného Maddoxa a Zaharu z Etiópie doplnila vlastná dcéra s Bradom Pittom Shiloh.

Časopis Peaple ju zaradil medzi 50 najkrajších ľudí sveta, kráľ Kambodže jej udelil národné občianstvo a nazývajú ju veľvyslankyňa dobrej vôle UNHCR. Je rada, že si to ľudia o nej myslia. Film Beyond Borders (Za hranicami,2003) bol takou malou kampaňou na pomoc krajinám tretieho sveta. Medzi jej posledné úlohy patrí postava manželky zavraždeného novinára Daniela Pearla vo filme A Mighty Heart. Angelina vstupuje do digitálneho veku. Chystaný film režiséra Roberta Zemeckista Beowulf sa dostáva za chvíľu do kín. Jedná sa o najstaršie zachované písané dielo v angličtine, ale dočkalo sa spracovania najnovšími možnosťami techniky. Výsledkom zložitého technologického procesu je animovaný film, v ktorom k filmu patrí okrem hercov Anthonyho Hopkinsa či Johna Malkovicha aj Angelina Jolie, ktorá stvárnila matku monštra Grendela, ktorého musí hrdina Beowulf poraziť. Pri nakrúcaní použili filmári metódy zachytenia pohybov hercov. Angeline tak na tvár pripevnili 150 a na telo ďalších 50 jemných senzorov, ktoré neustále snímali aj ten najjemnejší pohyb jej svalov vrátane mimiky. Údaje sa potom preniesli do počítača. Výsledkom zložitého procesu sú úchvatná atmosféra a postavy známych hercov, ktorí však vyzerajú tak, akoby prišli z iného sveta. Tento nový film je dôkaz, že sa nebojí experimentovať.

Kto vie čím nás v budúcnosti prekvapí. Aj to je Angelina Jolie. Krásna, talentovaná, nevypočitateľná, poburujúca. Jednoducho hviezda toho najligotavejšieho neba. V roku 2008 ju môžeme vidieť v pripravovaných filmoch Atlas Shrugged, Kung Fu Panda, The Changeling a Wanted. Takže sa nemusíme báť, vo vodách hoollywoodu sa veľké hviezdy ako Angelina Jolie Voight odrážajú stále jasnejšie.