Farkaš Tomáš

Pontypool /
V hlavnej úlohe ľudský hlas

Tomáš Farkaš / Recenzia /

Občas sa stane, že niektoré filmy začneme vnímať po rokoch trochu odlišne. Alebo inak, po prvom alebo druhom pozeraní vieme, že sa dotýkajú tém, ktoré považujeme za dôležité či vážne, ale z nejakého dôvodu si túto ideu necháme vykvasiť v hlave „na neskôr“. Priznávam sa, že film režiséra Bruca McDonalda s názvom Pontypool z roku 2008 zvyknem používať na…

Take Shelter /
Film o trpezlivosti

Tomáš Farkaš / Recenzia /

Všetci to poznáme: občas narazíme na hudobné, filmové alebo akékoľvek iné dielo, ktoré sa nám na prvýkrát pod kožu nedostane tak rýchlo. Väčšinou potom záleží na tom, či sa k nemu vrátime, alebo sa nejakým spôsobom dostane zase k nám. Podobne je to niekedy s jedlom – pred takými desiatimi rokmi by som s radosťou olivy alebo rukolu nechal…

Regression /
Diabol neexistuje

Tomáš Farkaš / Recenzia /

Čo by sme sa mali pýtať pri výbere filmu, ktorý si chceme pozrieť? Skutočne je najdôležitejšia technická stránka, prípadne splnenie toho, čo od filmu chceme ako od „produktu“? Možno občas zabúdame na to, že film je stále forma umenia – a jedným z jeho primárnych efektov by podľa mňa malo byť reflektovanie reality a nastavovanie zrkadla spoločnosti. Regression takéto zrkadlo definitívne ponúka.

Nová Godzila je symbolom pre sklopený zrak /

Tomáš Farkaš / Téma /

Gareth Edwards už svojim nezávislým filmom Monsters z roku 2010 ukázal, že jeho primárny záujem sa netočí okolo veľkolepých efektov, ani dramatických výbuchov. Edwardsova verzia Godzilly z roku 2014 rozvíja ďalej všetky témy, ktorých sa dotkol v Monsters.

Oculus /
...a o tom, prečo je tento film dôležitý

Tomáš Farkaš / Téma /

„Ak nás teória semiotiky a štrukturalizmu niečo naučila, tak to bolo to, že film a televíznu tvorbu musíme analyzovať nielen z pohľadu toho, čo obsahujú, ale aj toho, čo v nich nie je.“ Charles Derry. Prečítajte si analýzu snímky Oculus a jej významu pre hororový žáner.

Absentia /

Tomáš Farkaš / Soundtrack /

Kde iné filmy využívajú náhle a intenzívne skoky v decibeloch, Absentia útočí tichom. A presne to dnes filmom chýba najviac. Možno aj preto má taký účinok a možno aj preto je tento film z veľkej časti príbehom zvuku.