Komik telom i dušou, čerstvý štyridsiatnik a predsa na každého pôsobí ako mladý, šarmantný muž. Je výborný scenárista, producent, muzikant a k tomu všetkému aj herec. Počas svojej dlhoročnej kariéry rozosmial snáď každého z nás, a tak mu bezpochyby patrí pevné miesto v ťažkom filmovom svete.
Adam Richard Sandler sa narodil 9. septembra 1966 v Brooklyne ako tretie zo štyroch detí Stanleyho a Judy Sandlerovcov. Hneď v prvých rokoch sa rodina presťahovala do Manchesteru (New Hampshire). Adam nebol nikdy vzorným študentom. Jeho záujem patril všetkému okrem školy. Spočiatku sa zameriaval hlavne na šport, uchvátil ho basketbal a wrestling. Avšak ako každé dieťa aj malý Adam menil svoje záľuby. Od aktívneho prešiel k viac pasívnemu. Keď na svadbe svojej sestry Elizabeth, vystúpil na pódium s tým, že im všetkým zaspieva, každého dookola šokoval. Mal len jedenásť rokov, keď sa prejavila jeho sila. Aká sila? Ľudia ho buď milovali za to, čo dokáže, alebo ho nenávideli. Neexistovalo nič medzi tým.
Sandler sa naďalej venoval hudbe. Počas svojich teenagerských rokov založil rockovú kapelu. Mal jedinečný dar skladať hudbu a k tomu písať texty piesní. Bol veľkým talentom, ktorý čakal na svoje objavenie. Už od svojho detstva miloval humor a komédiu. Pozeral všetky shows, kde vystupovali komici a snažil sa ich napodobňovať. A že mu to šlo sľubne.
Keď prišiel čas, kedy sa musel rozhodnúť kam na vysokú školu, nastala dilema. Nemal jasnú predstavu o svojej budúcnosti. Tu zohral dôležitú úlohu Adamov brat Scott, ktorý ho presviedčal, aby sa začal intenzívnejšie venovať komike. Brával ho do klubov v Bostone dovtedy, až jedného večera predstúpil pred mikrofón. Nebol práve najlepší zabávač, ale on vedel, že ak sa bude snažiť, môže byť lepší. Jeho vystúpenia boli dobré, ale potrebovali nejakú šťavu. Adam dlho premýšľal, čo by ich oživilo. Napokon opäť prišiel jeho brat Scott a vnukol mu myšlienku. Prečo by nemohol vymýšľať vtipné texty piesní, keď oboje mu ide? Stačilo spojiť humor s hudbou a Adam sa našiel. Aby bol jeho talent niečím oficiálnym podčiarknutý, prihlásil sa na newyorskú univerzitu odbor fine art, drama. Tu sa dostal do zaujímavej spoločnosti, ktorá vychovala umelcov ako Alec Baldwin, Bridget Fonda či John Lequizamo. Sandler popri štúdiu nezabúdal na tvorbu stále nových vecí a dokonca si našiel partičku kamarátov, ktorá bola známa ako Team Sandler (neskôr sa podieľali na mnohých projektoch).
Napriek jeho nie príliš úchvatnému výzoru, dostal pred koncom štúdia ponuku na malú rolu v populárnom sitcome Cosby Show. A tak si v roku 1987 zahral v dvoch epizódach kamaráta Thea Huxtable. Po promócii v 1988 sa objavil párkrát v nejakých televíznych programoch. Keď sa niekto pohybuje v tomto „svete“, jednoducho chtiac či nechtiac sa jeho meno roznesie. Známosti i skúsenosti pribúdajú a to je tá najlepšia cesta a šanca, ako sa stať slávnym. Objavil sa vo filme Going Overboard ako Schecky Moskowitz, čašník a zabávač na výletnej lodi. Rok 1989 priniesol nielen príležitosť filmovú, ale aj tú krajšiu a to lásku v podobe Margaret Ruden, manažérky kozmetickej spoločnosti.
Presťahovaním sa do Los Angeles, v podstate urobil prvý zásadný krok k dosiahnutiu slávy. Našiel si miesto v miestnom divadle, kde bol ostro sledovaný komikom Dennisom Millerom. Vďaka nemu sa dostal k producentovi Lorne Michaels, ktorý pracoval na projekte SNL (Saturday Night Live). Adam sa ujal písania scenárov a taktiež občas v tejto show účinkoval.
V 1994 získal zmluvu na stvárnenie Pipa v komédii Airheads. Podstatou celej snímky je rocková kapela, ktorá sa snaží preraziť. Problém je však v tom, že ich pesničky nehrajú v rádiu, a tak ich sen ostáva naďalej nenaplnený. Keď už stratia trpezlivosť, rozhodnú sa pre radikálne riešenie. Kúpia si v obchode hračkárske pištole a prepadnú jednu z rozhlasových staníc. Ich jedinou požiadavkou je, aby pustili pesničky do éteru. Všetko sa však komplikuje a nič nejde podľa plánu. Napriek tomuto projektu sa jeho filmová kariéra nevyvíjala až tak dobre ako tá hudobná. Vydal niekoľko komediálnych albumov ako What´s your name, What the Hell Happened to Me? či jeho štvrtý album Stan and Judy´s Kid, ktorý sa už v prvom týždni vyštveral na 16. miesto v hitparádovom rebríčku.
Neskôr si zahral v komédii so skvelým Stevie Martinom, Mixed Nuts. Bola to romantická snímka, ktorá sa rozhodne nestala žiadnym hitom a ani nevyčnievala z radu zábavných filmov. Aj keď je pravda, že Adam si svoju úlohu, odkopnutého chlapa ženou, dokonale vychutnal.
Adam čakal presne do roku 1995, kým nedostal rolu, v ktorej by mohol využiť svoj skutočný a nefalšovaný talent komika. V detskom kinohite Billy Madison si zahral bohatého synčeka, ktorý si užíva peniaze svojho otca. Napriek svojmu veku sa chová ako malé dieťa a nedokáže sa postarať o otcovu firmu. Preto, aby neprišiel o všetky peniaze musí znova nastúpiť do školy a úspešne zmaturovať. Ak sa niekto dokáže vžiť do kože rozmaznaného fracka, tak to je rozhodne Adam.
O rok neskôr si zahral v Happy Gilmore. Bol to film, v ktorom opäť využil svoj humor a prirodzený talent doviesť veci priam do neskutočných výšok. Táto snímka je vlastne klasická komédia s množstvom vtipných scén, ktoré sú samozrejme často krát až preháňané, takže to ľahko zaváňa paródiou. To však vôbec nevadí, keďže pochybujem, že niekto sa pri pozeraní zamýšľa nad tým, či je možné, aby sa z hokejistu stal výborný golfman.
V akčnej komédii Bulletproof sa nám predstavil v roli naivného zlodeja áut Archieho, ktorého využíva skúsený policajt Jack Carter (Damon Wayans), aby sa dostal k šéfovi priekupníckeho gangu Coltonovi. Dej sa dramatizuje každou scénou, aj keď rozhodne nemáte chuť obhrýzť si nechty kvôli prehnanému napätiu. Karty v Adamovom pokojnom živote premiešala sympatická herečka Alicia Silverstone, ktorá si okamžite podmanila srdce tohto muža. Ako každý iný, bol pred ženskou krásou bezmocný.
V 1998 prišiel projekt s názvom The Wedding Singer. Adam sa živý ako spevák na svadbách, Drew Barrymore ako servírka. Obaja majú krátko pred svadbou s niekým iným. Osud (respektíve scenár) napokon zaúraduje a ani jedna svadba sa nekoná. Čo k tomu dodať? Nebolo by zlé vidieť Sandlera pre zmenu v niečom tragickom alebo aspoň dramatickom, nie?
Filmy, ktoré však nasledovali nemali s týmto želaním absolútne nič spoločné. Darmo budeme komika tlačiť do niečo, čo mu nie je vlastné. A tak snímky ako Waterboy, Big Daddy, Little Nick či Mr. Deeds sa príliš nelíšia. Samozrejme, že každá má svoj vlastný príbeh, postavy, zápletky, ale stále je v nich ten istý pán Sandler, ktorý svojim humorom rozosmieva všetkých naokolo.
Najviac zaujímavým filmom je asi Punch-Drunk Love a to hlavne preto, lebo je niečím odlišným od ostatných. Adam akoby konečne upustil od svojej komickosti a dal šancu aj niečomu inému (aj keď on sa jednoducho nezaprie). Punch-Drunk Love je romanticky ladená komédia, ktorá vypovedá o netradičnej ceste nájdenia lásky. To, že rola bola na Adama šitá prezrádza aj nominácia na Golden Globe.
So Sandlera sa stal Mr. Actor Sandler, a tak nebolo pochýb o tom, že obsadiť ho do úlohy Davea Buznika po boku legendy typu Jack Nicholsona, nie je žiadnym prešľapom. Film Anger Management sa stal hitom roku 2003, aj keď nie každému prišiel vydarený. Hlavne po vzhliadnutí starších Sandlerových snímok, v ktorých bol jeho humor o nepoznanie lepší.
Od hraného si skočil na chvíľku k animovanému a prepožičal svoj hlas do projektu Eight Crazy Nights. „Predstavte si, že srdce svojej milovanej musíte dobýjať každý deň znova a znova…“ a tak sa Adam opäť stretol s Drew a spoločne v roku 2004 sa pustili do projektu 50 First Dates. Adam v roli Henryho predstavuje sebavedomého muža, ktorý láme srdcia turistiek a riadi sa zásadou, že žiadne záväzky neprichádzajú do úvahy. Raz vstúpi do kaviarne, v ktorej zbadá pôvabné dievča menom Lucy. Je natoľko očarený jej šarmom, že sa rozhodne prísť do podniku aj na druhý deň. Tak sa aj stane. Ako sa však Henry zachová, keď zistí, že Lucy si na neho nepamätá?Pred rokom sa objavil v snímke The Longest Yard ako bývalý ragbyový hráč Paul Crewe, ktorý po stretnutí v pochmúrnom väzení so svojím priateľom Nateom, začne plánovať, ako využiť svoje skúsenosti zo športu k vlastnému prospechu, úteku z basy. Tento film patrí k tým „akčnejším“ vo filmografii Mr. Sandlera, aj keď dramatickosť v jeho podaní treba brať s rezervou.
Posledná vec, na ktorej sa podieľal a ktorá práve prichádza do kín má názov Click a jediné, čo vám k tomu napíšem je toľko, že možnosť prehrať si svoj život nesprávne, je zaujímavá vec, ale nemala by sa vám vymknúť z rúk. A to ani v romantickej komédii.
Bilancia Adamových ocení je taká, že bol trikrát nominovaný na Golden Globe a k tomu pár menej významných či známych cien, ako The Best Commedian Award a podobne.