© Columbia Pictures

Originálny názov
Bewitched

komédia, fantasy, romantický
2005 / 102 min. / MP 12
USA

Réžia
Nora Ephron
Scenár
Nora Ephron, Delia Ephron
Moja krásna čarodejnica je zvláštnym druhom remakeu starého amerického sitkomu Bewitched. Vlastne je to film o natáčaní remakeu a tak trochu remake zároveň. Autori zrejme nepovažovali samotnú predlohu za dostatočne inšpirujúcu. Po zhliadnutí ich filmu mi nezostáva než súhlasiť, aj vo verzii remake o remakeu na nás z celého diania dýcha márna túžba tvorcov naplniť dejovú prázdnotu niečím podstatným.

S istou dávkou zlomyseľnosti by sa dala Čarodejnica kvôli podobnosti osnovy porovnať s filmom V tieni upíra. Hlavný a tu aj jediný scenáristický nápad spočíva v myšlienke, že sa pri nakrúcaní filmu o nadprirodzenej bytosti v hlavnej úlohe ocitne skutočná čarodejnica. Will Ferrell sťaby samoľúba hollywoodska hviezda Jack Wyatt získava rolu v prerábke zhodou okolností svojho obľúbeného seriálu o manželstve bežného amerického muža s rodenou čarodejnicou. Rozhodne sa do úlohy svojej fiktívnej manželky sám vybrať neznámu herečku a ďalšou zhodou okolností narazí na skutočnú čarodejnicu, ktorá si hľadá zamestnanie a muža, podľa možnosti podobne prihlúpleho ako je spomínaný Jack. Aj z krátkeho úvodu k samotnému príbehu je jasné, že zhôd okolností je v ňom na kvalitný, nenásilne pôsobiaci dej priveľa, a to som zďaleka nespomenul všetky. Viem, že pri komédiách tohoto typu je istá miera „zhôd okolností“ prijateľná, ale v tomto prípade bola predsa len prekročená a film následkom toho pôsobí dosť kostrbato.

Režisérka Nora Ephron asi sama vycítila dutosť vlastného scenára a rozhodla sa rozumne ponechať kopu takto vzniknutého voľného priestoru improvizácii skvelých hercov, ktorými komédiu zaľudnila. A tak film držia nad vodou najmä pološialené výstupy Willa Ferrella, nastupujúcej komediálnej hviezdy, pomaly ale isto preberajúcej žezlo kráľa srandovnej mimiky od Jimma Carreyho. Nicole Kidman si, žiaľ, na rozdiel od svojej hrdinky nevybojovala rovnocennú rolu a uspokojila sa s úlohou Willovej nahrávačky na smeče. Naopak roztomilá Shirley MacLaine oproti príliš unavene pôsobiacemu Michaelovi Caineovi zasa totálne bodovala. Čarodejnica Isabel dala Nicole Kidmanj príležitosť zahrať si pre seba netradičnú rolu príjemne prihlúplej retroblondýnky z 50. rokov. Podarilo sa, avšak v rachote Ferrellových výbuchov oveľa jemnejší Nicolin prejav akosi zaniká a pôsobí trochu nekompatibilne. Napriek tomu sa obaja herci zrejme pri nakrúcaní Čarodejnice museli dobre baviť a túto ich zábavu je z filmu cítiť. Nicole, Will a Shirley dokázali tento inak kostrbatý filmík osviežiť a keď už nič iné, aspoň žiadnu srandu nepokaziť.

© Columbia Pictures

Proste ľahká komédia, akých tu už bolo kopec a kopec ešte bude. Komické vodopády Willa Ferrella by aspoň u mňa ospravedlnili asi aj oveľa väčšiu koninu. Rovnako tak podarená Nicole Kidman v neobvykle ľahkej polohe. Celkom príjemný oddych aj pre oči „doširoka zatvorené“ a unavené, napríklad sledovaním všelijakých Mechanických pomarančov.